Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Krm] Alex Joe
Autor Wiadomość
joe alex 
Pierwszak

Wysłany: 2005-08-23, 20:12   [Krm] Alex Joe

Bardzo chciałbym wszystkim polecić książki Macieja Słomczyńskiego (pseudonim Joe Alex) który napisał (z tego co wiem ) cykl 9 książek kryminalnych.

1.Cicha jak ostatnie tchnienie

2.Zmącony spokój Pani Labiryntu

3.Cichym ścigałem go lotem

4.Gdzie przykazań brak 10-u

5.Powiem wam jak zginął

6.jesteś tylko diabłem

7.Piekło jest we mnie

8.Śmierć mówi w moim imieniu

9.Czarne okręty ( to jest chyba osobna historia)

Książki są bardzo wciągające i zaskakujące.Co najważniejsze nie są zbyt rozwlekłe.
Mi osobiście nie zdarzyło sie odgadnąć kto był mordercą co zdarzało się czasami gdy czytałem książki A.Christie.Zagadka i jej rozwiązanie są spójne i dopracowane ze wszystkimi szczegółami - nie ma żadnych niedomówień.

Jak ktoś chce to mogę przesłać to co mam (7 książek)

Proszę o zamieszczanie Waszych wrażeń dotyczących tych książek
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 10:52, w całości zmieniany 3 razy  

Abhorsen 
Przedszkolak
Nekromantka !

Wysłany: 2005-08-24, 05:34   

A do tego:

Pod szlachetnym koniem - autorami opowiadań zawartych w tej książce są najpopularniejsi polscy pisarze kryminałów a między nimi również imć pan Słomczyński. Bohaterami zaś najsłynniejsi z detektywów w tym również mr Joe Alex.

oraz :
Cytat:
Pseudonim „Kwaśniewski” zarezerwował Maciej Słomczyński dla tej części swojej twórczości, która była mocno osadzona w realiach lat 60-tych PRL i stała w opozycji do angielskich „Joe Alex’ów”, które uczyniły go klasykiem powieści kryminalnej. Oprócz „Każę aktorom powtórzyć morderstwo” (1965) powstały cztery inne powieści: „Śmierć i Kowalski” (1962) „Zbrodniarz i panna” (1965), „Gdzie jest trzeci król?” (1966) oraz „Ciemna jaskinia” (1968)...
...można traktować tę grupę powieści jako swoiste pastisze, zawierające wszystkie elementy stylu polskiej powieści milicyjnej, bo pomimo niewątpliwej powagi pisarz co jakiś czas przemyca nieco ironiczne spostrzeżenia i komentarze do współczesnej mu rzeczywistości...

Co do pana Joe Alexa bez przesady i w umiarkowanej ilości i proporcjach, ale czyta się go nieźle.

lepidopter 
Pierwszak

Wysłany: 2005-08-25, 16:52   

Yhm. Szczerze mówiąc nie czytałam nic z tej części pisanej pod pseudonimem Kwaśniewski, ale seria o Joe Alexie jest dość przyjemna. Ostanio ją sobie odświeżyłam.

Jagus 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-10-03, 08:19   

Ksiązki Joe Alexa są, jako kryminały rewelacyjne z jednego podstawowego powodu: do samego końca nie wieadomo kto to zrobił?
Autor podaje wyniki swojego śledztwa w porcjach, które sugerują jako sprawcę coraz to inne osoby. I tak, mimo, że książeczki sa cieniutkie to zawierają w sobie skondensowane treści. [gdyby dodać do nich wszelkiego rodzaju opisy, uboczne wątki, to każda z tych książeczek urosłaby do wielkości 300-400 stronicowej książki]. I to jest dodatkowa zaleta twórczości Joe Alexa.

neiderman 
Przedszkolak
hercules

Wysłany: 2005-12-06, 17:37   

lepidopter napisał/a:
. Szczerze mówiąc nie czytałam nic z tej części pisanej pod pseudonimem Kwaśniewski,

Informuje, ze w niektorych kioskach oraz w internecie, ukazala sie nowa seria wydawnicza "Detektyw", miedzy
innymi Kazimierza Kwasniewskiego "Kowalski i smierc", a wkrotce bedzie "Zbrodniarz i panna".
http://www.ksiegarnia.ksi...d_detal=1833578 :D

sarim79 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-03-17, 10:08   

och i oto przypominają mi się czasy mojej podstawówki hihihih wieki temu to było ... cztałem te powieści pełen zanurzenia w treści tam zawarte :) ... ale to czasy były

Tici 
Towarzysz

Wysłany: 2006-03-28, 21:33   Re: Alex Joe

joe alex napisał/a:

7.Piekło jest we mnie

Ksiązki są bardzo wciagające i zaskakujące.Co najważniejsze nie są zbyt rozwlekłe.
Mi osobiscie nie zdarzyło sie odgadnąć kto był mordercą co zdarzało się czasami gdy czytałem książki A.Christie.Zagadka i jej rozwiązanie są spójne i dopracowane ze wszystkimi szczegółami - nie ma żadnych niedomówień.
Proszę o zamieszczanie Waszych wrażeń dotyczących tych ksiązek

"Piekło jest we mnie"... Jakoś nie mogę skojarzyć tego tytułu. Ale podpisuję sie pod tym, co napisałeś - to świetne kryminały. Trochę trącące myszką, ale tak, jak trącą opowieści o Sherlocku Holmesie, czy kryminały Agaty Christie - to zmieniło się otoczenie, nie sama książka.
Czytałam je zawsze z zapartym tchem, usiłując kto naprawdę zabił i jak zdołał tego dokonać, zostawiając tyle mylnych tropów czy wręcz starając się popełnić "zbrodnię doskonałą".
A jednak zawsze się gdzieś potykał i detektyw był w stanie go rozszyfrować...

joe alex napisał/a:

9.Czarne okrety ( to jest chyba osobna historia)

Oczywiście, że to osobna historia :) Nawet dzieje się w zupełnie innej rzeczywistości. Jak w kryminałach tytuły są cytatami sztuk teatralnych, wierszy czy poematów, tak tu znajdziemy odniesienia do greckich mitów i rzeczywistość pradawnej grecji. Może zmyśloną, ale pasjonującą.
Lubię ten cykl, bo jest to cykl, raz wydanyw dziesięciu malutkich tomikach, potem wzwnowiony w czterech grubszych tomach. Dramatyczne wydarzenia, nieoczekiwane zwroty akcji... I sympatyczni bohaterowie 8)
Do czego można go porównać? Może do serii powieści dziejących się w starożytnym Rzymie, jak "Zagłada Pompejów" ?

lepidopter 
Pierwszak

Wysłany: 2006-04-09, 22:38   

neiderman napisał/a:
Informuje, ze w niektorych kioskach oraz w internecie, ukazala sie nowa seria wydawnicza "Detektyw", miedzy
innymi Kazimierza Kwasniewskiego "Kowalski i smierc", a wkrotce bedzie "Zbrodniarz i panna".

Ten fakt odnotowałam ostatnio w Kolporterze i wpisałam na listę zakupów :mrgreen:

tatkog 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-10-12, 11:48   Re: Alex Joe

1.Cicha jak ostatnie tchnienie-tej nie czytałem. Może jakaś dobra dusza coś o niej napisze- o e-booku nie śmiem marzyć....

szaraczek 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-10-13, 13:14   

tatkog, podaj maila i wyśle :)

tatkog 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-10-18, 19:22   

Pozdrowienia. p_2_8@wp.pl.

Odpowiedz do tematu