Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Inne] Gibbins David - Atlantyda
Autor Wiadomość
andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-10-07, 10:32   [Inne] Gibbins David - Atlantyda

W sumie jestem trochę mile i niemile zaskoczony. Zacznę od pierwszego. Autor archeolog podwodny przedstawił dośc prawdopodą możliwość istnienia Atlantydy. Nie wnikając głeboko w treść - była to cywilizacja epoki brązu (już) ok. 6000 lat p.n.e. istniejąca na wulkanicznej wyspie na Morzu Czarnym w okolicach dzisiejszej Abchazji. Zagineła nie nagle, ale w wyniku zmian klimatycznych i geologicznych i nie jednego dnia, ale... nie będę streszczał knigi . W przypisach autor podaje dobrze udokumentowane źrodła - tak mogło być - no może niekoniecznie na takiej wyspie, ale...
Co do drugiego to kojarzy mi się powtórka z Cliva C. Para bohaterów, jeden po siłach specjalnych (amerykanin), drugi - inżynier podwodny (no nie włoch tylko grek). Organizacja (nie rządowa - jak u CC), ale prywatna. Do tego radziecki wrak z głowicami jądrowymi, handlarz bronią i fanatyk religijny. Czyli coś w rodzaju CC. Podsumowujac ; w sumie fajnie się to czyta (jeżeli to jest pierwsza książka tego autora to gratuluję - ale wzorował się na mistrzu) i jeżeli ktoś lubi ten gatunek to w sumie warto. Ale moja ocena jest subiektywna, gdyż wcześniej czytałem CC
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 13:13, w całości zmieniany 1 raz  

lepidopter 
Pierwszak

Wysłany: 2005-10-07, 23:25   

Miałam tą książkę ostatnio w ręce w księgarni i poważnie zastanawiałam się nad zakupem. W końcu wybrałam coś innego, ale może jednak warto ją zakupić w następnym rzucie?

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-10-08, 12:01   

lepidopter napisał/a:
może jednak warto ją zakupić w następnym rzucie?

Ja na szczęście nie kupiłem tylko pozyczyłem od kumpla. Przeczytałem bez większego entuzjazmu. Standardy. Schematy. Nic specjalnie nowego. Jedynie co zaciekawia to sama hipoteza umiejscowienia i powstania Atlantydy i sposób jak jej szukano.
Na okładce szumny napis : "Thriller lata 2005 - Kod Leonarda da Vinci nowej generacji ". Trzeba miec odwagę by pisac takie rzeczy i wciskac ludziom ciemnotę :evil: Od Kodu dzielą Gibbinsa całe lata świetlne. To oczywiście moja subiektywna opinia :)
Moja ocena 5/10

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-10-08, 12:05   

Ale przecież te schematy to z CC - co do reszty masz rację tyle, że z Kodem... to trochę kiepskie porównanie - nie ten typ powieści sensacyjnej (oczywiście wg. mnie) :wink:

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-10-08, 17:23   

andy napisał/a:
Ale przecież te schematy to z CC - co do reszty masz rację tyle, że z Kodem... to trochę kiepskie porównanie - nie ten typ powieści sensacyjnej (oczywiście wg. mnie)

CC wytyczył pewien typ podwodnej (podmorskiej ) sensacji. I dobrze. Kalkowanie mistrza nie jest penie złym pomysłem, jednak można chyba tak pokombinowac aby czytelnik nie musiał zagladac na okładkę aby sobie przypomniec kto właściwie jest autorem :wink:
Co do porównania z Kodem to właśnie chciałem zaznaczyc, że wydawcy poczynają sobie nad wyraz beztrosko. Kod zrobił kasę to teraz wszystko jest "Kodopodobne" :evil:

lepidopter 
Pierwszak

Wysłany: 2005-10-08, 18:20   

andrew napisał/a:
teraz wszystko jest "Kodopodobne"

Zgadzam się. Mnie też to drażni. No to w takim razie szkoda mi kasy. Zamiast czytać naśladowcę, wolę sięgnąć po mistrza. Poszukam, może znajdę coś czego jeszcze nie czytałam.

Odpowiedz do tematu