Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
King Stephen
Autor Wiadomość
Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)


Wiek: 44
Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 10506
Skąd: wiesz?
Wysłany: 2008-01-07, 19:02   King Stephen


Stephen King

Cytat:

Stephen Edwin King (ur. 21 września 1947 w Portland) – amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy. W przeszłości wydawał książki pod pseudonimami Richard Bachman oraz jeden raz jako John Swithen.

Jest autorem horrorów, które przeszły do klasyki gatunku, jak np. Lśnienie, Miasteczko Salem, Podpalaczka. Nie ogranicza się jednak do jednego gatunku, czego przykładem są: Cztery pory roku, Zielona mila, Oczy Smoka, Bastion oraz 7-tomowy cykl powieści fantasy Mroczna Wieża.

W 2003 został odznaczony prestiżową nagrodą DCAL (Medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską) przez National Book Foundation.

Kiedy King miał 3 lata, jego ojciec, Donald Edwin King, opuścił rodzinę. Jego matka, Nellie Ruth Pillsbury, wychowała samotnie syna i jego adoptowanego starszego brata – Davida. Mieli często problemy finansowe. Przeprowadzili się do domu rodzinnego Ruth, do Durham w stanie Maine, ale mieszkali czasowo w Fort Wayne, w stanie Indiana oraz w Stratford, stan Connecticut.

Jako dziecko, King był świadkiem nieszczęśliwego wypadku – jeden z jego przyjaciół został potrącony przez pociąg i zginął.

King uczęszczał do Durham Elementary School i Lisbon Falls High School (matura 1966), w stanie Maine.

King zaczął pisać bardzo wcześnie. Namówiła go do tego matka. Dostał od niej na Boże Narodzenie pierwszą maszynę do pisania marki Royal. W 1960 r. napisał pierwsze opowiadanie, które wysłał do wydawcy. Niestety, bez odpowiedzi. Pierwszym, które udało mu się opublikować było Byłem nastoletnim rabusiem grobów, które Mike Garret (wydawca) opublikował pod tytułem W półświecie grozy. Stworzył wraz z bratem niskonakładową gazetkę o tytule Szmatławiec Dave'a, który rozprowadzali po rodzinnym miasteczku. W szkole napisał opowiadanie oparte na filmie Studnia i wahadło, wydał je we własnym wydawnictwie, które zatytułował V.I.B., i sprzedawał je przyjaciołom. Kiedy nauczyciele odkryli ten proceder, zmusili go do oddania zysków ze sprzedaży. Jako dziecko uwielbiał oglądać filmy, czytać komiksy oraz serię książek Opowieści z Krypty.

W latach 1966 do 1971, King studiował anglistykę na Uniwersytecie Stanu Maine, w Orono. Od drugiego roku pisał do kolumny w studenckiej gazecie Maine Campus, zatytułowanej King's Garbage Truck. Studia ukończył w 1970 roku, tym samym nabył prawo do nauczania języka angielskiego na poziomie licealnym. Rok po studiach, w 1971 roku, poślubił Tabithę Spruce. Mają trójkę dzieci – Naomi Rachel, Owen Phillip i Joe Hill. Aby opłacić studia, King pracował w wielu zawodach, również w pralni przemysłowej. Następnie uczył angielskiego w Hampden Academy w Hampden, stan Maine. Rodzina Kingów miała spore problemy finansowe, dlatego Stephen pisał opowiadania (większość była publikowana w męskich magazynach), aby związać koniec z końcem. Jak pisze we wstępie do Carrie, jeśli jedno z ich dzieci przeziębiło się, Tabitha żartowała "Dalej, Steve, wymyśl jakiegoś potwora". Stephen King miał przez ponad dziesięć lat problemy z alkoholem.

W tym okresie, King rozpoczął wiele powieści. Pierwsza, Carrie, miała początkowo być zwykłym opowiadaniem, jednak przerodziła się w coś większego. Jest to opowieść o młodej dziewczynie obdarzonej paranormalnymi zdolnościami. King miał problemy z ukończeniem tej pierwszej powieści, zniechęcony wyrzucił ją raz do śmieci. Dopiero żona odratowała powstającą powieść i zachęciła męża do dalszej pracy. Po ukończeniu powieści, King wysłał maszynopis do wydawnictwa Doubleday i zapomniał o niej. Przypomniał sobie, kiedy dostał ofertę wydania jej za $2,500. Krótko później, wartość Carrie wzrosła niesamowicie, tak że Stephen King sprzedał prawa do drugiego wydania swojej powieści za $400,000. Krótko po wznowieniu, jego matka umarła na raka. Jego ciotka Emrine przeczytała jej powieść zanim umarła.

