Łańcuszek tytułów
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi

: Łańcuszek tytułów
Może tak nowa zabawa? Łańcuszek tytułów książek i filmów. Zobaczymy, czy się przyjmie :roll:

Zasady:

1. Początek łańcuszka daję ja :)
2. Lańcuszek tworzymy z tytułów książek, cykli książkowych, filmów.
3. Nowy element łańcuszka musi zawierać przynajmniej jeden wyraz z poprzedniego "ogniwa", z tym że może mieć zmienioną formę gramatyczną.
4. Sam tytuł nie wystarczy, trzeba dodać nazwisko Autora - w przypadku książki, Reżysera - w przypadku filmu.


Jesteśmy na forum książkowym (nie tylko), więc
5. Opcje:
5.1 Dla pracowitych - dodajemy własną recenzję dopisanej pozycji, choćby najkrótszą, ale jednak - może kogoś zachęcimy do lektury :)
5.2 Dla zapracowanych - wklejamy notkę wydawcy, recenzję gdzieś znalezioną, fragment książki, itp. itd. - może kogoś zachęcimy do lektury :D
5.3 Dla leniwych - poprzestajemy na punkcie 4 :lol:

6. Jeśli łańcuszek utknie na 3 dni w martwym punkcie - autor tematu :mrgreen: proponuje nowy punkt startowy.

Przykłąd:

"Ogniem i mieczem"
autor: Henryk Sienkiewicz.

"Pierwsza część pisanej "dla pokrzepienia serc" Trylogii - cyklu trzech powieści historycznych Sienkiewicza - to dzieje wojny Polaków z Kozakami w XVII w. Na szerokim tle historycznym przygody bohaterów tworzą porywającą czytelnika fabułę, opartą na powtarzanym w całym cyklu motywie "miłości z przeszkodami". W Ogniem i mieczem na drodze miłości Skrzetuskiego do Heleny staje tragiczne uczucie Bohuna, rywala i przeciwnika politycznego."

"Miecz w burzy"
autor: David Gemmell

"Pierwsza - osadzona w nowym świecie - powieść twórcy sagi Drenajów. W głębi porośniętych zielonym lasem gór krainy Rigante leży osada Trzy Strugi, której mieszkańcy oddają cześć bogom powietrza i wody oraz duchom ziemi. Wśród nich żyje chłopiec, którego czeka świetlana przyszłość. To Connavae, Miecz Demona, zrodzony w burzy, która zabrała mu ojca. Człowiek o znamionach wielkości ma zawsze wrogów, a w kronikach zapisano przepowiednie, iż pewnego dnia Kamienne Armie nadejdą zza wody� i runą na kraj jak lawina. Do głosu dochodzą także przedziwne siły, dobra i zła - od generała Ducha i złowrogiego Morrigu, po Las, Którego magia sięga korzeniami czasów przed pojawieniem się człowieka."

"Po burzy spokój"
autor: Greer Luanshya

"Dalszy ciąg sagi, którą otwiera powieść "Kto sieje wiatr". Posiadłość Bonne Esperance, od ponad stu lat należąca do rodziny Rebeki Conrad, wciąż jest przyczyną waśni między różnymi gałęziami rodu Bouvilliersów. W połowie XX wieku tam właśnie Rebeka spotyka Luke`a, miłość swojego życia, która przez dziesiątki lat wywierała fatalny wpływ na kolejne pokolenia jej przodków."


"Zmącony spokój Pani Labiryntu" ....

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)


Ponieważ im dłuższy tytuł, tym łatwiej o kontynuację, na początek proponuję:

Cykl "Imperium ponad wszystko" tom 1 - "Czaszka na rekawie"

(Dla objaśnienia tym razem jeszcze napiszę, że do wykorzystania mamy tu: Imperium, ponad, wszystko, czaszka, na, rękawie)

Autor: Pierumow Nik

" Wiek XXII. Wielkie Imperium podbija kosmos, budując Czwartą Rzeszę. Państwem rządzi dyktator, tajna policja tropi wszelkie przejawy opozycji, próby buntu na anektowanych planetach są krwawo tłumione. Niepodległa planeta Nowy Krym jeszcze stwia opór. Ale pojawia się zdrajca. Rusłan Fatiejew wstępuje do imperialnej armii, przywdziewa czarny mundur oddziału Totenkopf i szybko awansuje. Ale nikt nie wie, jak wygląda jego prawdziwe zadanie..."

:
"Wszystko o mojej matce" reżyseria Pedro Almodóvar

Bohaterką filmu jest pielęgniarka samotnie wychowująca nastoletniego syna. Syn ginie pod kołami samochodu. Zbolała bohaterka wyjeżdża do Barcelony, aby odnaleźć niewidzianego od lat ojca tragicznie zmarłego chłopca. Napotyka cały tłum gotowych pomóc jej kobiet: starą przyjaciółkę, transseksualistkę i prostytutkę w jednej osobie, opiekuńczą zakonnicę, teatralną gwiazdę...

