Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Bio] Mitnick Kevin - "Sztuka podstępu"
Autor Wiadomość
Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-05-23, 02:45   [Bio] Mitnick Kevin - "Sztuka podstępu"

A moze ktos cos o niej powiedziec, o czym to jest??
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 21:16, w całości zmieniany 1 raz  

y...yyy 
Pierwszak

Wysłany: 2005-05-23, 10:58   

Dranio,
wystarczy uruchomić ten link:
http://ksiazki.wp.pl/kata...azka/70009.html
:D :twisted:

qdoj 
Docent

Wysłany: 2005-05-23, 11:06   

To jest taka kniga o gościu, który był uważany za najgroźniejszego przestępcę na świecie (był, bo już wyszedł z więzienia i nie ma prawa zbliżać się do komputerów). Był - gdyby to przetłumaczyć na polski - socjoinżynierem (socialengineering to nazwa tej idei, którą on uskuteczniał).
Dzwonił np. do jakiegoś biura, przedstawiał się jako np. pracownik poczty (zmyślam, ale chodzi o zasadę) i podawał jakąś dobrze brzmiącą bajeczkę, pani po drugiej stronie słuchała, po czym często dawała mu jakieś numery, adresy itp. On potem z tego korzystał tak długo, aż udało mu się zdobyć numery i informacje zastrzeżone. Używał ich wtedy do samych włamań. Były to więc częściowo włamania fizyczne, częściowo informatyczne. Kiedy udało mu się uzyskać wstęp do jakiegoś istotnego pokoju (np. jako monter, albo sprzątacz) przeszukiwał pokój i zdobywał hasła (bo ludzie to fajtłapy i naprawdę zostawiają hasła - gdyby nie zostawiali, on by nic nie wskórał), ewentualnie łamał je poprzez siłowy atak (kolejne podstawiane permutacje różnych znaków alfabetu i nie tylko). Kradł dane i wysyłał je do siebie. Kradł kody programów i informacje.
Socialengineering to sposób na manipulowanie ludźmi, by powiedzieli to, na czym nam zależy, bez mówienia im, po co nam to, ani nawet ujawniania się. Krótko mówiąc to sposób na wykorzystanie ludzkiej naiwności w celu zdobycia informacji.
O tym jest ta książka.

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-05-23, 11:28   

a ja słyszałam że ograniczenie skończyło się w 2003 roku w styczniu i teraz może już pracować na komputerach, prowadzi firmę i nawet robi prace zlecone dla rządu USA

Cytat:
Obecnie Mitnick pracuje jako konsultant oraz prezes spółki Defensive Thinking zajmującej się bezpieczeństwem komputerów.

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-25, 11:36   

tak, dobra ta ksiazka jest. czytalem
ale jest to PORADNIK a nie BIOGRAFIA. Mod powinien wiedziec o tym;]

--
korzystam z: IPhone 3G

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-05-25, 11:41   

a ja nie mówię że tak zostało TO ZOSTAŁO NAPISANE W TEJ KSIĄŻCE tylko przedstawiam OBECNĄ SYTUACJĘ pana Mitnicka, to chyba wolno??

ppek 
Magister
błazen

Wysłany: 2005-05-25, 12:58   

Mysha, cos Ty ostatnio taka nerwowa jest...:shock:??

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-05-25, 13:02   

nie nerwowa primo, tylko odpowiadam na post monosa (dużymi żeby się do jego pytania dopasować)
i nie mysha secundo, tylko myshorek

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-05-25, 13:09   

ppek napisał/a:
Mysha, cos Ty ostatnio taka nerwowa jest...:shock:??

PPEK ZNOWU LIPA :mrgreen: :mrgreen:
I PROSZE SZANOWNEGO MONOSA NIE "DEPRECJONOWAC" :mrgreen: :mrgreen:

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-05-25, 13:18   

nie deprecjonujemy go, ja odpowiadam na pytanie, bo monos się czepiał mojej odpowiedzi na twój i qdoja post do mojej odpowiedzi doczepił się ppek a ty teraz czepiasz się nas wszystkich i w sumie tak sczepieni idziemy ku otchłani OTa :lol:

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-05-25, 13:21   

myshorek napisał/a:
] a ty teraz czepiasz się nas wszystkich i w sumie tak sczepieni idziemy ku otchłani OTa :lol:

ale jest w temacie :mrgreen: , bo temat jest "SZtuka podstepu" :mrgreen:

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-05-25, 13:30   

no właśnie, podstępnie zmierzamy ku otchłani ;)

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-25, 22:50   

myshorek, podstepnie sprowokowalas bysmy powiedzieli to co nie powinnismy. a potem zwlailas ze to OT.
to dokladnie sztuka podstepu.
i o tym jest ta ksiazka.;]

lekka, mozna czytac fragmentami;]

--

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-05-25, 22:53   

no proszę, przejrzałeś mnie :twisted:

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-25, 23:04   

;]
podstep.

czy zauwazyliscie ze ta ksiazka jest jakby banalna? autor przesadza, mowi o oczywistych sprawach. o takich jak... zeszyt pod lawka w czasie klasowki.
;]

