Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Hrr] Masterton Graham - Plaga
Autor Wiadomość
derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-11-30, 19:04   [Hrr] Masterton Graham - Plaga

Cytat:
Pewnego pięknego letniego poranka doktor Leonard Petrie dostaje wezwanie do chorego dziecka. Chłopiec w stanie krytycznym trafia do szpitala. Niestety lekarze nie mogą już mu pomóc. Poszukiwanie przyczyny zgonu daje nieoczekiwany, przerażający efekt. Jednak lekarze nie mają wątpliwości. Chłopiec zmarł na dżumę. Od tej chwili wydarzenia toczą się w zawrotnym tempie. W ciągu kilku dni epidemia obejmuje całą Florydę, którą władzę postanawiają odciąć od reszty kraju. Jednak nielicznym udaje się przedostać przez blokadę. Czy podjęte przez rząd środki zaradcze zdołają uratować Stany Zjednoczone przed zagładą?
Mrożąca krew w żyłach opowieść o zagrożeniach, jakie niesie cywilizacja, ale także o zachowaniach i postawach ludzkich w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Książka jest napisana potoczystym językiem, co sprawia, że czyta szybko i całkiem przyjemnie. Dobra pozycja na nudny wykład lub podróż.
Ci co znają Grahama, wiedzą, że jest specjalistą w dwóch dziedzinach: horrorze i erotyce :wink: . Ta książka choć nie jest grozą, to jednak podejmuje niezwykle niebezpieczny temat, jakże aktualny w czasie szalejącej po świecie ptasiej grypy.
Autor nie zawiedzie swych fanów, ponieważ prezentuje także swoją drugą „specjalizację” :mrgreen: .
Są oczywiście też pewne mankamenty. Po pierwsze nie jestem do końca przekonany do niektórych zachowań bohaterów. Wydają się takie nienaturalne, chociaż może ich tłumaczyć niezwykłość sytuacji w jakiej się znalezli .
Drugim minusem jest opis utrzymywania w tajemnicy, przez rząd, śmiercionośnej choroby.
Nie jest to jednak wina autora lecz upływającego czasu. Książka została napisana już jakiś czas temu, gdy internet był jeszcze w sferze marzeń.

W skali od 1 do 6 można dać dostateczny z porządnym plusem :ok: .
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 16:09, w całości zmieniany 1 raz  

Xys 
Profesor
wiem,ze nic nie wiem

Wysłany: 2005-11-30, 23:52   

Zgadzam sie niemal w 100%, dalbym moze nawet db - :) Niemniej w przypadku Graham'a lapie sie na tym ze mam tendencje do zawyzania ocen :) Plage da sie przeczytac. Jak wiekszosc knig tego autora czyta sie szybko i przyjemnie :) Nie jest to jego jakies szczegolne arcdzielo ja chociazby trylogia manitou ale przeczytac warto. Generalnie warta polecenia :)

dedorka 
Docent

Wysłany: 2005-12-03, 20:01   

Również to przeczytałam.
Skończyłam jakiś tydzięń temu.

Książeczka faktycznie bardzo lekka, mimo tematyki, ale bardzo sprawnie się ja czyta.
Spodziewałąm się czegoś podobnego do MIASTA ŚLEPCÓW Jose Saramago, ale niestety nie przypominała zbytnio tamtej powieści.

Po przeczytaniu mam wrażenie, jakby polizała lizaka przez papierek.
Temat został wprawdzie poruszony, ale nie tak jakbym tego chciała.
Opisy są bardzo pobieżne, nie oddają tak naprawdę odpowiedniego wrażenia, a i zachowania ludzi, o czym pisał też derbullaw, są wyjątkowo niezdarne czasem.
Nie potrafię podać przykładu, bo jakoś nie zapadają zbytnio w pamięć.
Przypuszczam, że tak jak o tych sytuacjach, tak i o książce dosyć szybko zapomnę i za rok będę się zastanawiała jak to się skończyło :twisted:

Newcomer 
Pierwszak
SoulReaver

Wysłany: 2005-12-03, 23:02   

Jesli o mnie chodzi to chyba bardziej podobal mi sie "Głód". Tematyka w pewnym sensie podobna ale jakos bardziej mi podeszla.

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-12-04, 22:01   

dedorka napisał/a:
Przypuszczam, że tak jak o tych sytuacjach, tak i o książce dosyć szybko zapomnę i za rok będę się zastanawiała jak to się skończyło

Rok ja zapomnę za 3 tygodnie :lol: .
Co do "Głodu" to chyba faktycznie lepiej był napisany, ale nie jestem pewny do końca. Jakoś tak odłożyłem tę książkę w połowie i nie mogę wrócić :| .

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-12-05, 22:18   

derbullaw napisał/a:
W skali od 1 do 6 można dać dostateczny z porządnym plusem

Mówiąc krótko, autor to przypadek beznadziejny, jak na tak poczytnego autora oczywiście. To powinien byc gośc z pierwszej, najwyższej półki. Okazuje się byc drugoplanowym terminatorem, który wprawdzie zdał egzamin mistrzowski ale do gildii się nie dostał.

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-12-05, 23:35   

Ja bym go nazwał rzemieślnikiem. Do artysty czegoś mu brakuje. Tak się jednak składa, ze czasami człowiek potrzebuje czegoś solidnie zrobionego, pewnego.
To Masterton w większości swych książek zapewnia i chwała mu za to.

Kiedyś oglądałem jakąś audycje o Mastertonie. Dowiedziałem się, ze na świecie nie ma on takiej pozycji jak w Polsce. Jaki z tego wniosek?
Brakuje u nas dobrych pisarzy rzemieślników. O ile fantastyka ma się jako tako, to z horrorem jest kiepściutko :(

Odpowiedz do tematu