Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[LPN] Ralls K. - Templariusze i święty Graal
Autor Wiadomość
carmin 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-01-27, 12:35   [LPN] Ralls K. - Templariusze i święty Graal

Ksiązka ta na co wskazuje już jej tytuł poświecona jest parze zagadkowych tajemnic jakie nurtują ludzi do dziś: historii Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona czyli Templariuszom oraz Świętemu Graalowi uważanemu za jeden z najświętszych skarbów świata chrześcijańskiego.
Autorka opiera się na wiedzy, opiniach, pracach czołowych historyków wypraw krzyżowych i dziejów templariuszy oraz osób powiązanych współcześnie z zakonem.

Praca podzielona jest na dwie części.
Pierwsza dotyczy rzeczywistej historii Templariuszy opartej na źródłach akademickich od genezy powstania tego zakonu do jego upadku. Opisuje autorka czasy poprzedzające powstanie zakonu wprowadzając Nas w klimat ówczesności, początki zakonu, jego cele, strukturę, dzień codzienny templariuszy, strukturę organizacyjną ,ukazuje nam członków zakonu jako ludzi realizujących się w różnych dziedzinach życia w budownictwie, finansach, dyplomacji, rolnictwie, żegludze. Prezentuje czasy świetności zakonu oraz tragiczne losy jego członków u jego schyłku.

Druga część zawiera opis powstawania mitów związanych ze Świętym Graalem i spekulacje dotyczące jego powiązania z Templariuszami oraz dokładny opis historii i wyglądu kaplicy w Rosslyn jako prawdopodobnego miejsca jego ukrycia.
Książka zawiera także obszerną bibliografie, chronologie wydarzeń z czasów istnienia zakonu oraz zdjęcia z kaplicy w Rosslyn w Szkocji.

Jak pisze sama autorka "nie jest to ksiązka jednej teorii, przeciwnie są w niej przedstawione różne poglądy toteż czytelnik ma swobodę sformułowania własnego". Słowa te są najlepszym określeniem celu powstania tej pozycji i inspiracją do własnych przemyśleń związanych z tą tematyką.
Ostatnio zmieniony przez Tifa Lockhart 2009-10-07, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  

Xys 
Profesor
wiem,ze nic nie wiem

Wysłany: 2006-01-30, 07:22   

Cytat:

Opis wydawcy:
Studium wybitnej brytyjskiej mediewistki poświęcone jest najbardziej znanemu i tajemniczemu spośród średniowiecznych zakonów rycerskich, jakim byli templariusze, czyli Rycerze Świątyni, oraz mitowi Świętego Graala. Autorka przedstawia fascynującą, pełną mrocznych sekretów, historię zakonu, który św. Bernard z Clairvaux nazwał "niezwykłego rodzaju rycerstwem" i którego siedzibą była Góra Świątynna w stolicy królestwa Jerozolimskiego, założonego przez krzyżowców w końcu XI wieku. Templariusze byli zakonem maryjnym, otaczali wielką czcią Najświętszą Marię Pannę, a reguła nakazywała im modlitwę, pracę i walkę. Byli oni też znawcami rolnictwa, bankierami i dyplomatami. Organizację, zwyczaje i wierzenia Rycerzy Świątyni otacza nimb tajemnicy; przebywając na Bliskim Wschodzie zakonnicy ci poddali się wpływowi starochrześcijańskich i gnostycznych idei; być może posiadali też biblijną Arkę Przymierza. Po upadku zakonu w 1312 r. daremnie poszukiwano jego legendarnych, ogromnych skarbów...

Czy templariusze byli w posiadaniu również Świętego Graala, legendarnej czary, do której Józef z Arymatei miał rzekomo zebrać krew ukrzyżowanego Jezusa? Dlaczego w średniowiecznych romansach nazywano ich także "strażnikami Graala"? Czy kielich ów, wraz z Arką Przymierza, znajduje się w ukryciu na terenie Ameryki dokąd templariusze dotarli ze Szkocji jeszcze przed Kolumbem? Jeśli tak to kim będą jego odkrywcy? Jakie zagadki kryje słynna kaplica w Rosslyn? Na te pytania (oraz na wiele innych związanych z templariuszami) odpowiada autorka... .

Pozycje chetnie przeczytam, jako ze ciekawia mnie tego typu historie, tym niemniej nie moge oprzec sie wrazeniu, iz jest to kolejna pozycja, wykreowana zgodnie z filozofia "kluj zelazo poki gorace", czyli robmy kase na sukcesie Browna, poki czas .....

karamba 
Magister
Life is Killing Me

Wysłany: 2006-01-30, 09:05   

"Dzieje Templariuszy" Marion Mellville, to jedna z niewieli jak nie jedyna pozycja dot. historii zakonu, zanim zacznie się czytać dzieła
Xys napisał/a:
zgodnie z filozofia "kluj zelazo poki gorace", czyli robmy kase na sukcesie Browna
warto wcześniej zerknąc do Marion
J.Swift

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2006-01-30, 22:02   

Gdy przeczyta się topiki nowozałożone w tym dziale widac wyraźnie, że jednak mimo wielu superkrytycznych głosów pokłosie "Kodu..." jest bardzo duże. Wszyscy nagle zrobili się ekspertami od templariuszy i tym podobnych związków bardziej lub mniej tajemnych.
Kompletny brak oryginalności :evil: . Mówię rzecz jasna o autorach tych nieszczęsnych wypocin a nie o recenzentach. Im należą się oklaski za wkład pracy :ok:

karamba 
Magister
Life is Killing Me

Wysłany: 2006-01-31, 07:32   

endrju okrutnyś w swych słowach
"kod" przeczytałem w zeszłym miesiącu po raz pierwszy i ostatni
padlina
wole zostać fanem mangii niż to powtórzyć :twisted:
J.Swift

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2006-01-31, 12:20   

karamba napisał/a:

endrju okrutnyś w swych słowach
"kod" przeczytałem w zeszłym miesiącu po raz pierwszy i ostatni
padlina

Ja tylko mówię, że szerokie rzesze autorów po spektakularnym i komercyjnym sukcesie Kodu rzuciły się do nabiania kasy na tym samym polu. No cóż, szlak przetarty.
Gdyby Brown nie ruszył tematu w taki sposób, pies z kulawą nogą by nie napisał i co najwazniejsze nie wydał kilkunastu/kilkudziesięciu książek mniej lub bardziej merytorycznych lub przygodowych. To efekt kuli śnieżnej.
Pomijam w tym momencie jakośc książek Browna. To rzecz w tym przypadku drugorzędna choc mnie się ta "padlina" podobała. W swej klasie.
Fanem mangi także ( jak wnoszę z treści Twego postu ) nie jestem. Gorzej - omijam z daleka :mrgreen:

karamba 
Magister
Life is Killing Me

Wysłany: 2006-01-31, 13:36   

szkoda, że Zakon Krzyżacki ni doczekał sie takich dzieł tylko "Krzyżacy" i "Znak orła" ba nawet Pan Samochodzik uganiał się za Templariuszmi (Brown dokonał plagiatu dzieła Nienackiego, unowocześnił je tylko trochę :mrgreen: ))

Co do "kodu" czyta się go przyjemnie, padlina tylko dlatego że nie warto sięgać drugi raz
Unikajmy mangi :lol:
J.Swift

Odpowiedz do tematu