Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Inne] Joyce James - Ulisses
Autor Wiadomość
Agnen 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-07-12, 19:07   [Inne] Joyce James - Ulisses

Właśnie skończyłam (po raz pirwszy, ale na pewno nie ostatni) Ulissesa. Niesamowita książka. Czytałam ją bardzo długo (1,5 miesiąca). W niektórych momentach nie umiałam przeczytać wiącej niż 3 stron jednego dnia.
Żeby naprawdę zrozumieć Ulissesa, trzeba znać całą literaturę antyczną, literaturę i filozofię do czasów1900r z Angli, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji.... (więcej nie pamiętam), w orginale, historię i religie, i organizacje parareligijne Europy, muzykę, malarstwo....i pewnie jeszcze trochę innych rzeczy. Poza tym w czytanie tej książki trzeba zaangażować sie całkiem. Treść to nie tylko tekst, ale styl, sposób pisania....Kiedy akcja dzieje się podczas pogrzebu, styl jest pogrzebowy, kiedy bohaterowie się upijają, zdania w książke wychodzą coraz bardziej pijane.
Joice nie pisze powieści...on ją myśli i te myśli dosłownie przelewa na papier.
W Ulissesie przeplata się kilka stylów pisania, a nawet rodzajów literackich (fragment jest dramatem). Ostatnie 60 stron pisane jest bez żadnego znaku interpunkcyjnego.
Jeśli chodzi o treść, to myślę, że Joice skutecznie obraził wszystkie uczucia jakie można było w tamtych czasach obrazić ;) .
Podziwiam tułmacza...Przetułmaczenie Ulissesa jest niemożliwe, albo porównywalne z napisaniem drugiej takiej książki, tym razem po polsku. Maciejowi Słomczyńskiemy cudem udała się ta niewykonalna rzecz.
Gdyby ktoś nie wiedział, czy to przeczytać i miał jakieś wątpliwości - polecam i zachęcam. Naprawdę warto poświęcić trochę czasu na Ulissesa:)
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 20:50, w całości zmieniany 2 razy  

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-07-13, 22:19   

Agnen napisał/a:
Podziwiam tułmacza

A ja podziwiam Ciebie. Co prawda przebrnąłem przez "Ulissesa" ale to nie dla mnie :(
To taki rodzaj twórczości, przy którym nie można odpocząc ( bo nie bardzo wiadomo o co chodzi ).
To tzw. powieśc dla intelektualistów, lub tych co chcą za nich uchodzic chwaląc się, że to przeczytali i im się podobało.
Mnie sie nie podobało, mało z tego zrozumiałem ( a nawet nie usiłowałem dociekac bo z martyrologią osobistą dawno skończyłem ) i dobrze :)

Jool 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-07-13, 22:47   

Mi się nie udało. Dawno to było - rzuciłam się na to z mocno snobistycznych pobudek ( modnie było czytać Ulisesa :) i poległam sromotnie. O ile potem często wracałam do pozycji, które wcześniej były dla mnie zbyt trudne, to Ulisses jest do dziś bez szans.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-07-14, 00:24   

Ja też to zmordowałem, ale może z innych przyczyn. Jakich ? w jaki sposób pojawiła się nazwa subcząstek - kwarków :?:

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-07-14, 02:29   

Ja nie czytalem, nie jestem intelektualista ani nie preteduje do tego miana.

Agnen 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-07-19, 17:24   

No świetnie.... ale w sumie nie chodziło mi o to, żeby pretendować do miana intelektualisty, ale...żeby zdążyć przed Bloom's Day (taka impreza w rocznicę owego dnia, w Poznaniu od 3 lat...). Nie zdążyłam. Trudno, w przyszłym roku też będzie i będę chociaż mniej więcej wiedzieć o co chodzi. :mrgreen:

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2005-07-25, 01:58   

Żebyś tak jeszcze zwróciła uwagę na autora tej książki...

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-07-25, 12:43   

hę? ale o co chodzi?? że pomyliła się w pisowni?

James Joyce zamiast Joice, wielkie mi co, zdaje się że Ojciec Moderator pasował właśnie nowego członka władzy który zostanie nadwornym korektorem więc nie będzie problemu

przemysławie do dzieła! :lol:

przemyslavg 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-07-25, 14:29   

myshorek napisał/a:
zdaje się że Ojciec Moderator pasował właśnie nowego członka władzy który zostanie nadwornym korektorem więc nie będzie problemu

przemysławie do dzieła

Najpierw niech mnie pasuje... Bo władzy ani widu, ani słychu... :wink:

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-11-30, 18:49   

Dzisiaj zacząłem czytać :| . Przebrnąłem, to znaczy zmęczyłem 80 stron. Ciężko idzie
:( .
Dalsze wieści z drogi przez mękę w miarę postępów czytania.

Agnen 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-11-30, 19:03   

No dobra, po dłuższym czasie wreszcie się poprawiłam. Mam ogólnego dys komputerowego....akcja walczenia z bykami mi się przyda...
Derbullaw, powodzenia. Czyta się ciężko, ale książka jest warta tego, żeby się pomęczyć :wink:

Ksztof 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-09-04, 12:28   

Joice - to fenomen. Do dzisiaj pamiętam obraz konsumowania obiadu. Czytałem raz, ale chyba siegnę po raz drugi.

wika 
Przedszkolak
wika

Wysłany: 2006-09-21, 03:55   

Ja chyba jestem za glupia... czekam moze do niego dorosne, bo chyba nie ma przepisu jak go czytac... pamietam ze zaczelam ;) pare lat temu (chyba jeszcze glupsza bylam) no i nie podolalam... :oops: :shy:

rholna 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-09-26, 18:58   

Ulisses to książka wobec, której mam mieszane uczucia - bo gdy czytałam ja peirwszy raz to miałam 14 lat i przyłapała mnie z nią nauczycielka od polskiego, która z grymasem pogardy na twarzy powiedziała - "Po co to czytasz, przecież i tak tego nie rozumiesz..". Nie twierdzę, że wtedy dotarły do mnie wszystkie niuanse czy nawet większość - ale skoro dobrnęłam wtedy do końca i podobało mi się i miałam jakieś przemyślenia, to coś w głowie zostało, ale ten zarzut do tej pory mnie zatrzymuje i potrafię przeczytac tylko kilkanaście, kilkadziesiąt stron, ot, na wyrywki... mimo to - chcę wrócić do tej książki znowu.

koniu 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-10-05, 12:40   

Czytałem tylko fragmenty. Książka trudna ale ma w sobie jakąś magię. Nie wiem jak to opisać. Mam nadzieję, że przeczytam kiedyś całość. Myślę, że ważne tu jest nie to, żeby przeczytać ale zrozumieć.

Odpowiedz do tematu