Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Duncan Dave: Dar mądrości
Autor Wiadomość
3masz 
Przyjaciel forum
rozleniwiony maruda

Wysłany: 2007-03-19, 18:45   [Fsy] Duncan Dave: Dar mądrości

Duncan Dave: Dar mądrości.
Cytat:
Bogini uratowała Wallie'ego Smitha od śmierci. Podarowała mu wspaniałe, nowe ciało i legendarny szafirowy miecz Chioxina. W zamian poprosiła tylko o jedną przysługę...W ten sposób Wallie został jej orędownikiem, co niestety, nie okazało się szczęśliwym wyborem. Szermierz będzie musiał stawić czoła czarnoksiężnikom i ich łaknącemu krwi Bogu Ognia. Tym bardziej, że miecze nie są skuteczną bronią przeciwko czarom...

Opis wydawcy może być trochę mylący... Nie wspominając, że okładka jest jakby do innej książki... ale pomińmy te szczegóły w tym topiku (w osobnym...., trochę pomarudziłem na takie praktyki) i skupmy się na powieści.

Dar mądrości, to drugi tom, jak pisze wydawca „rewelacyjnej trylogii” „Siódmy miecz”. Główny bohater, Wallie Smith, a dokładniej jego dusza razem z pamięcią i osobowością, otrzymuje od Bogini ciało wspaniałego wojownika – szermierza siódmej, najwyższej rangi. Nie tylko szermierze, będący kimś w rodzaju samurajów, są zhierarchizowani, ale wszyscy ludzie opisywanego świata. Nasz bohater w pierwszej części oswaja się z nową dla siebie sytuacją, na szczęście przejmuje pamięć i umiejętności wojownika, którego ciało „zasiedlił” oraz gromadzi wokół siebie grupę ludzi, którzy będą mu towarzyszyć w jego misji. Oczywiście nie tylko towarzyszyć, ale i walnie wspierać właśnie w drugiej (i za pewne trzeciej) części. Tutaj też poznajemy razem z bohaterami dzielną załogę Szafira – statku handlowego, która również będzie miała swój udział w wypełnieniu misji Wallie’ego. A jaki jest naprawdę cel naszego wojownika narzucony mu przez Boginię, tego nie wiemy. Sugestie z okładki mogą być bardzo mylące, tak samo, jak przekonania bohaterów.
Książkę dość dobrze się czyta, jest napisana prosto, a akcja toczy się żwawo, ale monotonnie, bowiem cały niemal czas coś się dzieje, jednak bodaj tylko ze dwa razy emocji podnoszą się trochę ponad dość niski poziom. Postacie w większości budzą sympatię, a charakterystyka paru z nich jest na tyle rozbudowana, że nie robią wrażenia płaskich, papierowych. Zresztą, bohaterowie klasycznie dojrzewają w efekcie przeżywanych przygód, dzięki czemu potrafią sprostać napotykanym przeciwnością.
Klimat w świecie opisywanym w powieści, a przynajmniej w części, w której toczy się akcja, musi być zdecydowanie ciepły, bowiem często strój w postaci przepaski biodrowej, w przypadku kobiet uzupełniony paskiem materiału osłaniającym piersi, jest w zupełności wystarczający – co też mówi co nieco o powieści. :wink:
Nie chcę wydawać ostatecznego „wyroku” przed przeczytaniem trzeciej części trylogii, która może sprawić, że niektóre sytuacje i cała misja nabierze sensu, niemniej na dziś oceniam przeczytaną część jako, co najwyżej, przeciętną.

Im więcej poznaję różnych fantastycznych światów, tym bardziej cenię Sapkowskiego, za realizm i spójność stworzonego przezeń, w Wiedźminie, uniwersum.

Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 12:31, w całości zmieniany 1 raz  

kristoforo 
Przedszkolak

Wysłany: 2007-03-20, 15:44   

cały cykl niechętnego szermierza przeczytałem w 2 dni ale więcej powtórek nie przewiduję
dla mnie to książka z cyklu przeczytaj i zapomnij
mam kilka ulubionych cykli do ktorych wracam ale jest ich chyba ze 3
auel dzieci ziemi diuna i norton świat czarownic pozdro

Yarod 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2007-03-20, 16:31   

marq12 napisał/a:
Nie chcę wydawać ostatecznego „wyroku” przed przeczytaniem trzeciej części trylogii, która może sprawić, że niektóre sytuacje i cała misja nabierze sensu, niemniej na dziś oceniam przeczytaną część jako, co najwyżej, przeciętną.

Trzeci tom jest nieco słabszy - dwa pierwsze przełknąłem błyskawicznie natomiast w trzecim czegoś brakuje... akcja jest urywana i momentami nie spójna a czasami wręcz nużąca - pozatym niektóre zwroty akcji i los bohaterów (np Nanji) jest pod koniec bardzo naciągany. Tak czy inaczej cała seria wg mnie była całkiem niezła i stanowiła miłą odskocznię od tradycyjnego świata fantasy.

Julian Tuwim

3masz 
Przyjaciel forum
rozleniwiony maruda

Wysłany: 2007-03-20, 19:33   

Yarod, pozwól, że podyskutuję z Tobą po przeczytaniu trzeciej części, jak napiszę jej recenzję :)

Yarod 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2007-03-20, 22:32   

marq12, nie ma sprawy lekko się zagalopowałem :)

Julian Tuwim

Odpowiedz do tematu