Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[SciFi] Vernor Vinge "Ogień Nad Otchłanią"
Autor Wiadomość
andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-07-05, 17:33   [SciFi] Vernor Vinge "Ogień Nad Otchłanią"

Czy lubicie coś zwanego space opera ?
Jeśli tak to dlaczego jeszcze nie macie tej pozycji ? :)
Vernor Vinge ( cztery razy Hugo) jest autorem i naukowcem. Zazwyczaj taka mieszanka gwarantuje przyzwoitą lekturę. Tym razem jest lepiej. Dużo lepiej.
Naukowcom wymyka się Plaga ( co to cholerstwo dowiecie się z książki ), zagraża ona wszystkim rasom rozumnym ( a jest ich sporo ). Wiele będzie zależało od dwojga dzieci, którzy wplątani w bratobójczą walkę pewnej prymitywnej, wilkopodobnej rasy czekają na ratunek. Dodam, że ta rasa ma tzw. inelekt kolektywny.
Pewien statek rusza im na ratunek., Na pokładzie :ludzie i skrodojeźdźcy. Ci ostatni to niezłe stwory. Ich pamięc krótkotrwała jest bardzo.......krótkotrwała. Dane zapisują w skrodzie....
Jeśli chodzi o mój osobisty pogląd to, książka ta ( i następna z tego cyklu ) jest absolutnym hitem. Mamy wspaniale podane przygody (kosmiczne katastrofy, strzelaniny, podstępy) akcję skomplikowaną na tyle by się ją chciało smakowac i wciagającą w wir galaktycznej pogoni. Mamy wreszcie nietuzinkową koncepcję kosmologiczno - fizyczną, wyjaśniającą spsób i powody takiego a nie innego rozmieszczenia inteligencji w kosmosie.
Nie jest to, uchowaj Boże, książka typu : zabili go i uciekł. Ineligentna, poparta fizycznymi koncepcjami, doskonale rozpracowana dramaturgicznie. Jednym słowem bestseller.
Ostatnio zmieniony przez Tifa Lockhart 2009-10-07, 16:55, w całości zmieniany 2 razy  

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-07-05, 19:57   

A możesz to wypożyczyć :lol: :lol:

Jool 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-07-05, 20:01   

To i ja w kolejce :)

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-07-05, 21:44   

Druhy wy moje serdeczne i nieba bym Wam przychylił ( co może byłoby prostsze :) ), azaliż tej prośbie nie zdołam zadośc uczynic. Wielka mnie konfuzja z tegoż powodu ogarnia :( Mam,owszem w zasobach swych rzeczone starodruki, jednakoż ręcznie one pisane są i nijak w tę nowomodną "electronicną " formułę przerobic ich nie daję rady :(
Obiecuję nynie iże wszelakich starań dołożę aby w przyszłych leciech nauczyc się tej tajemnej sztuki i nabyc machiny wszelakie zdatne mnie wspomóc w tym zbożnym trudzie.
Pozostaję w poszanowaniu wielkim.
andrew

Jool 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-08-07, 18:11   

A czy, azaliż, posiadasz-że już ową machinę? Bo ja tu siedzę i na wszystko baczenie daję. I czekam, mchem porastam.... :mrgreen:

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-08-07, 19:50   

latoś bieda spora na mnie padła bo fura moja co to 53 konie posiada zbiesiła się wielce. Mus mi ją przeonaczyc coby jeździc chciała. A na to dutki są potrzebne. Przeto inne machiny poczekac muszą, ino nie wiem jak długo...... ?

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-08-09, 21:35   

Niech dobre duchy wspomogą twą zbożną pracę. Niech cię obsypią złotem, srebrem i diamentami, cobyś swe dzieło spełnił :lol:
Szanowy mężu i ty dziewojo. Prośby swe przekazujcie przez gońca do prywatnych pokoi naszego wielce zasłużonego andrew. Ty zaś wielmożny panie, gdy obdarowywał będziesz te cne dusze, nie zapomnij o swym wiernym słudze.
Z pozdrowieniami derbullaw - stajenny

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-08-11, 22:50   

derbullaw napisał/a:
Ty zaś wielmożny panie, gdy obdarowywał będziesz te cne dusze, nie zapomnij o swym wiernym słudze.

Pięknie nam się staropolszczyzna rozwija :lol:
W leciech ostatnich gry jakoweś poczyniono co to LOTTO się zwią. Może znacie zaklęcia, lubo inne tajemne zawezwania aby wszytko co to w "puli" mają ku mnie przyszło ? Wdzięczen Wam będę po kres żywota mego i nawet jeden dzień dłużej :) i nie omieszkam danin należnych złożyc Wszem co do tego swą rękę przyłożyli :)

Alynn 
Pierwszak
elfka

Wysłany: 2005-08-12, 21:56   

Oj, słysałam ja, iż na nowocesnym forum je mieli... tdt.org.pl... wszelakoż dawno to było i pamięć już nie ta, już nie ta.
:)
Przyznam się szczerze, że Ogień nad otchłanią nie przypadł mi do gustu. Takie to jakieś mdłe, nijakie. Z trudem da się przeczytać.
Tak, panocki, pamięć już nie ta, ale pomnę, że kiedysik lepsze te książki były. Akcyji więcej, bohatyrów też. A teraz, panocki, ni ma już bohatyrów, same ino skurwysyny ostały.
[tia, Sapkowskiego się ostatnio czyta]

