Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Paolini Christopher cykl Dziedzictwo
Autor Wiadomość
Newcomer 
Pierwszak
SoulReaver

Wysłany: 2005-12-03, 18:21   [Fsy] Paolini Christopher cykl Dziedzictwo

Tak, od czego by tu zacząć... To kolejny cykl pod znakiem "od chopaka zajmujacego sie wynoszenie gnoju ze stajni do herosa" :) Czyli to, co lubi prawdziwy meżczyzna :) Acz nie kazdy :) Wiec przystapmy do rzeczy: Eragon jest wychowywany jako sierota przez swego wuja. Zyje sobie spokojnie w malej wiosce u podnóża gór. Robi to, co chłopcy lubia robic najbardziej, czyli szwenda sie tu i tam z lukiem w dloni i poluje na to i owo. Ta sielanka kończy się, gdy pewnego dnia na polowaniu znajduje dziwny kamien. Dobrze, tutaj umilkne, reszte przeczytacie sami. Dodam tylko, ze kamien okazuje sie byc jajem, z którego wykluwa sie smok :)
Dobrze, a teraz troszke krytyki pod adresem autora, a nie jest tego duzo. Autor młody, bo zaledwie 15-letni, gdy zaczął pisac ta ksiazke, lecz bardzo rozwiniety, swietnie radzi sobie z realiami fantasy, widac u niego reke mistrzów ( mozna dopatrzeć sie podobienst np do Eddingsa). Jedyne, co mi sie nie podobalo, to troszke zbyt mlody wiek bohatera. Rozumiem, ze autor piszac ta ksiazke utozsamial sie z nim, ale kazdy, kto mial w reku miecz wie, ze chlopiec pietnastoletni nawet po szkoleniu nie pokona np dwudziestokilkulatka. Z autopsji wiem, ze teraz jestem przynajmniej dwukrotnie silniejszy i znacznie zwinniejszy niz bylem majac 15 lat.
Druga czesc cyklu pod tytułem "Najstarszy" - wlasnie skonczylem czytac :) Trzyma poziom poprzedniczki, jest tu pewien schemat, tak, jak w pierwszej: podróz, szkolenie, bitwa, lecz nie przeszkasza mi on za bardzo. Ogolnie czyta sie bardzo dobrze. A tak przypomnialo mi sie, ze w drugiej czesci autor siega po znana sztuczke literacką, czyli rozbija akcje na kilka wątków, co osobiście mnie bardzo irytuje. Moze wzmaga to ciekawośc, co bedzie dalej, ale nigdy mi sie to nie podobalo, zwlaszcza, ze mam sobie przerwac czytanie o szkoleniu Eragona, aby sie dowiedziec, ze jego brat lata z młotkiem po świecie i zabija żołnierzy imperium. To chyba tyle. Bardzo polecam serie. Osiągnąlem przy niej calkiem przyzwoite tempo 2 dni na ksiazke, czyli wciagnelo mnie niezle :) Czekam na ostatni tom trylogii. Oby nie za długo :)
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 17:06, w całości zmieniany 1 raz  

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2006-01-19, 15:14   

To co ciebie New irytuje, mi sprawia największą przyjemność. Po prostu uwielbiam wielotorowe powieści.
Co do samego "Najstarszego".
Jest to przyjemna literatura, nie dzieło ale i nie gniot. Autor popełnia kilka błędów. Widać ściąganie z innych książek, ale jest też kilka nowinek. Myślę, że utwór Paoliniego zasługuje na :ok: :ok: :ok: :ok: .
Uważam, że autor jak na swój wiek ma niezły warsztat i ciekawy jestem co napisze po ukończeniu cyklu.

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2006-01-19, 21:00   

Ładnie chłopiec napisał! :) -Się zgodzić muszę z przedmówcami!
-Arcy..... to nie jest, ale czy ,być moze?!!!!
-cała fantazy przypomina nieco tasiemcowate grafomańskie "powieści" pisywane przez nastoletnie panienki.
--Czytam to jak chcę dłuuuuuugą książke, która długo starczy.
Czy ,dłuuuuuuugie coś moze być cały czas błyskotliwe ?