W powieści Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika King przyznaje, że w tym czasie był prawie ciągle pijany, a z alkoholizmem walczył ponad dziesięć lat. Dodaje ponadto, że był nietrzeźwy na pogrzebie swojej matki. "Uważam, że zrobiłem kawał dobrej roboty, rozważając jak bardzo byłem wtedy pijany". Swój portret jako ojca alkoholika umieścił w jednej ze swoich powieści Lśnienie, do czego nie przyznawał się przez wiele lat, nawet przed sobą. Z nałogu pomogła mu wyjść rodzina i przyjaciele.

Stephen King chwili obecnej mieszka wraz z żoną w Bangor, stan Maine. Oprócz tego ma rezydencję zimową nad Zatoką Meksykańską w Sarasocie, na Florydzie. Ich dzieci są już dorosłe i żyją osobno. Owen i Joseph są również pisarzami, a jedyna córka Kinga Naomi jest wielebną w Powszechnym Kościele Antytrynitariuszy w Utica, w stanie Nowy Jork, gdzie żyje ze swoim partnerem.

Stephen King od 1981 jest najbogatszym pisarzem świata. Przez 35 lat dorobił się majątku przekraczającego 1,5 miliarda dolarów.

Od kiedy King odniósł komercyjny sukces, dotuje duże sumy pieniężne na różne cele, głównie w stanie Maine.

Dotacje Kingów przyczyniły się do utrzymania drużyny pływackiej Uniwersytetu Maine w rozgrywkach. Różnego rodzaju dotacje dla lokalnych programów YMCA i YWCA pozwoliły tym organizacjom przeprowadzić najbardziej potrzebne renowacje i udoskonalenia, które w innym wypadku byłyby niemożliwe. Ponadto Stephen King przyznaje corocznie stypendia dla uczniów szkół średnich i college'u.

W lecie 1999 King był w połowie powieści Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika. Do tego czasu miał już ukończoną główną część, jednak odłożył pisanie książki na prawie osiemnaście miesięcy, ponieważ nie wiedział jak posunąć prace naprzód. King zaznacza, że jest to pierwsza książka, nad którą prace przerwał od czasu kiedy pisał Bastion. W końcu zdecydował ponowić prace nad książką. 17 czerwca zrobił listę pytań, jakie ludzie mogliby mu zadawać odnośnie pisania; 18 czerwca napisał kolejne cztery strony powieści.

19 czerwca około 16:30 spacerował chodnikiem ulicy 5 w Center Lovell, w Maine. Kierowca Bryan Smith zboczył z trasy przez swojego Rottweilera o imieniu "Bullet" i potrącił Kinga, który wylądował około 4 metry poza chodnikiem ulicy 5.

Zastępca szeryfa hrabstwa Oxford, Matt Baker zanotował, że świadkowie nie zauważyli, żeby kierowca jechał zbyt szybko lub brawurowo. Baker stwierdził również, że King został uderzony od tyłu, podczas gdy oficjalna strona Kinga podaje, że King był zwrócony twarzą do nadjeżdżającego pojazdu. Jednak bezsprzeczne jest, że Smith odwrócił się, by uspokoić psa, skręcił i nie obserwował drogi, kiedy potrącił Kinga.

Stephen King był przytomny na tyle, by dać zastępcy szeryfa numer telefonu, aby ten poinformował o zdarzeniu rodzinę. King podał również w wywiadzie, że powiedział lekarzowi o tym, iż czeka go szok – i wiedział bardzo dobrze czym jest szok, bo pisał o strasznych ranach cały czas; zapytał lekarza czy jest aż tak źle, jak wygląda. Pisarza najpierw przetransportowano do Northern Cumberland Hospital w Bridgton, a potem poleciał helikopterem do Central Maine Hospital w Lewiston. Jego obrażenia - wielokrotne złamanie biodra, połamane żebra i uszkodzone płuco - unieruchomiły go w szpitalu do 9 lipca, przez prawie trzy tygodnie.

Wcześniej tego roku King ukończył prawie całą powieść Buick 8, gdzie jeden z bohaterów ginie w wypadku samochodowym. Sam King uważa, że nie należy upatrywać w tym niesamowitych zbiegów okoliczności. Motyw wypadku samochodowego był już w innych powieściach, takich jak Misery, Martwa strefa, Bezsenność, Christine. Krótko po wypadku King napisał powieść Łowca snów, której główny bohater również został potrącony przez samochód.

Po pięciu operacjach w dziesięć dni i terapii King wznowił prace nad Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika w lipcu, chociaż wciąż bolało go biodro i mógł siedzieć tylko około 40 minut zanim ból stał się nie do zniesienia.