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-08-17, 12:16   

Alynn napisał/a:
Przyznam się szczerze, że Ogień nad otchłanią nie przypadł mi do gustu. Takie to jakieś mdłe, nijakie. Z trudem da się przeczytać

Vernor Vinge "popełnił" jeszcze jedną książkę dziejącą się w świecie "otchłani". Jest to "Otchłań w Niebie" i dzieje się sporo ( ! ) lat przed wydarzeniami opisanymi w "Ogniu" a jednoczesnie łączy je osoba głównego bohatera ( przypomnijcie sobie Pirxa i jego późniejszy powrót w "Fiasku" ). Opisywac nie będę żeby nie drażnic Alynn ale moim zdaniem : "naprawdę warto"
Bohatyrów ci u nas dostatek ale i następnych przyjmiemy jako wróżbę zwycięstwa :D
Skurwysynów takoż dostatek, jednakowóż onych wyrezac by trza coby popiół i zgliszcze jeno ostały :idea:
Darz Bór :wink:

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2005-11-15, 15:07   

Chyba trochę się narażę Andrew twierdzac, iż powieść ta, choć w warstwie fabularnej bardzo dobra, posiada pewne denerwujące mnie założenia odnośnie obowiązujących w niej dziwnych praw fizyki. Więcej nie będę zdradzał, by nie psuć przyjemności lektury. Albowiem książeczkę w wersji ulotnej posiadam i chętnie się nią podzielę. Proszę wszystkich chętnych o powiadomienie mnie o swej żądzy. Pozdrawiam wszystkich miłośników hard sf.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-11-15, 15:17   

To się podziel. Zawsze interesowaly mnie dziwne prawa fizyki :shock:

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-11-15, 15:33   

andy, już do Ciebie leci :)

[ Dodano: 2005-11-15, 15:41 ]
pyton napisał/a:
Chyba trochę się narażę Andrew twierdzac, iż powieść ta, choć w warstwie fabularnej bardzo dobra, posiada pewne denerwujące mnie założenia odnośnie obowiązujących w niej dziwnych praw fizyki.

Oj pyton , jak będziesz dalej tak się narażał to spotkam Cię łowcą gadów :D
Fakt, że fizyka w tej książce jest odrobinę zakręcona, jednak zauważam także, że pomysłowa :idea: ( amoże coś w tym jednak jest ? )
andy - czekamy na opinię zawodowca.

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2005-11-15, 16:11   

Kurcze, mam małe pole manewru, bo nie chcę innym psuć przyjemności z lektury. Powiem tylko tyle - zasady fizyki tam zaprezentowanej są nieciągłe w przestrzeni, co bardzo denerwuje mój ograniczony, ścisły punkt widzenia.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-11-15, 16:15   

Przeczytam to się wypowiem :wink:

[ Dodano: 2005-11-15, 16:22 ]
pyton napisał/a:
Powiem tylko tyle - zasady fizyki tam zaprezentowanej są nieciągłe w przestrzeni, co bardzo denerwuje mój ograniczony, ścisły punkt widzenia.

O niedciągłość w fizyce to nic nowego - to chyba tak jest, czyli (bez czytania knigi) jestem w stanie zrozumieć. Bo przecież znane nam prawa wcale nie muszą być uniwersalne w całym Wszechswiecie (wszechświatach) - czyli ?

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2005-11-15, 16:34   

Te nieciągłosci zwykle wywołane są jakimiś warunkami brzegowymi, np. krytyczną gęstością materii. W książce zaś ta granica przebiega po prostu w przestrzeni galaktyki i nie widać żadnego sensownego uzasadnienia dla takiego jej kształtu. Pozostaje też otwarta kwestia, czy jest tak tylko w naszej Galaktyce czy też w każdej.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-11-15, 16:41   

E nie wyjaśniaj mi pomysłu :evil: Przeczytam, to ocenię, a na tym trochę się znam :)

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2005-11-15, 17:02   

Przykro mi. Ale na szczęście nie jest to najważniejsza rzecz w książce, dlatego pozwoliłem sobie na leciutkie uchylenie rąbka tajemnicy. Bardzo jestem ciekaw Twej opinii po zakończeniu lektury.

tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2009-10-23, 19:54   

dobre to jestem świeżo po lekturze i muszę pochwalić
książka jest pełna ciekawych pomysłów, a możę użyję innego słowa
oryginalnych :)
wartka akcja, pomysłowość autora, dobrze zarysowani główni bohaterowie
jednym słowem książka którą warto przeczytać
polecam miłośnikom sf :tak:

edit: sory mam dysleksję, i dysgrafię (gdybyś widziała jak piszę zapłakałabyś ;) )
Ostatnio zmieniony przez tobe 2009-10-23, 20:02, w całości zmieniany 1 raz  

tygryska 
Towarzysz

Wysłany: 2009-10-23, 19:57   

tobe litosci prosze... swieży sie pisze przez samo ż (sorki ale akurat ten blad jest dla mnie wyjatkowo zle dzialajacy na oczy)

Nowalijka roku 2009

Odpowiedz do tematu