Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Jordan Robert i WoT
Autor Wiadomość
3masz 
Przyjaciel forum
rozleniwiony maruda

Wysłany: 2005-09-22, 15:07   [Fsy] Jordan Robert i WoT

Może źle szukałem, ale nie zauważyłem, żeby ktoś zechciał wymienić się opiniemi o, niewątpliwie, jednym z najobszerniejszych i najbogatszych cyklów fantasy (tworzonych przez jednego autora) - Kole Czasu. Bo czy jednym z największych? No właśnie...

Ja go do końca, sensie tego co zostało wydane, jeszcze nie przeczytałem, ale mam trochę mieszane uczucia. :?
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 20:50, w całości zmieniany 1 raz  

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-09-22, 15:27   

Osobiście czytam ten cykl zawzięcie. O ile z początku moja zawziętość wynikała z tego, że był to po prostu jeden z lepszych cykli fantasy, to obecnie brnę w to dzieło z przyzwyczajenia. Autor przesadził z ilością bohaterów i nie potrafi już ciągnąć fabuły w ciekawy sposób. Podobno Jordan zamierza pisać WoT do końca życia. O ile większości ludzi życzę wielu lat w zdrowiu, to w wypadku tegoż autora powoli zaczynam przejawiać odmienne życzenia.
Pierwsze cztery powieści były naprawdę wyjątkowe. Potem postaci zaczęły się mnożyć jak grzyby po deszczu. Doszło do tego, że Jordan mając sześcioro głównych bohaterów często opisywał w jednej książce przygody najwyżej połowy z nich.
Ja jakoś się do tego przyzwyczaiłem i właściwie nie było problemu. Do czasu.
"Rozstaje zmierzchu" to powieść w której akcja praktycznie nie posuwa się do przodu.
Z recenzji, które wpadły w moje ręce wynika, że w następnej części rownież nic szczególnego się nie zdarzy.
Co z tego wynika?
Przeczytam wszystkie części cyklu, ponieważ pierwsze części mnie ujęły i żyję nadzieją, że ostatnia, w której opisany zostanie pojedynek z Czarnym (tamtejszym odpowiednikiem diabła) będzie równie wyjątkowa.

3masz 
Przyjaciel forum
rozleniwiony maruda

Wysłany: 2005-09-22, 19:38   

Mam podobne odczucia. Jeszcze nie przeczytałem wszystkiego co z cyklu zostało wydane, ale w pewnym momencie (Dech zimy) mnie odrzuciło. Bohaterów namnożyło się tylu, że ze trzy przyzwoite cykle można byłoby obsadzić, podobnie z pomysłami i wątkami - powstaje z tego tak gęsta zupa, że łyżka staje na sztorc :) . Facet chyba dostaje honorarium od słowa :D . Z tego wszystkiego straciłem serce do bohaterów i jak początkowa mocno przeżywałem ich losy, tak pod koniec prawie mi zobojętnieli. Jest takie opowiadanie, czy powieść, nie pamiętam autora ani tytułu, przedstawię jednak fragment zaistniałej tam sytuacji: na jakiejś planecie jest grupa ludzi - facetów i obcy na nich polujący. W celu zwabienia ich w pułapkę, obcy stosuje przynętę - jest nią odtwarzany krzyk gwałconej kobiety wzywającej pomocy. Niektórzy się nabierają, ale inni wykazują ostrożność i mimo rozterek nie ruszają z miejsca. Po paru godzinach, gdy wciąż rozlegał się donośny krzyk wszyscy już wiedzą, że to tylko przynęta. Niestety podobnie jest z Jordanem: cały czas Ostatnia Bitwa jest tuż tuż i mijają kolejne tomy cyklu, a Ona ciągle jest tuż :lol: Mam jednak nadzieję, że będzie mi dane doczytam ten cykl do końca. Choć jego nazwa - Koło Czasu sugeruje, że może to być "Neverendinstory", gdzie koniec jest początkiem, jak to w kole. :roll:

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-09-23, 18:20   

Chcąc cię "pocieszyć" powiem, że akcja następnych dwóch książek po "Wichrach cienia" ma się toczyć przed poznaniem naszych głównych bohaterów. Ciekawe dlaczego? Może autor wpadł na pomysł następnej niezwykłej postaci, albo co gorsze będzie przedstawiał kolejne wcielenia Lewsa Therina Zabójcy Rodu.
Ile to można jeszcze kolejnych części napisać :? . Może Jordan ma dzieci i myśli przyszłościowo :evil: .
Mimo wszystko tli się jeszcze iskierka nadzieji na wyjątkowy koniec.

