Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Krm] Jacq Christian - Egipski Sędzia
Autor Wiadomość
karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-08-05, 14:07   [Krm] Jacq Christian - Egipski Sędzia

Christian Jacq to francuski egiptolog i autor ogromnej ilości publikacji naukowych i popularnych książek. "Egipski Sędzia" to trylogia z gatunku kryminał historyczny (o ile coś takiego istnieje). Głównym bohaterem jest młody sędzia z zasadami - Pazer. Towarzyszy mu ukochana Neferet oraz liczne grono przyjaciół i wrogów. Akcja toczy się w czasie panowania Ramzesa II Wielkiego, czyli, ogólnie rzecz biorąc, w XIII w.p.n.e. Ksiązki są, oczywiście, trzy:

1) Zamordowana Piramida
Cytat:
Młody sędzia Pazer z małej egipskiej wioski trafia do wielkiego miasta Memfis. Pracowity, pełen wiary w sprawiedliwość i nieugięty wobec materialnych pokus prędko zyskuje sobie rozgłos, szacunek, a także...wielu wrogów. Wkrótce zakochuje się w młodej, ambitnej lekarce - Neferet,a także trafia na ślad wielkiego, zagrażającego państwu spisku. Nie licząc się z niebezpieczeństwem wszczyna śledztwo...

2) Prawo Pustyni
Cytat:
Sędzia Pazer, który wpadł na trop spisku przeciwko władcy Egiptu, faraonowi Ramzesowi II, zostaje podstępnie oskarżony o morderstwo i osadzony w położonym na pustyni więzieniu dla recydywistów odbywających kary przymusowych robót. Zżera go niepewność jutra oraz tęsknota za żoną, piękną Neferet. Bliski samobójstwa, decyduje się na ucieczkę. Tymczasem naczelny lekarz kraju, Nebamon, obiecuje Neferet ocalenie męża, pod warunkiem że go poślubi. Oddany Pazerowi przyjaciel Suti zdobywa informację o miejscu pobytu sędziego i wyrusza mu z pomocą. W tym czasie Ramzes Wielki dowiaduje się o zaginięciu insygniów władzy. Ich brak, włącznie z przewidywanm niewystarczającym wylewem Nilu i niezadowoleniem ludu, oznacza klęskę. Oczyszczony z zarzutów Pazer jest coraz bliższy zdemaskowania spiskowców planujących zamach stanu...

3) Sprawiedliwość Wezyra
Cytat:
Dzięki zaletom zawodowym i moralnym Pazer awansuje na stanowisko wezyra, czyli premiera Egiptu, najwyższego świeckiego urzędnika w państwie Ramzesa II. Jego żona Neferet zostaje naczelnym lekarzem kraju. W tym czasie spiskowcy, korzystając z wykradzionego z Wielkiej Piramidy świętego testamentu bogów, przystępują do dezorganizacji państwa i działań legalnego władcy. Pazer, Neferet i ich przyjaciele nie rezygnują z walki. Wezyra nie powstrzyma nawet groźba śmierci z rąk wynajętego skrytobójcy, zwanego "połykaczem cieni"...

Z całej trylogii, na razie, przeczytałam jedną książkę i moje odczucia są raczej pozytywne. "Egipski sędzia" ma wiele wspólnego z cyklem Saylora "Roma Sub Rosa", który, jak niektórzy wiedzą :) , bardzo mi się podobał. To samo, czasem denerwujące, unowocześnianie dialogów ("Mam to gdzieś" w ustach żony faraona :) ), odrobinę podobny styl i nieco zbliżeni do siebie główni bohaterowie. Jednak "Zamordowana Piramida" nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak którakolwiek z książek Saylora. Może dlatego, że, mimo wszystko, mocno się od nich różni. Akcja nie jest tak porywająca, a trzy książki z cyklu stanowią całość, więc, aby poznać ostateczne rozwiązanie, trzeba przebrnąć przez prawie 900 stron. Narrator jest trzecioosobowy, a sam sędzia Pazer nie tak sympatyczny jak Gordianus, pewnie dlatego, że to człowiek bez wad. Dwudziestoparoletni sędzia, niezłomny w swoich zasadach, na zabój zakochany w jednej kobiecie nie do końca zdaje się być żywym człowiekiem, zwłaszcza, że ma grupkę znacznie ciekawszych kumpli :) . Sytuację ratuje jednak całkiem ciekawa fabuła i naprawdę niezły styl Jacq. Po lekturze jednej ksiązki nie zakochałam się ani w autorze, ani w bohaterze, ale na pewno sięgnę po następne i szczerze Wam "Egipskiego Sędzię" polecam.

