Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nagrody Bookera
Autor Wiadomość
weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2008-10-22, 21:15   Nagrody Bookera

Nagroda Bookera (The Man-Booker Prize for Fiction) - najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii, przyznawana za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku napisaną przez obywatela Wspólnoty Narodów lub Republiki Irlandii. Pierwsza nagroda została przyznana w 1969.

Laureat Nagrody Bookera otrzymuje sumę 50 tys. funtów. Znalezienie się w grupie finalistów jest również uważane za wielki honor.

za wikipedią

W tym roku nagrodę otrzymał najmłodszy z nominowanych autorów i debiutujący w roli pisarza Aravind Adiga za powieść "Biały Tygrys”, o której info ukazało się na forum.
(dodam, że to Indyjski autor i w swojej książce opisuję właśnie ten kraj)

Czy Nagrody Bookera są wam znane i czy kierujecie się czasem nimi w wyborze lektury?

Ja zwróciłam dopiero na nie uwagę czytając "Amsterdam" Ian'a McEwana. Książka poruszyła mnie na tyle, że uznałam tę nagrodę za coś znaczącego.

Tu znajduję się pełna lista nagrodzonych od 1969 roku.

W 2004 roku nagrodę tą otrzymał Alan Hollinghurst za powieść <którą niedawno nabyłam> "Linia piękna". Widziałam na tej liście nagrodzonego także Michael'a Ondaatje za powieść "Angielski pacjent" jednak w tym przypadku obejrzałam wcześniej przepiękny film nakręcony na jej podstawie, który przyćmił książkę na tyle, że wydała mi się mdła i płytka :roll:

Nic nie jest wieczne, nawet śmierć.

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2008-10-23, 06:02   

Powiem w skrócie - jak dla mnie brytyjczycy górą - przynajmniej w kwestii nagród. Vide dla porównania choćby nagroda tzw. Nobla. Większość nazwisk z listy nagrodzonych w ostatnich latach mówi bowiem sporo wszystkim. Całkiem wielu zaś to naprawdę znakomitości świata literatury.

Czy kieruję się nagrodą Bookera przy wyborze lektury? - raczej nie. Ale ja się raczej rzadko nagrodami kieruję. Natomiast zwracam na ten fakt uwagę.

W uzupełnieniu informacji Wenisi - jest także (od 2005) Międzynarodowa Nagroda Bookera (Man Booker International Prize), przyznawana co dwa lata, a w tymże 2005 r. jednym z nominowanych był Lem. (źródło to samo - czyli Wiki).

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2008-10-23, 11:18   

piwko3 napisał/a:
Ale ja się raczej rzadko nagrodami kieruję

Ja też :] ale jak zastanawiałam się nad nabyciem "Lini piękna" to kiedy przeczytałam, że Alan Hollinghurst za tą powieść został uhonorowany właśnie nagrodą Bookera wątpliwości jakoś mi odeszły :)

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2008-10-23, 16:08   

A jednak "Biały tygrys"! Właśnie tą książkę obstawiałem w tegorocznym wyścigu po Bookera. :)

Ja również nie kieruję się nagrodami, ale podobnie jak przedpiścy, ale oczywiście gdy widzę, że dany tytuł zdobył nagrodę o której wiem, że jest istotna (czyli najchętniej Hugo, Nebulę, Locusa lub Bookera, choc oczywiście są i inne ;) ), to chętniej się nią interesuję. :)

Wyjątek od tej reguły stanowiła w moim wypadku "Diuna" Herberta, o której usłyszałem od jednego z kolegów, że to słynna książka, nagrodzona zarówno Hugo jak i Nebulą, a której wcześniej i nie znałem, i w oparciu o taką rekomendację postanowiłem ją nabyć. Nie żałuję. :D

Zaproszone osoby: 1

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2008-10-23, 18:21   

Nieznany napisał/a:
A jednak "Biały tygrys"! Właśnie tą książkę obstawiałem w tegorocznym wyścigu po Bookera.