DRaco 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-09-23, 20:46   

koniec bedzie taki:ZLY spotlka sie ze Smokiem Odrodzonym ten mu powie stary patrz to juz 86 tom dajmy se spokoj a ten ok to ja spadam nara ~~
przeczytalem prawie wszystko bo ostatniej czesci nie wiem jak sie nazywa wichry cienia czy rozstaje zmierzchu (ktores czytalem) i tam serio nic sie nie wydarzylo ale chetnie przeczytam next ksiazke tylko nie mam :C Co do roberta to nie wiem moze planuje ze jego wnuk skonczy ta sage ? w takim tempie to akcja za 5 tomow bedzie poruszac sie do tylu tzn opisze przeszlosc w nastepnych 2-30 tomach pozniej na krotko przejdzie do Randa i opisze innych bohaterow na innym kontynencie i ich burzliwe losy i ....
a kasa leci (gdybym bnyl ambitny na poczatku i kupowal WOT to chyba bym sie pochlastał )
Robert koncz wstydu oszczedz :evil:

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-10-01, 02:13   

derbullaw napisał/a:
O ile z początku moja zawziętość wynikała z tego, że był to po prostu jeden z lepszych cykli fantasy, to obecnie brnę w to dzieło z przyzwyczajenia.

Ja tez juz brne z przyzwyczajenia:> Poczatki cyklu b. dobre, potem to sie rozmylo:), co zrobic autor tez musi z czegos zyc:)

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-10-27, 18:41   

No i znowu wypowiadam się o twórczości Roberta Jordana, ponieważ mam ku temu powód. Przeczytałem najnowszą (czytaj wydaną u nas :? ) powieść pt "Wichry cienia".
Co można powiedzieć
marq12 napisał/a:
cały czas Ostatnia Bitwa jest tuż tuż

w tej kwestii nic się nie zmieniło :wink: .
Najbardziej mnie rozczarowało zakończenie. Zwykle autor kończył książkę co drugi tom jakąś wielką bitwą. Teraz tego nie ma. Zamiast tego mamy "zawieszenie akcji" w punkcie zwrotnym :| .
Teraz to czego mi brakowało. Przede wszystkim Jordan poświęcił za mało czasu swoim głównym bohaterom, więcej pewnie mu się w książce nie zmieściło :lol: .
Wcześniej koncentrował akcję na trzech wątkach. Obecnie opisane jest pięć, a nawet sześć. Taka mała rada gdyby twórca, chciał powoli zmierzać do finału. Niech główne postaci zostaną zostaną wplątane w "jeden wzór" :wink: .
Druga rzecz, której mi brakowało to mało wzmianek o Czarnej Wieży (o Białej jest aż nadto).
Na koniec coś pozytywnego. Czytając recenzje tej pozycji myślałem, że będzie dużo gorzej. Na szczęście nie było aż tak zle i książkę można połknąć nawet na raz, trzeba jednakże spełnić jeden warunek!!!
CYKL NALEŻY ZACZĄĆ CZYTAĆ OD POCZĄTKU :!: :!: :!:
Jeżeli ktoś zacznie pózniej może się zniechęcić, a szkodaby było,
bo naprawdę warto :mrgreen:

lepidopter 
Pierwszak

Wysłany: 2005-10-27, 19:38   

Szczerze mówiąc to Koło Czasu zaczyna mi przypominać Wenezuelski serial. Co drugi tom można pominąć, a i tak wie się o co chodzi. Do pasji mnie doprowadza to jego rozdzielanie wątków, co rozdział to o innym bohaterze miejscu itp. :evil: Nadwyrężam sobie przez to palce, bo jako osoba z natury niecierpliwa zwykle chcę doczytać najpierw jedną historię do końca no i przeskakuje rozdziały za zakładki używając własnych paluszków (nie odciętych) i nie daj Bóg jak przyjdą goście i trzeba książkę odłożyć.
No i to dzielenie tomów na dwie książki po 35-38 zł każda oczywiście, a przecież spokojnie zawarłby wszystko co trzeba w jednej. Rozumiem, że autor, wydawnictwo itd. muszą zarobić, ale to już jest przesada! :evil:

Coraz mniej mi się to podoba. Niestety bardzo nie lubię nie kończyć rozpoczętych serii, więc pewnie wytrwam do końca. Ale nie straszcie, że jeszcze będzie podróż w czasie do początków historii, bo się chyba całkiem wścieknę :!:

A szkoda, bo cykl był na prawdę bardzo dobry i pierwsze kilka tomów połknęłam bardzo szybko, omal przez nie nie bankrutując.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-10-27, 19:46   

Jak znajdę to zacytuję recenzję w śp. pamięci Fantastyce tyczącej się tomu Spustoszone ziemie. Ja tego cyklu nie skończyłem, ale może kiedyś...

Paszczurek 
Student
zołza

Wysłany: 2005-10-27, 20:19   

Na początku czytałam cykl z prawdziwą pasja, może był ciekawszy, a może poprostu związane to jest z tym, że mlodsza byłam :wink: . Kolejne tomy, znaczy te ostatnie, są według mnie naciągane, taki sposób na wyciągnięcie z pisania jak największej kasy. Mimo wszystko uważam, że jest to jeden z najlepszych cykli fantazy.
że wolność ryzyka ma smak

3masz 
Przyjaciel forum
rozleniwiony maruda

Wysłany: 2005-10-27, 20:36   

lepidopter, Jordan pisze ten cykl okropnie rozwlekle, ale z tego co wiem, to nasze wydawnictwo dzieli większość jego pojedynczych tomów na dwa. W oryginale jest znacznie mniej tomów niż u nas. Choć oczywiście sumaryczna objętość zostaje taka sama, to pewnie różnica w cenie, każe tak robić wydawnictwu, by wyciągnąć od nas jak najwięcej.

derbullaw, trochę mnie pocieszyłeś, może się przełamię i będę czytał dalej "Dech zimy", na którym utknąłem :D

O! zostałem "studentem"

lepidopter 
Pierwszak

Wysłany: 2005-11-02, 21:19   

Złodzieje :!: :evil:
A swoją drogą ostatnie 3 czy 4 tomy to czytałam w kawałkach, bo jako całość drażniło mnie niesamowicie, że wszystko się ciągle plącze, a nic się nie rozwiązuje ( o! No i wyszła mi robótka :wink: )

Gratuluję studenciaku!

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-11-03, 04:33   

I jak tam ostatna bitwa nadciaga :twisted:

Karuzel 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-11-03, 14:50   

Wlasnie przeczytalem recezje i ponoc 11 tom jest duzo lepszy niz poprzedni:))Zreszta przeczytajcie osbie sami http://www.mythai.info/pol/liter/opis04.htm

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-11-03, 17:26   

:jupi: Aż mnie skręca z niecierpliwości. Z utęsknieniem czekam na powrót jordana.
Tego przez duże J :wink: :D

Paszczurek 
Student
zołza

Wysłany: 2005-11-03, 18:22   

Też czekam :) chyba przeczytam te dwa ostatnie przez które nie przebrnęłam w caleści :wink:

lepidopter 
Pierwszak

Wysłany: 2005-11-03, 21:04   

No, to rozumiem :!: A nie jakieś cofanie się, retrospekcja w tym przypadku byłaby po prostu kpiną. No to jest na co czekać. Oby tylko 2 tomy - no w polskiej wersji zrobią z tego co najmniej 4, jak nie 6 (760 stron można podzielić i na 3). Na więcej nie mam cierpliwości. :/

Paszczurek 
Student
zołza

Wysłany: 2005-11-04, 14:51   

Wydawcy uczą nas cierpliwości i wytrwałości :twisted:

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-11-04, 15:45   

Jordan od kilku tomów też :wink: :lol:

Paszczurek