Życie jest jak plaża, a potem się umiera.
:
Matka swojej matki
reż. Robert Gliński

____________________
I znowu jestem w niebie. :)
:
"Moja matka woli kobiety" reż.: Daniela Fejerman, Inés París

Cytat:
Trzy siostry: Elvira, Jimena i Sol przybywają do domu swej matki, znanej pianistki Sofii, na jej urodziny. Jest ona od lat w separacji z ojcem dziewcząt. Teraz ma dla córek niezwykłą nowinę: znalazła nową miłość. Okazuje się, że jest to dużo młodsza od niej kobieta: pochodząca z Czech pianistka. Siostry bardzo chcą być nowoczesne i tolerancyjne, czują się jednak zaszokowane i niepewne. Dwudziestoparoletnia neurotyczna Elvira przechodzi głęboki kryzys tożsamości seksualnej, co jest tym bardziej kłopotliwe, że spotyka się właśnie z interesującym mężczyzną. Siostry próbują na różne sposoby oderwać matkę od młodej Czeszki, co prowadzi do niespodziewanych rezultatów...

"Perhaps one day, sometime in the future, without any reason, without warning you will feel lonely.
Then think of me. And I will come in a dream."
:
I Bóg stworzył kobietę.
reż. Roger Vadim

____________________
I znowu jestem w niebie. :)
:
"Boska komedia"
Dante Alghieri

Cytat:
Boska komedia jest alegoryczną opowieścią o wędrówce Dantego-pielgrzyma przez Piekło, Czyściec (w towarzystwie Wergiliusza, symbolizującego rozum) i Raj (przez który prowadzi go jego ukochana, Beatrycze, będąca alegorią wiary).


A z resztą każdy wie o czym To jest :P

Na oścież ramiona, otworzył do lotu, choć serce
wypełniał mu strach.
Lecz wiedział, że musi, że wreszcie jest gotów,
że wolność ryzyka ma smak
:
"Kamikadze - boski wiatr"
Autor: Bohdan Arct

"Ta powieść Arcta jest dość dobrze znana miłośnikom militariów, ale im dla przypomnienia, a innym dla orientacji...

Jest to historia młodego japońskiego lotnika, który walczył dla cesarza i swojej ojczyzny, a gdy szale II wojny zaczęły się przechylać na stronę przeciwnika, spotkał go wielki zaszczyt - mógł poświęcić swe życie jako jeden z wielu "kamikadze" - lotników-samobójców, którzy, dla uzyskania większej pewności zniszczenia nieprzyjacielskiego okrętu, zamieniali swoje samoloty w żywe bomby.

Pomysł napisania tej książki powstał, gdy B. Arct przeczytał autentyczny pamiętnik jednego z takich lotników. Temu akurat pilotowi "nie udało się" zginąć i miał szansę, aby opowiedzieć swoje losy. Ponad pięć tysięcy innych - nie...."

Kiedyś będąc nastolatkiem, czytałem tę książkę. Zastanawiałem się wtedy, będąc bodaj w wieku bohatera, jak ja bym się czuł na jego miejscu. :?

:
Dojrzewa wschodni wiatr
autor: Glen Cook

____________________
I znowu jestem w niebie. :)
:
Emilka dojrzewa
autor: Lucy Maud Montgomery

prószynski i ska napisał/a:
Dalsze losy Emilki ze Srebrnego Nowiu.

Czy to była Emilka? Ta wysoka młoda kobieta, chłodnym tonem wykładająca swoje racje, dla których nie przyjmuje propozycji małżeństwa? I mówiąca o tym, że ktoś jest "nie w jej typie"? Elżbieta, Laura, nawet Ruth patrzyły, jakby ją zobaczyły po raz pierwszy w życiu. I po raz pierwszy spojrzały na nią z szacunkiem [...]. Właśnie w tamtej chwili krewni przestali postrzegać Emilkę jako dziecko, choć jeszcze nie zdawali sobie z tego sprawy. Dziewczyna śmiałym susem znalazła się w ich świecie i wobec tego trzeba ją było traktować na równych prawach. Koniec już z rodzinnymi sądami. Czuli to, choć jeszcze sobie tego jasno nie uświadomili. Dowiodła tego następna uwaga ciotki Ruth. Pani Dutton zwróciła się do Emilki tak, jak mogłaby się odezwać do Elżbiety czy Laury, gdyby uznała za swój obowiązek którąś z nich napomnieć.