---A "wogle" ---Ma ktoś E-booka najstarszego :?:

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2006-01-19, 21:26   

Ma i posyła, ale na przyszłość :arrow: poszukuję!

Krauze 
Przedszkolak
Another Chanse

Wysłany: 2006-02-08, 13:19   

Koles ma talent. Zeby tego dowiesc wystarczy tylko porownac Eragona do Najstarszego. Roznica klas jest duza. Mysle ze IIItom bedzie swietna ksiazka. Ehh ach strach pomsylec jakie ksiazki Paulini bedzie pisal zaa 30lat.

A co do sciagania..Sapkowski wypowiedzial sie kiedys, ze robi tak kazdy pisarz. Przeciez to niemozliwe aby kazdy pisarz definiowal gat. fantasy od nowa.

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2006-02-08, 13:28   

Krauze napisał/a:
strach pomsylec jakie ksiazki Paulini bedzie pisal zaa 30lat

Nie wybiegajmy za daleko w przyszłość, bo się możemy rozczarować. Zobaczymy czy Paolini jest pisarzem jednego cyklu czy nie jak przeczytamy kolejne jego powieści niezwiązane z Eragonem. Osobiście mam nadzieję, że będzie coraz lepszy, ale różnie to bywa.

Krauze 
Przedszkolak
Another Chanse

Wysłany: 2006-02-08, 15:11   

@derbullaw-zgadzam sie. I pomyslec, ze on nie chodzi do szkoly tylko nauczany jest w domu przez matke...dziwne troche

dziubek 
Magister
Monte Christo

Wysłany: 2006-02-08, 16:07   

Mi się dosyć podobała. Dużo jest nawiązań do innych tytułów, także w nazwach postaci.
Nie wiem czemu, ale znalazłem elementy kojarzące mi się ze Star Wars a nawet z Matrixem (szkolenie pzez Broma, Improwizacja! Dobrze!) ale może to moja psychika płata mi figle.
Nie mogę się jednak doczekać już trzeciej części. Chyba jednak nie ma się jej co spodziewać przed upływem roku.

DRaco 
Gimnazjalista

Wysłany: 2006-02-08, 21:07   

jeszcze nie czytalem 2 czesci :oops: (wiem ze wstyd i obiecuje sie poprawic) ale 1 czesc byla calkiem niezla. moze nie jakas przelomowa ale naprawde wciagajace czytadlo (choc porownywac Eragona do LoRda to dla mnie nieporozumienie jednak jak dla mnie roznica klass) Eragon to typowe fantasy od zera do bohatera
i jak kazdy chyba tu czekam na 3 czesc (pewnie po przeczytaniu 2 czesci jeszcze bardziej bede chcial 3 :wink: )

saikano78
[Usunięty]

Wysłany: 2006-02-09, 21:15   

Ja wlasnie wczoraj zakaczylam czytac druga czesc.Przeczytalam ksiazke w dwadni co oznacza za jest wciagajaca :) No i teraz rozpoczelo sie kolejne oczekiwanie na tom 3. Miejmy nadzieje ze jeszcze lepszy :D

Dranio 
Docent

Wysłany: 2006-02-10, 00:50   

Fajna ksiazka(cykl), dobrze sie czyta. Moj koles kupil nawet 1-czesc, ale powiedzial ze nie da rady doczytac. Mdlo mu sie zrobilo :) Wiec ja na tym skorzystam i bede mial papierowa wersje :D
Wracajac do ksiazki, to ja bardzo nic nie mam jej do zarzucenia. Eragon kojarzy mi sie z Bednarskim i ta piosenka ",,,zabili go i uciekl..." Czyli co go zlapia to zaraz im ucieknie a przy okazji jeszcze pozna fajna dziewczyne :) . Troche naiwne, ale co mi tam. Mozna poczytac.