Błyśnij wiedzą!!
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 20:53, w całości zmieniany 1 raz  

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-08-06, 00:11   

karramba16 napisał/a:
Po lekturze jednej ksiązki nie zakochałam się ani w autorze, ani w bohaterze, ale na pewno sięgnę po następne i szczerze Wam "Egipskiego Sędzię" polecam.

Czemu ja prawie zawsze mam inne zdanie? Czytałem Jacq kila książek i tylko historia Ramzesa II była ciekawa. Jasne, ze potem sięgnąłem po inne i ......rozczarowanie. Karramba juz napisała o wadach. Potwierdzam je w całości. Zalet stwierdzam niewiele. Jacq pisze nierówno. Trzyma poziom mocno średni i tylko temat jego powieści przyciąga mu czytelników.
"Egipski Sędzia " to wymęczone wypociny. Odradzam. Czytajcie Pauline Gedge - o całe lata świetlne lepsza niż Jacq.

karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-08-06, 06:15   

Z tymi wypocinami to lekka przesada, ale faktycznie, porywać to Jacq nie porywa. Zabrałam się za drugi tom , jestem na 119 stronie i złapałam się na tym, że zastanawiam się, kiedy to skończę i będę mogła zacząć czytać inne książki. To zły znak. Na pewno całość przeczytam i napiszę o ogólnych wrażeniach, ale już z tym polecaniem się wstrzymam...

Błyśnij wiedzą!!

Agnen 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-08-06, 15:00   

Macie to w e-bookach?? Można pożyczyć :mrgreen:

kore17 
Student

Wysłany: 2005-08-06, 16:57   

Można :mrgreen:

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-08-06, 17:14   

co będę cicho siedzieć - też chcem :mrgreen:

kore17 
Student

Wysłany: 2005-08-06, 17:18   

ok :D

karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-08-06, 18:09   

Juz wszystkim kore porozsyłała, widzę :)

Czytam dalej i powoli przekonuję się do Pazera i do Jacq. Nie jest to arcydzieło, ale czyta się całkiem nieźle. Jednak polecam :)

Błyśnij wiedzą!!

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-08-06, 22:41   

karramba16 napisał/a:
Jednak polecam

Naprawdę ten styl Cię wciąga ? Uffff ( tak wzdychał Winnetu :) ). Poczytasz wiecej Jacq, a może przychylisz się do mojej opinii ?
Mnie prawdę mówiąc szkoda czasu na tego pisarza, ale zgadzam się, że musiałem do tego dojrzec :)
Jeśli Wam się podoba - czytajcie na zdrowie :)

karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-08-06, 22:47   

Andrew, skoro to takie okropne, to po kiego grzyba czytałeś te wszystkie książki ??? :) Ja bym się nie katowała... A "Egipski sędzia" wciąga. Czytając, jestem ciekawa, co będzie dalej. Tak, jak wspomniałam, nie jest to arcydzieło, ale gniot też nie.

Błyśnij wiedzą!!

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-08-06, 23:16   

karramba16 napisał/a:
Tak, jak wspomniałam, nie jest to arcydzieło, ale gniot też nie.

