Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[SciFi] Andrzej Ziemiański "Zapach szkła" - t
Autor Wiadomość
tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2006-08-14, 19:50   [SciFi] Andrzej Ziemiański "Zapach szkła" - t

Ta książka zbiera najlepsze i najsłynniejsze opowiadania Ziemiańskiego, w jej skład wchodzą:
Zapach Szkła, Bomba Heisenberga, Legenda, Waniliowe plantacje Wrocławia, Lodowa opowieść
Czasy, które nadejdą, Autobahn nach Poznań,
Pomyslowe, zaskakujące, bardzo dobre opowiadania sf, zebrały sporą liczbę nagród.
Polecam każdemu do przeczytania i przekonania się że Polak potrafi. :ok:

Ostatnio zmieniony przez Tifa Lockhart 2009-10-07, 16:26, w całości zmieniany 4 razy  

karnol 
Przyjaciel forum
Pan Życia i Śmierci

Wysłany: 2006-11-08, 12:17   

Andrzeja Ziemiańskiego odkryłem dosyć niedawno, gdy zbiór "Zapach szkła" dostał się w moje ręce nie wiedziałem jeszcze co mnie czeka...

Trafiłem do świata fantazji z najwyższej półki. Pierwszy raz nie była to fantastyka umieszczona w anglojęzycznym świecie. Ziemiańskiego "nawiedzają" zdumiewające wizje świata, jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Wszystkie opowiadania czytałem z zapartym tchem, wszystko co byłem w stanie sobie wyobrazić bledło w porównaniu z tym, co zafundował mi pan Ziemiański. Alternatywna wizja świata, w którym to Polska staje się mocarstwem, a Niemcy, Włochy, Japonia a także USA są prawie, że marionetkami w rękach króla Rzeczpospolitej :) . Jednak najfajniejszą sprawą jest ta ciągła niepewność, czytając nie masz pewności, czy bohater śni, czy dzieje się to tylko w jego psychice... a może dzieje się tak naprawdę? Miejscami wydaje mi się, że autor sięga do klasyków gatunku (jak np.: Philip K. Dick, ale to moje subiektywne zdanie), co jednak nie przeszkadza w odbiorze tego dzieła... Działa to raczej jako kolejny plus.

Reasumując cały zbiór należy do bardzo udanych, czyta się bardzo miło, a co najważniejsze wciągaaaa...

POLECAM!

Pingwin to ptak nielot, karnol zaś jest gadem wysokich lotów

Nie widziałeś karnola? :shock:

spheros 
Pierwszak

Wysłany: 2006-11-08, 13:52   

karnol napisał/a:
Ziemiańskiego "nawiedzają" zdumiewające wizje świata, jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Alternatywna wizja świata, w którym to Polska staje się mocarstwem, a Niemcy, Włochy, Japonia a także USA są prawie, że marionetkami w rękach króla Rzeczpospolitej :) .

Swoją drogą wydaje mi się iż ten motyw wszechmocnej RP jest coraz bardziej popularny wśród polskich pisarzy fantastycznych.

karnol 
Przyjaciel forum
Pan Życia i Śmierci

Wysłany: 2006-11-08, 15:37   

spheros napisał/a:
Swoją drogą wydaje mi się iż ten motyw wszechmocnej RP jest coraz bardziej popularny wśród polskich pisarzy fantastycznych.

musisz pamiętać, że Ziemiański to nie tylko wszechmocna Polska. To tylko taki przykład, 1,2 opowiadania.

spheros 
Pierwszak

Wysłany: 2006-11-08, 16:48   

karnol napisał/a:
musisz pamiętać, że Ziemiański to nie tylko wszechmocna Polska. To tylko taki przykład, 1,2 opowiadania.

No i :znudzony: ? Mowie tylko o zaraz wiekszej popularnosci tego motywu a Ziemiański jest znany chocby i z dwoch tomow Achai i popelnienia tomu 3 :wink:

karnol 
Przyjaciel forum
Pan Życia i Śmierci

Wysłany: 2006-11-08, 17:29   

spheros napisał/a:
No i ? Mowie tylko o zaraz wiekszej popularnosci tego motywu a Ziemiański jest znany chocby i z dwoch tomow Achai i popelnienia tomu 3
spoko, nie czepiam się... to własnie miałem na myśli :)

algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2011-04-14, 19:11   

Właśnie przeczytałem i też uważam, że to fantastyka najwyższych lotów, szczególnie "Zapach szkła", czy "Bomba Haisenberga". Inne też mi siębardzo podobały. Polecam wszystkim 6/6

BTW właśnie wróciłem z biblioteki i wytargałem jeszcze 2 książki tego autora, wrażenia wkrótce :)

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2011-04-15, 22:33   

algreholt napisał/a:
Polecam wszystkim 6/6

Najwyższa ocena >?

Nie u mnie !

algreholt napisał/a:
to fantastyka najwyższych lotów

Ziemiański dołączył oto do grona takich autorów jak : Asimov, Clarke,Herbert,Card, Stephenson,Reynolds, Lem..... Tylko pogratulować :evil:

algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2011-04-16, 09:12   

andrew napisał/a:
Ziemiański dołączył oto do grona takich autorów jak : Asimov, Clarke,Herbert,Card, Stephenson,Reynolds, Lem

Pewnie nie, ale może i dobrze, bo ja akurat fanem tych panów nie jestem, nie trafiają do mnie, mimo, że są uznani na całym świecie. Nie moja bajka, nie mój styl, jakoś SF nigdy nie było wysoko na mojej liście.. a Ziemiański mnie się akurat spodobał i stąd ta ocena, może lekko na wyrost, ale niewiele.

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2011-04-16, 12:09   

Myślę, że każdy czytelnik tworzy własną listę autorów, którzy są wg niego tymi "naj". Andrew może wymienić własne nazwiska, algree też i obaj będą mieli własne racje i może to być bazą do dyskusji, ale dyskusja to nie to samo, co narzucanie własnej opinii na dany temat. :) Owszem, można przyjąć czyjąś opinię, którzy autorzy są "kultowi", ale dla mnie jest to pójście na skróty i za o wiele przyjemniejsze uważam szukanie własnej listy "creme de la creme", choćby się po drodze nie raz i nie dwa trafiło na niefajne pozycje. :)

Zaproszone osoby: 1

Odpowiedz do tematu