[Fsy] Le Guin Ursula - Inny Wiatr
Odpowiedz do tematu

: [Fsy] Le Guin Ursula - Inny Wiatr
Inny wiatr to ostatnia książka z cyklu Ziemiomorze. Odnajdujemy w niej dobrzez znane postacie - Geda, Tenar, Tehanu, Lebannena, ale poznajemy też kilka nowych, które staną się naszymi przewodnikami po fantastycznej krainie Ziemiomorza.

Olcha - wioskowy czarodziej wyrusza najpierw na Roke, a potem na Gont by spotkać się z byłym Arcymagiem - Gedem. Olchę bowiem męczą niezwykłe koszmary - w swioch snach widzi krainę umarłych i ich samych próbujących rozebrać mur oddzielający ich od świata. Szukając wyjaśnienia snów prosi o pomoc czarnoksiężników, a potem Geda, który posyła go do króla Lebannena przypuszczając, że jego sny to zapowiedź wielkiej zmiany, jaka niedługo dokona się w Ziemiomorzu. To jednak nie jedyne problemy bohaterów. Królestwo Lebannena staje w obliczu najazdu Smoków, które pragną odzyskać swoje dawne ziemie. Czy te obie sprawy coś łączy? I czy Lebannen zdoła uchronić swój lud od zagłady? Tego dowiecie się po przeczytaniu Innego Wiatru.

To ostatnia i jedna z najlepszych części cyklu Ursuli Le Guin. Dopiero po lekturze tej książki wiele tajemnic zostaje ostatecznie wyjaśnionych. Dawno nie spotkałam tak przemyślanego cyklu. Wszystkie częsci wydają się bowiem prowadzić właśnie do takiego zakończenia. Książka jest poruszająca i zapada w pamięć. To prawdziwa gratka dla wielbicieli fantazy.

Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 13:24, w całości zmieniany 1 raz
:
kore, moja droga przyjaciółko. Prawie zawsze zgadzam się z Tobą i tak też jest tym razem :) Mimo, że cykl Le Guin czytałem wiele lat temu ( mam go w papierze ) i dziś największe wrażenie wywiera na mnie "Lewa Ręka Ciemności" to "Ziemiomorze" z pewnością jest warte czytania. Całkiem niezłe. Popieram :)

"Co dokładnie zrobiłeś ? - Osądzono mnie...i słusznie...za kradzież wyboru drugiego stopnia z kompletnym nieposzanowaniem "
:
"Lewa Ręka Ciemności" cuż to za książka nie słyszłem o niej bardzo proszę o info.

:
Trochę się ot zrobi, ale poszukaj tutaj:
http://www.biblionetka.pl/ka.asp?id=245
Lewa ręka ciemności to część cyklu, ale nie czytałam, to nic bliżej nie powiem...

:
kore17 napisał/a:
Lewa ręka ciemności to część cyklu, ale nie czytałam, to nic bliżej nie powiem

Może coś przeoczyłem ale nie wydaje mi sie aby "Lewa Ręka Ciemności" była częścią cyklu. Może po prostu wpisuje się w Kosmos opisany w cyklach Le Guin ( "Świat Rocannona" itp. ) jednak nie spotkałem się z jakąkolwiek kontynuacją przygód bohaterów LRC.
Krótko : mieszkańcy planety Zima są hermafrodytami i jest to w zasadzie jedyna rzecz odróżniająca ich od ludzi. Ludzie chcą nawiązac z nimi bliższe stosunki. Poznawanie obcej, a tak podobnej rasy rodzi problemy................

"Co dokładnie zrobiłeś ? - Osądzono mnie...i słusznie...za kradzież wyboru drugiego stopnia z kompletnym nieposzanowaniem "
:
andrew napisał/a:
Może coś przeoczyłem ale nie wydaje mi sie aby "Lewa Ręka Ciemności" była częścią cyklu

Nie przeoczyłeś :wink: to trochę inna bajka, choć jak by się postarał to może by się i zrymowało :wink:

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.