Prawnik Kinga i dwóch innych odkupiło od Smitha feralny samochód za 1.500 USD, głównie po to, aby zapobiec jego pojawienia się na aukcji internetowej. Samochód został później zniszczony na złomowisku, o czym wspomniał King podczas wywiadu. Powiedział również, że miał ochotę potraktować go młotem pneumatycznym. Smith, niepełnosprawny pracownik budowlany, przedawkował leki przeciwbólowe 21 września 2000 (dzień urodzin Kinga) i zmarł w wieku 43 lat.

King wprowadził motyw wypadku również do ostatniej powieści jego serii Mroczna Wieża, gdzie Roland Deschain ratuje fikcyjną postać Kinga przed potrąceniem przez samochód. W powieści Roland hipnotyzuje Kinga i Bryana Smitha, aby zapomnieli o tym wydarzeniu.

W 2002 Stephen King ogłosił, że zamierza przestać pisać z powodu dokuczliwego bólu, który przeszkadza mu szczególnie podczas siedzenia, jednak do tej pory nie zaniechał pisania.

Od 2003 prowadzi własną kolumnę w magazynie Entertainment Weekly, zazwyczaj w co trzeci tydzień. Kolumna nazywa się "The Pop Of King" i odnosi się bezpośrednio do tytułu Michaela Jacksona – "The King of Pop".

W październiku 2005 King podpisał kontrakt z wydawnictwem Marvel Comics na wydanie 7-tomowego komiksu opartego na cyklu Mroczna Wieża, zatytułowanego The Gunslinger Born. Scenariusz do serii skupiającej się na przygodach młodego Rolanda Deschaina napisał Robin Furth, dialogi Peter David, a ilustracje Jae Lee. Pierwszy numer został opublikowany 7 lutego 2007 roku o północy w sklepie z komiksami na Time Square W Nowym Jorku. Sprzedano ponad 200,000 egzemplarzy do marca 2007 roku.

W czerwcu 2006 Stephen King pojawił się w pierwszym odcinku internetowego talk-show Amazon Fishbowl, prowadzonym przez Billa Mahera.

King wspiera małe wydawnictwa. Zielona Mila i Colorado Kid zostały wydane przez dwa małe wydawnictwa. Obie książki zawierają autografy Kinga i ilustratora. Ponad połowa publikacji książek Kinga było wznowionych w limitowanych (podpisanych przez Kinga) edycjach.

14 lutego 2007 roku serwis internetowy Joblo.com zapowiedział, że trwają rozmowy między J. J. Abramsem (reżyser popularnego serialu Zagubieni) i Kingiem w sprawie adaptacji epickiej serii Mroczna Wieża.

W czerwcu 2007 roku King opublikował powieść Blaze, którą napisał we wczesnych latach 70. pod pseudonimem Richard Bachman. Pracuje również nad zakończeniem Duma Key i pisze scenariusz wraz z Johnem Mellencampem zatytułowany Ghost Brothers Of Darkland Country.

W latach 70. i 80., po wielkim sukcesie jako pisarz horrorów, King opublikował kilka powieści – Rage (1977), Wielki marsz (The Long Walk) (1979), Ostatni bastion Barta Dawesa (Roadwork) (1981), Uciekinier (The Running Man) (1982) oraz Chudszy (Thinner) (1984) pod pseudonimem Richard Bachman. Po sukcesie powieści Carrie i Miasteczko Salem King postanowił wydać wcześniejsze powieści, ponieważ jednak wydanie czterech książek po sobie nie było korzystne, zdecydowano się użyć pseudonimu. Nawiązuje on z jednej strony do pseudonimu Donalda Westlake'a Richard Stark, z drugiej zaś do nazw lubianego przez Kinga zespołu Bachman-Turner Overdrive. Ponadto King chciał sprawdzić, czy uda mu się powtórzyć sukces, czy też jego sława jest tylko zbiegiem okoliczności. Ujawnienie faktu, że Bachmnan i King to ta sama osoba nastąpiła w 1985.

King zadedykował książkę Mroczna połowa (1989) swojemu pseudonimowi. W 1996 roku Stephen King wydał powieść Desperacja oraz pod pseudonimem Regulatorzy. Te powieści są jakby swoim lustrzanym odbiciem - powtarzają się bohaterowie, częściowo pokrywa się akcja, zmieniają się jednak okoliczności i szczegóły. Ktoś niewtajemniczony mógłby odnieść wrażenie, że popełniono plagiat.