--

Konrad
Gość
Wysłany: 2005-06-02, 18:09   

Książka jest tak samo banalna jak sam Mitnick. Żaden z niego haker tylko zwykły oszust. Wielkim i groźnym hakerem został dzięki reklamie jaką zrobili mu chłopcy z FBI. Niczego wielkiego jako programista nie osiągnął, a oskarżenie i list gończy zrobiły z niego legendę... i nabiły mu kieszeń :)

qdoj 
Docent

Wysłany: 2005-06-02, 20:04   

Konrad ma rację. Prawie. Mittnick nie był wielki, ale był istotny.
Zamiast babrać się w jakimś misternym szlamie tajemniczości komputerowych bebechów, uzyskiwał te same efekty metodą bezpośrednią, tzn. atakując najsłabsze ogniwo - człowieka podatnego na sugestię. Nauczył się pewnej elastycznej sztuczki i doszedł w niej do perfekcji. Takiego czegoś nie da się zapomnieć. Był oszustem, ale jest nim każdy, kto para się takimi sprawami, tylko, że hakerzy w wersji kodowo-źródłowej uprawiają młodsze oszustwo, nie wtopione jeszcze aż tak głęboko w moralność ogólnie pojmowaną przez społeczeństwo, natomiast hakerzy w wersji słowno-muzycznej są znani (i "lubiani") od czasów króla Salomona i dawniej.

Mittnick jest jak Jason Bourne. Proste metody działają najlepiej i najpewniej. Skutek jest zaś osiągnięty.

Haker (nie chcę tu obrażać wielkich umysłów lat 60-tych i 70-tych, którzy faktycznie byli hakerami, a teraz są jakieś "spłuki" po kisielu) ma wiele narzędzi, a Mittnick pokazał, że jednym z nich jest wstać od komputera, wyjść z domu i wygrać.
Hakerzy walczą z administratorami - kto jest lepszy i bardziej przewidujący <<<widzicie, ile się naczytałem :mrgreen: aż mi się prawie wydaje, że wiem, co (kto) to jest haker :) >>> a to co robił Mittnick to też była walka.

A jak nazwać kolesia, który sprzedaje odkurzacze wodne ?
A gdyby dodać, że ten koleś wie, że sprzedaje chłam ?

Marketingowe oblicze hackingu

Grimlock 
Rektor

Wysłany: 2005-06-02, 20:20   

Mitnick korzystał z socjotechniki, a to o wiele groźniejsza broń niż techniczny atak na system. Obrona przed atakiem elektronicznym jest łatwiejsza bo zawsze zostają nawet najmniejsze ślady. Atak socjotechniczny jest o wiele trudniejszy do wykrycia i natychmiastowej eliminacji. To jest oczywiste, że większość osób np. pracujących w dużych firmach/korporacjach nie mają zielonego pojęcia o informatyce, dla nich taki atak socjotechniczny jest niezauważalny.

U mnie pracy taki pod moją nieobecność - w ostatniej chwili powstrzymałem intruza.
Uszkodzenia systemu były drobne i nieszkodliwe, tylko tyle udało mu się zrobić.

W sekretariacie znalazłem też podsłuch.

Mitnick może nie był wybitnym informatykiem, ale dzięki sprytowi osiągał ten sam cel.

Uwaźam, że jest cennym podręcznikiem.

"Klucz do zwycięstwa,
leży wśród tajemnic nauki"
  mój status

Konrad
Gość
Wysłany: 2005-06-03, 10:40   

Mitnick nigdy nie był hakerem. Powstała moda na tą nazwę, a on miał szczęście "załapać" się na swoje 5 minut w telewizji. Jego sztuka podstępu nie jest niczym rewelacyjnym. Nie piszę tego z powodu jakichś swoich uprzedzeń bo nie znam faceta osobiście :)

Proponuję lekturę niektórych "instrukcji" umieszczanych na forach i stronach warezowych. Są bardziej treściwe i pozbawione niepotrzebnego ględzenia o wszystkim i niczym.

"Sztuka podstępu" to dobra książka na początek. Ale jest opisana zbyt "dobrym" językiem. Lektura instrukcji warezowych jest znacznie bardziej przerażająca.
Pamiętam opis np. sposobów okradania kont przez uzyskiwanie numerów kart kredytowych z datą ważności, nazwiskiem i imieniem właściciela.
Trening początkującego miał polegać na skopiowaniu wszelkich danych od rodziny, znajomych rodziców, własnych przyjaciół itp. Okradanie swojego otoczenia jest najbezpieczniejsze (rodzina, przyjaciele i sąsiedzi) bo w razie wpadki najłatwiej sprawę wyciszyć.
Czytanie o tym jak namówić ciocię na pokazanie swojej karty dało mi lepsze wyobrażenie o tym jakimi draniami są ci ludzie.

Nie ukrywam, że chcę sprowokować pewną dyskusję na temat technik używanych przez oszustów. Nie tylko tych opisanych przez Mitnicka, ale też takich z naszego polskiego życia wziętych.

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-06-03, 10:53   

Konrad napisał/a:
dało mi lepsze wyobrażenie o tym jakimi draniami są ci ludzie..

Konrad ludzie sa ok, tylko zycie i zaistniale w nim sytuacje czyni je draniami. :twisted: Nikt nie urodzil sie zly czy dobry, wszystko to jest wzgledne, to tylko ludzkie pojecia. Cos w danym kraju jest zle a w innym to normalka. Dam skrajny przyklad w krajach muzulmanskich alkohol jest uznawany za zlo.Posiadanie/picie moze byc karane nawet smiercia. A w takiej Polsce mozesz sie zapic na smierc i nikogo to nie obchodzi

Odpowiedz do tematu