Już dobrze, przecież i tak nie dojdziemy do konsensusu ( modne słowo ) :)
Nie katowałem się, tylko czekałem, czekałem, czekałem......na porwanie mnie do Egiptu. A nadal byłem w Polsce :(

karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-08-07, 05:38   

andrew napisał/a:
Nie katowałem się, tylko czekałem, czekałem, czekałem......na porwanie mnie do Egiptu. A nadal byłem w Polsce :(

Niom, to jest słaba strona tych książek. Obraz Egiptu wykreowany przez Jacq nie jest porywający, choć, powiedziałabym, prawie idealny. Wielkie, bogate państwo, w którym nikt nie głoduje (tak napisał w którymś momencie), morderstwa zdarzają się niezmiernie rzadko, kradzieże raczej też (bo za kradzież łopaty czeka wiele lat ciężkich robót), najwyżsi dostojnicy (a przynajmniej premier i król) są nieskorumpowani...Po prostu cudo !!! A jednak ja też ciągle jestem w Polsce....

Błyśnij wiedzą!!

mechtylda 
Pierwszak

Wysłany: 2005-08-08, 13:15   

historia i krymianł w jednym.... :D
takie cudne książki pożyczją a mnie nie ma przy kompie :(

Kore to do Ciebie ładnie się uśmiecham i proszę o pożyczenie :mrgreen:

karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-08-08, 15:24   

Ja Ci dam.

Właśnie skończyłam "Egipskiego Sędziego" i zapewniam Was: to dobra ksiązka. Czytało się naprawdę przyjemnie, kilka razy autor mnie zaskoczył, a więcej niż kilka skłonił do przeczytania kolejnego rozdziału (no, przecież musiałam się dowiedzieć, co będzie dalej). Zakończenie też jest zaskakujące, choć odrobinę mnie rozczarowało. Mimo wszystko, w końcu polubiłam Pazera, Neferet, Sutiego, Panterę, Kema, Zabójcę, Wiatra Północy, Zucha i całą resztę....:) Zresztą, co ja Wam będę przynudzać; przeczytajcie !! Najwyżej nie skończycie albo skończycie i będziecie żałować. Ja nie żałuję...

Błyśnij wiedzą!!

joe alex 
Pierwszak

Wysłany: 2005-08-22, 20:06   

Czy jak się pięknie uśmiechnę :mrgreen: to dostanę te książki???
joe-alex@o2.pl

Jool 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-08-22, 20:31   

Ech, przeczytalam ( w zasadzie - zmordowalam) całą trylogię. I myślę, że Jacq jest może dobrym archeologiem albo historykiem, ale pisarz z niego żaden. Trylogia jest jednostajna, monotonna, po prostu zmarnowany temat. I to, że pisarzyna z zapadłej egipskiej wioski zostaje sędzią Egiptu - wielkim wezyrem, ech - szkoda słów.
andrew napisał/a:
czekałem......na porwanie mnie do Egiptu. A nadal byłem w Polsce

Podpisuję się pod tym czterema kończynami :) .

totmes526 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-01-05, 19:55   

A dla mnie ksiązki tego autora są świetne

Totmesie rozwiń proszę swoją wypowiedź, bo ja jego książek nie czytałem, a jestem zaintrygowany

derbullaw

Kama 
Towarzysz

Wysłany: 2006-01-06, 14:13   

Ja też to kiedyś czytałam. Pierwszy tom mnie wciągnął, ale czytając następne jeden po drugim (a właściwie 2 po 3 :) ) trochę mnie znużyły.
Generalnie lubię takie książki i nie mogę powiedzieć, że Egipski sędzia jest nudny. Podobał mi się, ale co za dużo... :D Może trzeba czytac poszczególne tomy w pewnych odstepach czasu :?: :twisted:

totmes526 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-01-07, 20:22   

Książki Jacqua są przynajmniej dla mnie fajne,a co do propozycji by poszczególne tomy trylogii czytać w pewnych odstępach czasu to chyba jakaś pomyłka.ja lubię właśnie ksiażki jak najgrubsze,ale oczywiscie czytam je bez żadnych przerw.
Jeśli ktoś lubi sensację,przygodę, to Jacq jest dla niego :brawo:

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2006-01-07, 21:26   

totmes526 napisał/a:
Jeśli ktoś lubi sensację,przygodę, to Jacq jest dla niego

Sprostowanie : jeśli ktoś lubi mierną sensację i przygodę to Jacq jest dla niego :(

Odpowiedz do tematu