- Wyobraź sobie, Emilio, co by się działo, gdyby jakiś przechodzień zobaczył Perry'ego Millera o tej porze siedzącego na parapecie?

pajk napisał/a:
Piepszony malkontent !!!
Nieznany napisał/a:
to markotny kocur jest
:
"Bolesne dojrzewanie Adriana Mole'a"

Sue Townsend

Fragment:
"Już taki mój pech! W pierwszy dzień ferii nie mogę nigdzie wyjść z powodu gigantycznie spuchniętego nosa. Nawet mama trochę się zaniepokoiła. Chciała przekłuć opuchliznę wysterylizowaną igłą, ale nie dopuściłem do tego. Nie potrafi przeszyć dżinsów równym ściegiem, a co dopiero mówić o delikatnej procedurze medycznej! Błagałem, żeby zabrała mnie do specjalisty, ale zdecydowanie odmówiła. Oświadczyła, że potrzebuje pieniędzy na przeprowadzenie badań w przychodni ,,Zdrowa Kobieta”. Sprowadza się to do badania pierwszorzędnych i drugorzędnych narządów płciowych. Ni mniej, ni więcej!
Pies zakochał się w cocker spanielce Mitzi. Nie ma najmniejszych szans, ponieważ:
a) nie jest rasowy;
b) w przeciwieństwie do większości psów nie stara się wyglądać atrakcyjnie. Próbowałem mu to wytłumaczyć, ale jedynie popatrzył na mnie ze smutkiem i jakby z wyrzutem, po czym pobiegł z powrotem położyć się przed furtką Mitzi. Być zakochanym to nie żart. Mam z Pandorą podobne problemy jak pies z Mitzi. Obaj należymy do niższej klasy społecznej niż nasze ukochane."

:
"Lista Adriana Messengera" - pewien kryminał z 1963 roku :D

:
"Lista Shindlera"
Cytat:
Oskar Schindler jest poważanym niemieckim przemysłowcem, który podczas II wojny światowej jest właścicielem dużej fabryki, w której w nieludzkich warunkach pracują żydzi. Widząc cierpienie tych ludzi zaczyna ratować ich przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.

:
"Lista życzeń"

Autor: Eoin Colfer

"Kilkunastoletnia Meg ginie podczas włamania do domu starego Lowriego. Moce piekielne cieszą się z młodego grzesznika z tak poważnymi grzechami na sumieniu. Ale Niebo daje Meg jeszcze jedną szansę."

:
"Życzenie śmierci II"
reżyser: Michael Winner

"Paul Kersey przeprowadza się z córką i nową żoną do Los Angeles. Niestety nie udaje mu się rozpocząć nowego życia. Wdaje się w bójki na ulicy, a jego córka zostaje porwana."

Spróbuj dotknąć przeszłości. Rozpraw się z nią. Bo to nieprawda, to tylko sen..

Nic nie jest wieczne, nawet śmierć.
:
"Portret śmierci"

Nora Roberts jako J.D. Robb

"Porucznik Eve Dallas tym razem musi stawić czoła seryjnemu mordercy, który uważa, że pozbawiając swe ofiary życia, zapewnia im wieczna młodość. Zabójca - artysta i perfekcjonista - niezwykle starannie obserwuje swoje ofiary i zna niemal każdy ich ruch. Pociąga go ich niewinność i chce zawładnąć ich młodością."

:
" Portret damy" reżyseria Jane Campion

Młoda i niezależna Isabel Archer przybywa z Ameryki do dziewiętnastowiecznej Anglii przepełnionej konwenansami. Pełna ciekawości świata odrzuca małżeńskie oferty i wielbicieli. Nieoczekiwanie zostaje obdarownana sporym spadkiem i wyrusza na kontynent w poszukiwaniu nieznanego. We Włoszech za sprawą intrygi wychodzi za Gilberta Osmonda. Związek okazuje sie tragiczną pomyłką.

Życie jest jak plaża, a potem się umiera.
:
" Rycerz pierwszej damy"

Reżyseria: Hugh Wilson

Dobry, momentami zabawny film z moim ulubionym aktorem Nicolasem Cage'm :)

:
"Panowie i Damy"

Terry Pratchett

Najpotężniejsza czarownica dysku, Esmeralda Weatherwax, musi zmierzyć się ze śmiertelnym zagrożeniem. Aby pokonać zło będzie zmuszona dokonać niemożliwewgo...

:
" Nie damy ziemi, skąd nasz ród"

Film w reżyserii Władysława Lenczewskiego z roku 1920, a dotyczący walki o polskość Śląska.

:
Ziemia, planeta ludzi” A. Saint de Exupéry

Mam jedną nieodpartą potrzebę: uważać, że wszystko jest proste. Proste jest urodzić się. Proste jest dojrzewać. I proste jest umrzeć z pragnienia (...) Tylko Duch jeśli tchnie na glinę, może stworzyć człowieka. Filozofia i poezja Ziemi, planety ludzi, książki osnutej na przeżyciach pisarza-pilota, kształtowała się w chwilach najtrudniejszych, gdy życie i śmierć ocierały się o siebie. I może dlatego ta opowieść jest pochwałą Człowieka. Człowieka czynu, odwagi, wiary i poświęcenia dla innych. Ziemia, planeta ludzi nie jest powieścią, nie jest pamiętnikiem ani esejem filozoficznym. Jest poezją wolności Człowieka i jej apoteozą, jak apoteozą miłości jest Mały Książę.

Życie jest jak plaża, a potem się umiera.
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.