Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Thr] Cook Robin - Kryzys
Autor Wiadomość
Grimlock 
Rektor

Wysłany: 2007-02-19, 16:08   [Thr] Cook Robin - Kryzys

Z niezłym poślizgiem zabrałem się za najnowsze dzieło – pod tytułem „Kryzys” - mistrza thrillera medycznego jakim jest Robin Cook :) Jako, że autor wybrał na głównego bohatera – lekarza sądowego Jack’a Stapletona możemy spodziewać się dobrej dawki czarnego humoru i zaskakujących zwrotów akcji oraz niezłej rozróby. Co do rozróby to tej w książce było jak na lekarstwo, chociaż było kilka ciekawych momentów z udziałem Jacka :wink: Jednak biorąc pod uwagę całość książki to szybszy bieg wydarzeń zaczyna się w drugiej połowie, a sama kończy się podwójnym kompletnie, zaskakującym zakończeniem. Ale jakim nie mogę zdradzić, może znajdzie się jeszcze ktoś kto przeczyta tą książkę :wink: Sam oskarżony nie wzbudza pozytywnych odczuć i widać, że naprawdę ma coś na sumieniu. Równie podejrzany jest oskarżający Jordan Stanhope, drugi mąż zmarłej, który na codzień nie przejmuje się zbytnio tym, że jego żona zeszła z tego świata, no może z wyjątkiem sali sądowej. Najciekawszą postacią jest bez wątpienie adwokat powoda – Fasano wraz z swoim gorylem - Franco. Jack rzucił fajny tekst do Fasano i Franco w wyniku czego wywiązało się krótkie mordobicie :lol: Reszta postaci była w krótkim podsumowaniu nijaka lub tylko błysnęła na pięć minut. Pomimo wyścigu z czasem Jacka tak by zdążył na ślubny kobierzec, udaje mu się rozwikłać zagadkę śmierci pani Stanhope. Samo rozwiązywanie zagadki od samego początku idzie jak po grudzie. Choć bardzo zaskakującym momentem jest zgoda na wykonanie sekcji, której wynik zadecydował o zakończeniu. Sama sekcja dowiodła, że zmarła wcale nie była aż taką drastyczną hipochondryczką :wink:

Jest też kilka wydarzeń na które nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi w książce, ale nie są one zbyt istotne :wink:

Autor stara się ukazać trudną sytuację lekarzy od momentu rozpoczęcia studiów medycznych, poprzez rezydenturę aż po rozpoczęcie normalnej praktyki przez przyszłych lekarzy. Opisuje wyrzeczenia, współzawodnictwo, z którymi każdy przyszły lekarz musi się zmierzyć. Niestety często w takiej rywalizacji górę bierze "chora" ambicja, chęć jak najszybszego odnoszenia sukcesów, traktowanie każdego pacjenta jak kolejne wyzwanie, a nie jak człowieka, który szuka pomocy. Autor zwraca też uwagę na coraz modniejszą praktykę "concierge", która polega na wniesieniu z góry dość dużej zaliczki przez pacjenta w zamian za co lekarz świadczy całodobową opiekę nad pacjentem w tym także w domu klienta, przeprowadza błyskawicznie komplet badań i pozwala na bardzo szybkie dostanie się do specjalisty. W książce zostaje także poruszony problem równych i równiejszych - nie wszystkich stać na takie usługi i są skazani na publiczną służbę zdrowia gdzie pacjent z reguły traktowany jest przedmiotowo i "taśmowo".

Porównując „Kryzys” do poprzednich książek Cook’a szczególnie do przedostatniego „Markera”, można od razu zauważyć, że nie trzyma on tak bardzo w napięciu, momentami jest po prostu nijaki, choć czyta się przyjemnie. Jak dla mnie było za mało zwrotów akcji, poza świetnym zakończeniem. Ale z drugiej strony co ciekawego można napisać w książce opisując proces :?:

W każdym razie zachęcam do przeczytania :)

PS. Wreszcie po hmm pięciu książkach Jack i Laurie wreszcie się pobrali :wink:

"Klucz do zwycięstwa,
leży wśród tajemnic nauki"
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 20:52, w całości zmieniany 3 razy  
  mój status

Odpowiedz do tematu