Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[PHs] Cherezińska Elżbieta "Legion"
Autor Wiadomość
Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2013-11-27, 19:55   [PHs] Cherezińska Elżbieta "Legion"

Nieczęsto zdarza mi się na tym forum recenzować powieść historyczną, najczęściej oceniam przeczytane książki mieszczące się w ramach fantastyki, zwłaszcza fantasy. Nie znaczy to jednak, że nie czytam innych książek a jeśli obok którejś z nich nie można przejść obojętnie pozwalam sobie zamieścić kilka zdań recenzji. Taką właśnie wyjątkową książką jest "Legion" Elżbiety Cherezińskiej.

Powieść polskiej autorki, znanej wcześniej z takich powieści, jak "Korona śniegu i krwi" i kolejnych tomów serii powieściowej "Północna droga", opowiada o czasach II Wojny Światowej, jednak w sposób wyjątkowy, bo w aspekcie walki partyzanckiej. Bohaterami jej książki są członkowie Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierze podwójnie wyklęci - nie akceptowani zarówno przez Armię Krajową, jak i przez rząd londyński. Czemu? Dlatego, że żołnierze ci widzieli wroga nie tylko w niemieckim okupancie, ale również w Rosjanach, którzy się przecież mizdrzyli do zachodnich włodarzy. Głównymi bohaterami powieści uczyniła autorka majora "Jaxę", będącego szefem Związku Jaszczurczego, czyli zaplecza politycznego NSZ, powstałego na podwalinie przedwojennego Obozu Narodowo-Rewolucyjnego, partyzanta, porucznika "Żbika" i cichociemnego kawalerzysty, rotmistrza "Zęba". Żołnierze ci, choć zupełnie różni i pochodzący z zupełnie odmiennych środowisk, musieli w ostatecznym rozrachunku współpracować, by walczyć z okupantami usiłującymi dokonać kolejnego rozbioru Polski.

Główna część akcji "Legionu" przypada na lata 1942-1945 i toczy się przede wszystkim w Świętokrzyskiem, gdzie działają mniejsze i większe oddziały partyzanckie. W 1944 roku z połączonych oddziałów, którym udało się przekroczyć Wisłę w celu połączenia, została utworzona Brygada Świętokrzyska, oddział zbrojny tej części Narodowych Sił Zbrojnych, które odrzuciły propozycję przyłączenia się do Armii Krajowej. Kiedy na terenach działania Brygady zaczyna się robić zbyt gorąco, jej dowódcy postanawiają przedzierać się przez front i połączenie z oddziałami dowodzonymi przez generała Pattona.

Książka jest świetna nie tylko dlatego, że odnosi się do niesamowitej historii, która się rzeczywiście wydarzyła pod koniec wojny, jednak przede wszystkim dzięki świetnemu warsztatowi autorki, która potrafi opowiadać o życiu podczas okupacji z humorem nie tylko na poważnie, ale również z humorem, kiedy jest to możliwe:

Cytat:
- Cholera by ich wzięła – pociąga nosem Wacek – Za każdym razem, jak oddajemy Niemcom kontyngent, to widzę, jak nasze świnie na nas patrzą. Dzisiaj ta łaciata, pan widział, co? Normalnie miała w oczach łzy. Jakby chciała powiedzieć: “Nie pójdę za Niemca, nie pójdę za Niemca, Wacuś tyś mnie od warchlaka odchował i ty mnie do Niemca oddajesz?”.

Doprawdy, "Legion" Elżbiety Cherezińskiej, o jedna z najlepszych powieści historycznych, jakie miałem przyjemność czytać. Bardzo polecam!

Moja ocena: 6/6

Zaproszone osoby: 1

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2013-12-04, 09:20   

Chyba nie pamiętam kiedy moje i nadredaktora Nieznanego opinie byłyby jakoś bardzo rozbieżne. Tym jednak razem są.
Mnie się ta powieść po prostu nie podobała i to do tego stopnia, że nie doczytałem jej do końca. I nie chodzi tu wcale o opowiadaną historię, bo temat jest doskonały - nie odpowiada mi sposób jej przedstawienia. Mnóstwo dialogów, krótkie, rwane zdania i jakaś taka maniera stylistyczna, która w mój gust i oczekiwania się nie wpisuje. Sporo czytywałem książek "okupacyjnych" czy też "partyzanckich" lub ogólnie mówiąc wojennych i może mam przesterowane wymagania, na to jednak poradzić nie sposób.
Niech każdy spróbuje sam się przekonać czy to dobre czy nie.

Odpowiedz do tematu