Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Ćwiek Jakub - "Kłamca 2 - Bóg marnotrawny"
Autor Wiadomość
3masz 
Przyjaciel forum
rozleniwiony maruda

Wysłany: 2006-11-16, 23:14   [Fsy] Ćwiek Jakub - "Kłamca 2 - Bóg marnotrawny"

Jeśli przydałaby Ci się książka do poczytywania po kilka, kilkanaście stron, na przykład w czasie dojazdu do szkoły, uczelni czy pracy, to "Kłamca 2 Bóg marnotrawny" Jakuba Ćwieka jest w sam raz. Szansa, że się zaczytasz tak, by przejechać swój przystanek, jest raczej minimalna. Akcja poszczególnych opowiadań jest spokojna i tylko momentami jej letnia temperatura podnosi się o dwa, trzy stopnie, więc bez żalu i udręki niepewności o losy bohaterów, można ją schować do torby czy plecaka u celu podróży, choćby na stronę przed końcem rozdziału.
Książka jest sprawnie napisana, swobodnym językiem. Narracja sunie gładko. Bohaterowie przeżywają parę przygód, gdzieniegdzie wywołają uśmiech jakimś żartem czy ironiczną aluzją..., ale prawdę mówiąc, oczekiwałem czegoś więcej. Ta książka jest dla mnie zbyt lekka, jak na mój obecny nastrój. Może kiedyś indziej bardziej by mi się podobała? A tak, wydała mi się mało przekonująca i irracjonalna :wink: nawet jak na jakiś tam rodzaj fantasy, który reprezentuje. Bogowie zabijani strzałem w głowę, czy zarabiający na życie grą w trzy karty, to zbyt ironiczne jak dla mnie. Kupując "Kłamcę 2", byłem przekonany, że sam pomysł jest na tyle nośny, że otrzymam soczystą, gęstą akcję z większą dawką refleksji, niż tylko takie:
Cytat:
...jaki ten cholerny świat mały!
- To nie tak – westchnął bóg wina. – Jest na nim po prostu kilku bohaterów, a reszta to statyści, którzy służą celom prawdziwych gwiazd

Cytat:
... wiem, że nie zawsze trzeba wygrywać, żeby zostać zwycięzcą. Czasem wystarczy, że inni przegrają.

Biorąc jednak pod uwagę, że mam na tym forum opinię czepiającego się zrzędy, istnieje możliwość, że oceniłem książkę zbyt surowo i akurat komuś z Was przypadnie ona do gustu..., a jeszcze lepiej – napisze własną recenzję w zupełnie innym tonie. :wink:

Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 12:10, w całości zmieniany 2 razy  

algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2009-03-31, 20:47   

3masz napisał/a:
Książka jest sprawnie napisana, swobodnym językiem. Narracja sunie gładko. Bohaterowie przeżywają parę przygód, gdzieniegdzie wywołają uśmiech jakimś żartem czy ironiczną aluzją..., ale prawdę mówiąc, oczekiwałem czegoś więcej. Ta książka jest dla mnie zbyt lekka, jak na mój obecny nastrój.

Skoro ta była dla Ciebie zbyt lekka to nie radzę się zabierać za tom 3 jest jszcze "lżejszy" ;)

Co nie znaczy, że całkiem zły, książka ta jest tak nieskomplikowana w swojej treści, że aż wciągająca, nasuwa mi siętutaj porównanie do telenoweli, wszyscy wiedzą, że to dno i głupota, a jednocześnie siedzą i z wypiekami śledzą kolejne losy. Tutaj podobnie, wciągnęła mnie to fakt, ale tylko na chwilę i już.

Odpowiedz do tematu