Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[SciFi] Zelazny Roger "Stwory światła i ciemności&
Autor Wiadomość
derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-12-08, 20:53   [SciFi] Zelazny Roger "Stwory światła i ciemności&

Spotykamy człowieka, a może to nie jest człowiek.
Poznajemy jego pana. Kto to jest?
To Pan Domu Śmierci. Anubis.
Brzmi znajomo?
Powinno.

Władca wysyła sługę z misją. Z rozkazem zabicia najpotężniejszego z nieśmiertelnych. Księcia.
Próbowano tego dokonać przez tysiące lat i nikomu się nie udało.
Czy bohater, człowiek bez imienia, będzie pierwszym?
Czy dowiemy się, kim jest?

Przeczytajcie, to się dowiecie.

„Stwory światła i ciemności” to najdziwniejsza książka, jaką ostatnio przeczytałem. Powiedziałbym nawet, że strasznie „pokręcona”.
Mamy do czynienia w tym utworze, z połączeniem mitologii, głównie egipskiej” z s-f.
Czy jest to udany zabieg?
Według mnie nie i nie chodzi mi o to, że takie zestawienie nie może być ciekawe. Autor podążył w stronę metafizyki, a ja bardziej lubię „stać na ziemi”, o ile można tak powiedzieć o fanie fantastyki.

W skali 1-6 dam utworowi 3. To nie moja bajka, ale nie wykluczam, że może się podobać.

P.S.

W powieści występuje postać Żelaznego Generała. Wspominam o tym, dlatego że podobną osobę spotkałem w opowiadaniu Jacka Dukaja „Ruch Generała”. Oczywiście była trochę zmieniona, bo akcja dzieje się w innym świecie, ale podobieństwo jest uderzające. Być może Dukaj zainspirował się bohaterem Zelaznego.
Ostatnio zmieniony przez Tifa Lockhart 2009-10-07, 16:46, w całości zmieniany 4 razy  

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-12-08, 22:45   

derbullaw napisał/a:
Stwory światła i ciemności” to najdziwniejsza książka, jaką ostatnio przeczytałem.

Tak to prawda, z małym odnniesieniem, że moje "ostatnio" było jakieś 18 lat temu.
Poetyka tej książki chyba nie ulega wątpliwości. Pomysł tez jest przedni, chyba, ze mnie pamięc zawodzi ? Styl pisarstwa - niewiele do zarzucenia.
derbullaw napisał/a:
Czy jest to udany zabieg?

Jasne, że tak ! Bardzo udany. Niewielu jest autorów, którzy z równym powodzeniem połączyliby s-f z mitologią. Przedniej jakości próba.
Cytat:
Być może Dukaj zainspirował się bohaterem Zelaznego.

Byc może. Dukaj, jak na razie, jest dla mnie trochę niestrawialny. Zelazny w tym akurat przypadku ( i kilku innych ) jest świetny.

derbullaw napisał/a:
W skali 1-6 dam utworowi 3. To nie moja bajka, ale nie wykluczam, że może się podobać.

W skali 1-6 dam utworowi -5. To moja bajka, choc nie do końca ale nie wykluczam, że może się nie podobac :)

jorj 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-02-18, 22:37   

moze w skali zelaznego zasluguje na 3 ale w skali ogolnoswiatowej napewno na wiecej...ale lepiej jest narzekac po to by autor z zapalem staral sie napisac cos jeszcze lepszego ;) ...

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2006-02-18, 22:47   

Wiecie, tak z perspektywy czasu, to myślę, że trochę za nisko oceniłem. Dlaczego tak uważam?
Otóż ja tą książkę ciągle dobrze pamiętam, a zwykle książki, którym daję 3 po tygodniu, dwóch zostają wyekspediowane z istotnych obszarów pamięci. Plusa daję w ciemno. Więcej chyba nie, przynajmniej dopuki drugi raz nie przeczytam, a to może za parę lat nastąpi :) .

ciastek 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-07-29, 15:14   

a ja poluje na ta ksiazke i upolowac nie moge :(

derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2006-07-29, 22:37   

Oj chyba będzie ciężko :? , ja wygrzebałem jakiś stary egzemplarz w bibliotece.
Poszukaj po antykwariatach :) .

Odpowiedz do tematu