Dlatego, że jako jedyna wyszła już po polsku :?: :lol:

A co do samej nagrody to lubię przeglądać, co pojawia się na liście nominowanych, często udaje mi się znaleźć tam coś ciekawego (jak wspomniany McEwan, z którym przygodę zaczęłam, gdy Świat Książki wydał jego nagrodzony Amsterdam czy Zoe Heller, której Notes on a Scandal odkryłam zanim powstał film, właśnie przeglądając shortlistę Bookera).

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2008-10-23, 19:15   

blue napisał/a:
Dlatego, że jako jedyna wyszła już po polsku

Nie, gdzieś czytałem, że ma spore szanse. :)

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2009-05-29, 18:49   

piwko3 napisał/a:
W uzupełnieniu informacji Wenisi - jest także (od 2005) Międzynarodowa Nagroda Bookera (Man Booker International Prize), przyznawana co dwa lata, a w tymże 2005 r. jednym z nominowanych był Lem. (źródło to samo - czyli Wiki).
Tegorocznego Międzynarodowego Bookera dostała kanadyjska pisarka, 77-letnia Alice Munro. Do jej najbardziej znanych zbiorów opowiadań należą "Friend of My Youth" i "The View from Castle Rock". W Polsce wydano jej "Uciekinierkę".

(za Gazetą Wyborczą)

W skład jury tegorocznej Man Booker International Prize weszli: Jane Smiley (pisarka), Amit Chaudhuri (pisarz i muzyk) oraz scenarzysta i pisarz Andrey Kurkov. Jury tak skomentowało wybór:

Cytat:
‘Alice Munro is mostly known as a short story writer and yet she brings as much depth, wisdom and precision to every story as most novelists bring to a lifetime of novels. To read Alice Munro is to learn something every time that you never thought of before.'

(za stroną www.themanbookerprize.com)

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-09-29, 11:22   

W tym roku o nagrodę ubiegać się będą: A.S. Byatt (The Children's Book) , J.M. Coetzee (Summertime), Adam Foulds (The Quickening Maze), Hilary Mantel (Wolf Hall) , Simon Mawer (The Glass Room) i Sarah Waters (Ktoś we mnie).

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-11-03, 19:12   

Nagrodę otrzymała Hilary Mantel za powieść historyczną "Wolf Hall" o królu Henryku VIII.

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2009-11-03, 21:16   

Już jakiś czas temu ;) . Mnie ta książka bardzo ciekawi, zobaczymy, czy wyjdzie u nas.

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-11-03, 21:56   

blue napisał/a:
Już jakiś czas temu

lepiej później poinformować niż wcale :p :lol:
blue napisał/a:
zobaczymy, czy wyjdzie u nas.

Pewnie tak, choćby tylko dlatego, że nagrodzona :)

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2009-11-03, 23:35   

Dodam jeszcze do tej informacji, że nagrodzona autorka pisała tę książkę pięć lat i w chwili obecnej pracuje nad jej sequelem, który planuje nazwać "The Mirror and the Light". Pracuje również nad powieścią z gatunku literatury faktu o polskiej pisarce Stanisławie Przybyszewskiej - "The Woman Who Died of Robespierre".

Źródła: http://www.themanbookerprize.com i http://en.wikipedia.org/wiki/Hilary_Mantel

Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2010-02-03, 20:17   

„Pisarze, którzy opublikowali swoje książki w 1970 roku dostali drugą szansę na zdobycie wyróżnienia Booker Prize”.

Przed rokiem 1971 nagroda Bookera była wręczana za książkę opublikowaną w roku wcześniejszym. Jednak w 1971 roku sytuacja zmieniła się i zaczęto przyznawać nagrodę za rok bieżący. Oznaczało to, że wydane w 1970 roku książki nie mogły być brane pod uwagę przez jurorów. Jednak po czterdziestu latach przyznana zostanie The Lost Man Booker Prize.
Spośród długiej listy tytułów, które z powodu zmian regulaminowych nie zostały wówczas uwzględnione, trzech jurorów (Rachel Cook, Katie Derham oraz Tobias Hill) wybierze sześć powieści.
Krótka lista nominowanych do nagrody zostanie ogłoszona w marcu. Nazwisko laureata, które poznamy w maju, zostanie wyłonione poprzez powszechne głosowanie na stronie internetowej The Man Booker Prize.