W 2006, podczas konferencji prasowej w Londynie, King oświadczył, że odnalazł inną powieść Bachmana zatytułowaną Blaze. Zostanie wydana 12 czerwca 2007 roku w Wielkiej Brytanii i w USA. Maszynopis został odnaleziony na Uniwersytecie stanu Maine. King zmienił nieco treść książki z 1973 roku dostosowując ją do dzisiejszych realiów.Powieści

Carrie 1974
Miasteczko Salem (Salem's Lot) 1975
Lśnienie (The Shining) 1977 – w Polsce wydana także pod tytułem Jasność
Bastion (The Stand) 1978 – wersja skrócona, wersja pełna wydana w roku 1990
Martwa strefa (The Dead Zone) 1979 – w Polsce wydana także pod tytułem "Strefa śmierci"
Podpalaczka (Firestarter)1980
Cujo 1981
Mroczna Wieża I: Roland (The Dark Tower: The Gunslinger) (Mroczna Wieża I – Roland) 1982
Christine 1983
Rok wilkołaka (Cycle of the Werewolf) 1983
Cmętaż zwieżąt (Pet Sematary) 1983 – w Polsce wydana także pod tytułem Smętarz dla zwierzaków (dokładnie w takiej pisowni)
Talizman (The Talisman) 1984 – wspólnie z Peterem Straubem
To! (It) 1986
Mroczna Wieża II: Powołanie trójki (Drawing of the Three) 1987
Oczy Smoka (Eyes of the Dragon) 1987
Stukostrachy (Tommyknockers) 1987
Misery 1987
Mroczna połowa (The Dark Half) 1989
Mroczna Wieża III: Ziemie jałowe (The Waste Lands) 1991
Sklepik z marzeniami (The Needful Things) 1991
Gra Geralda (Gerald's Game) 1992
Dolores Claiborne 1992
Bezsenność (Insomnia) 1994
Rose Madder 1995
Zielona mila (The Green Mile) 1996 – książka wydana została również w sześciu osobnych tomach (Wyd. pol. 1996/1997 w tłum. Andrzeja Szulca)
Desperacja (Desperation) 1996
Mroczna Wieża IV: Czarnoksiężnik i kryształ (Wizard & Glass) 1997
Worek Kości (Bag of Bones) 1998
Pokochała Toma Gordona (The Girl who Loved Tom Gordon) 1999
Łowca snów (Dreamcatcher) 2001
Czarny dom (Black House) 2001 – wspólnie z Peterem Straubem
Buick 8 (From a Buick 8 ) 2002
Mroczna Wieża I: Roland (wersja 2003) (The Dark Tower: The Gunslinger) 2003
Mroczna Wieża V: Wilki z Calla (Wolves of the Calla) 2003
Mroczna Wieża VI: Pieśń Susannah (The Song of Susannah) 2004
Mroczna Wieża VII: Mroczna Wieża (The Dark Tower) 2004
Colorado Kid (Colorado Kid) 2005
Komórka 2006
Historia Lisey (Lisey's Story) 2006
(Duma Key) 2007

Zbiory nowel i opowiadań

Nocna zmiana (Night Shift) 1978
Cztery pory roku (Different Seasons) 1982
Szkieletowa załoga (Skeleton Crew) 1985
Czwarta po północy (Four past Midnight) 1990
Marzenia i koszmary (Nightmares and Dreamscapes) 1993
Serca Atlantydów (Hearts in Atlantis) 1999
Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści (Everything's Eventual: 14 Dark Tales) 2002

Limitowane wydania dostępne w USA

People, Places, and Things – volume 1 – wspólnie z Chrisem Chelseyem 1963
The Star Invaders 1964
My Pretty Pony 1988
Dolan's Cadillac 1989
Umney's Last Case 1995
Six Stories 1997


Książki non-fiction

Danse Macabre 1980
Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika (On Writing: a memoir of the craft ) 2000
Faithful: Two Diehard Boston Red Sox Fans Chronicle the Historic 2004 Season 2004

Pozostałe

Creepshow 1982 – komiks ilustrowany przez Berniego Wrightsona)
The Plant (napisany w latach 1982, 1983, 1985) – powieść wydana w internecie 2000-2001
Sztorm stulecia (Storm of the Century) 1999 – scenariusz, w Polsce wydany w 2006
Stephen King's The Dark Tower 2007 – komiks

Książki wydane pod pseudonimem Richard Bachman

Rage 1977
Wielki marsz (The Long Walk) 1979
Ostatni bastion Barta Dawesa (Roadwork) 1981
Uciekinier (The Running Man) 1982
Chudszy (Thinner) 1984
Regulatorzy (Regulators) 1996
Blaze 2007
(Pierwsze cztery pozycje zostały wydane w 1985 w zbiorze The Bachman Books.)


Powieści zapowiedziane
Mroczna Wieża 8: Powrót Mordreda (The Dark Tower 8: The return of Mordred)

Źródło: Wikipedia.


Ciekawe linki:
1. Wikipedia.
1. stephenking.pl
_________________
"Masz styl i masz klasę, zostań moim przydupasem".
Stephen King "Ręka mistrza"

 
  Zaproszone osoby: 1
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM

Template NoseBleed v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

Forum administrowane przez: Grimlock, Nieznany