dziubek 
Magister
Monte Christo

Wysłany: 2006-02-10, 01:58   

Jak już pisałem wcześniej mi się podobało...
Mam jednak inne pytanie...
Czy jest coś podobnego do Eragona? Jakaś inna książka lub cykl. Najlepiej trylogia, bardzo grube opasłe tomiska. Świat lefów, ludzi, krasnoludów. Walka, podróż, miłość, uczucie. Czy coś takiego istnieje? (oczywiście oprócz LOTR)

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2006-02-10, 08:41   

Powiem Ci dziubku o cyklach, które ja czytałem :) .
Robert Jordan "Koło czasu": pierwsze tomy sprawiają, że cykl według mnie należy do jednych z najlepszych w fantasy. Co prawda póżniej następuje straszne rozdrobnienie wątków i postaci, ale ja mimo wszystko czytam go. Części jest kilkanaście i nie ma w nim elfów i krasnoludów, ale warto, przynajmniej kilka pierwszych tomów :) .
"Miecz prawdy" Goodkinda. Gdzieś tam w recenzjach znajdziesz opis. Też nie ma krasnoludów i elfów, ale polecam.
Jeżeli chcesz coś gdzie te istoty będą występowały, to szukaj książek z serii "Dragonlance", ale te polecam ze średnim zapałem :) .

Krauze 
Przedszkolak
Another Chanse

Wysłany: 2006-02-10, 11:12   

@dziubek-
Polecam Terrego Goodkinda..9+1 opaslych tomisk..
Warto takze polecic trylogie ktora stworzyla Elisabeth Haydon..(ma ktos 3rd czesc?)..

Irma04 
Student

Wysłany: 2006-02-10, 18:07   

Krauze napisał/a:
Polecam Terrego Goodkinda..9+1 opaslych tomisk..
??

a nie 8 +1 ??

co to za dodatkowa?

[ Dodano: 2006-02-10, 18:20 ]
sorry, już doczytałam, że niedawno pojawił się nowa. :oops:
Spogląda w dół
Ustaje wiatr
Cichną fale
Nike się nie waha
Skacze
W odchłań własnych myśli

Krauze 
Przedszkolak
Another Chanse

Wysłany: 2006-02-10, 18:35   

:)
Piszac o dodatkowej czesci myslalem o prequelu "Dlug Wdziecznosci"

Dranio 
Docent

Wysłany: 2006-02-11, 23:16   

dziubek napisał/a:
Mam jednak inne pytanie...

Poczytaj o Detektywie Garecie, troche zawile, ale milo bawi.

dziubek 
Magister
Monte Christo

Wysłany: 2006-02-12, 12:32   

dzięki za podpowiedzi...
postaram się przeczytać Goodkinda. Potem Jordana. Trochę czasu się zejdzie....

Tagira Ikonoka 
Przedszkolak
princes of fantasy

Wysłany: 2007-02-28, 15:33   

Eragon to książka napisana przez młodego chłopaka Christophera Paoliniego. Jest to książka pełna przygód, przeżywanych przez największych przyjaciół, smoka i człowieka, którzy razem brną do celu pomimo przeszkód i niebezpieczeństw jakie na nich czekają.

Akcja książki zaczyna sie w małej wiosce, nieopodal której chłopiec znajduje smocze jajo. Od tego momentu zaczyna się przygoda z magią, czarami i oczywiście smokiem. Potem Eragon wraz ze swym przyjacielem Bromem wyrusza w podróż swojego życia. Spotka go wiele niebezpiecznych przygód, wiele razy przyjdzie mu wybierać między dobrem a złem i chociaż droga zła jest łatwiejsza, Eragon się nie poddaje i idzie stawic mu czoło. Ale zły król Galbatorix ma wiele złowieszczych planów i podstępów...

Pirx 
Przedszkolak

Wysłany: 2007-02-28, 19:50   

Ekhm, ja chyba jestem do tej książki uprzedzony. Nie potrafiłem przebrnąć przez wstęp, może miałem za mało samozaparcia, ale cały czas kojarzył mi się z filmem Willow, a imie głównego bohatera to przekręcenie do Aragorn. Nie ciągnie mnie zupełnie, ale kiedyś przeczytam i napiszę co o tej książce myślę, nawet jeśli pomyslę, że jest denna. :P

Odpowiedz do tematu