Za: Rynek Książki

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2010-02-03, 22:01   

Przejrzałam sobie dlugą listę na stronie Bookera i nawet kilka z tych książek znam :) . A Fire From Heaven Mary Renault chodzi za mną już od dobrych dwóch lat i szepcze "Przeczytaj mnie, przeczytaj". Może czas posłuchać...

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-02-18, 09:57   

weronik napisał/a:
blue napisał/a:
zobaczymy, czy wyjdzie u nas.

Pewnie tak, choćby tylko dlatego, że nagrodzona

wg gazetaliteracka.pl :

Cytat:
(Wolf Hall ma ukazać się w Polsce nakładem wydawnictwa Sonia Draga na jesieni 2010 roku)

ale na stronie wydawnictwa nie znalazłem inormacji na ten temat.

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2010-02-18, 18:23   

Plotki to ja też słyszałam - że WL, ale wydawnictwa milczą, więc nie wiadomo. A wiadomość, że wydać może Sonia Draga nie jest pocieszająca, bo niestety ich książki pozostawiają wiele do życzenia. Za to przeczytałam główną rywalkę z ub. roku, Waters - pozytywnie mnie zaskoczyła. Ktoś we mnie zdecydowanie lepszy niż np. Niebanalna więź.

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2010-07-30, 20:04   

Jury nagrody ogłosiło nazwiska pisarzy nominowanych do tej najbardziej prestiżowej nagrody w anglojęzycznym świecie literackim [w 2010 roku - dopisek NN]. W gronie nominowanych znaleźli się:

Peter Carey “Parrot and Olivier in America” (Faber and Faber)

Emma Donoghue “Room” (Pan MacMillan - Picador)

Helen Dunmore “The Betrayal” (Penguin - Fig Tree)

Damon Galgut “In a Strange Room” (Grove Atlantic - Atlantic Books)

Howard Jacobson “The Finkler Question” (Bloomsbury)

Andrea Levy “The Long Song” (Headline Publishing Group - Headline Review)

Tom McCarthy “C” (Random House - Jonathan Cape)

David Mitchell “The Thousand Autumns of Jacob de Zoet” (Hodder & Stoughton - Sceptre)

Lisa Moore “February” (Random House - Chatto & Windus)

Paul Murray “Skippy Dies” (Penguin - Hamish Hamilton)

Rose Tremain “Trespass” (Random House - Chatto & Windus)

Christos Tsiolkas “The Slap” (Grove Atlantic - Tuskar Rock)

Alan Warner “The Stars in the Bright Sky” (Random House - Jonathan Cape)

Krótka lista nominowanych zostanie ogłoszona 7 września, natomiast laureata nagrody poznamy 12 października. Laureat otrzyma czek na 50 tysięcy funtów. Każdy z sześciu autorów, którzy znajdą się na krótkiej liście, otrzyma 2500 funtów.

Źródło: rynek-ksiazki.pl

Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2010-07-31, 14:35   

Jak zwykle kojarzę bardzo niewiele nazwisk... Dunmore, Levy, Mitchell. Reszta albo nie była nigdy wydawana w Polsce albo się z nimi nigdy nie zetknęłam. Ale po ogłoszeniu laureata znajdzie się na polskim rynku, więc tylko czekać... bo do spekulacji nie mam podstaw :roll:

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2010-08-02, 14:49   

Też jakoś nie mogę skojarzyć autorów. :(

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2010-08-02, 14:51   

Się obaczy. Też nie kojarzę. Kto z nich pisze fantastykę?

Odpowiedz do tematu