Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] Pilipiuk Andrzej, "Kuzynki"
Autor Wiadomość
algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2008-11-11, 16:46   [Fan] Pilipiuk Andrzej, "Kuzynki"

Były sobie supermenki trzy... Byłą agentka CBŚ jest geiuszem informatycznym, która dzięki swoim zdolnościom i pomocy supernowoczesnego sprzętu odnajduje swoją starą kuzynkę...

Starą to mało powiedziane, Stanisława ma, bagatela, czterysta lat, a to wszystko za sprawą mistrza Sędziwoja i jego "kamienia filozoficznego" któy nie tylko przedłuża życie, ale jeszcze potrafi zamieniać ołów w złoto...

Do tego wszystkiego mmy jeszcze tysiącletnia księżniczkę bałkańską - Monikę, która to swój wiek zawdzięcza tym, że jest... wampirem.

Wszystkie trzy spotykają się w Krakowie w latach współczesnych i mają wspólny cel. Odnaleźć Mistrza Sędziwoja, by ten poratował ich, gdyż zapasy "kamienia filozoficznego" im się kończą...

Czyta się łatwo jak to u Pilipiuka bywa, nie ma przydługich opisów, wiele dialogów, dla mnie przypomina literaturę dla młodego czytelnbika, co nie zmienia faktu, że bardzo przyjemnie spędziłem czas nad tą książką.

Może nie jest to literatura najwyższych lotów, ale mimo wszytstko miło mi było po nią sięgnąć. Jest to pierwsza część trylogii. Dwie kolejne książki "Księżniczka" i "Dziedziczki", już czekają na mnie na półce więc wybaczcie, ale nie można ich tam tak samotnie zostawić :)

Moja ocena 4/6
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 17:20, w całości zmieniany 1 raz  

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2008-11-14, 17:24   

algreholt napisał/a:
Może nie jest to literatura najwyższych lotów, ale mimo wszytstko miło mi było po nią sięgnąć. Jest to pierwsza część trylogii. Dwie kolejne książki "Księżniczka" i "Dziedziczki", już czekają na mnie na półce więc wybaczcie, ale nie można ich tam tak samotnie zostawić
Moim zdaniem z całej trylogii o kuzynkach Kruszewskich i wampirce Monice pierwszy tom jest najlepszy. Być może dlatego, że to w nim poznajemy bohaterki :?: W każdym razie kolejne tomy są już nieco na siłę ciągniętymi sequelami - co nie oznacza, że są do niczego, nie! Ale w moim prywatnym rankingu pierwszy tom zasłużył na 5, drugi na 4+ (zwłaszcza za tych łowców wampirów :lol: ) a trzeci tylko na -4 w sześciostopniowej skali ocen. Oczywiście nie oceniam ich w aspekcie ogółu polskiej literatury, nawet tej fantastycznej, a tylko w kategorii "zabawnych czytadeł". ;)

Zaproszone osoby: 1

algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2008-11-14, 22:50   

Nieznany napisał/a:
zwłaszcza za tych łowców wampirów
Fakt ubawiłem się świetnie czytając o nich. Generalnie cała seria fajna, chociaż może rzeczywiście 2 trochę gorsza. Co do 3 się nie wypowiadam jeszcze bo jestem w trakcie.

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2008-11-15, 11:40   

Poczekam aż skończysz i zrecenzujesz trójeczkę. :)

Zaproszone osoby: 1

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2008-11-15, 12:09   

Podzielam opinię, że bardzo przyjemnie się czyta i byłoby to bardzo dobre czytadło, gdyby nie kilka zgrzytów:
1) wątek MacGyvera (budowanie domku w zagajniku mnie rozwaliło...);
2) pójście na łatwiznę z superkomputerem-narzędziem permanentnej inwigilacji, który czasem za dużo rzeczy ma wyjaśnić/za bardzo ułatwia sprawę - odniosłam wrażenie, że autor nie miał pomysłu, jak inaczej wybrnąć z sytuacji. Zdecydowanie ciekawsze były działania podejmowane przez same bohaterki;
3) szpile wbijane "kolegom" po piórze - moim zdaniem niepotrzebne.
Skoro wszyscy powtarzają, że kolejne tomy są słabsze, to jednak się nie skuszę.

tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2008-11-15, 13:23   

Pierwszy tom był fajny, drugi też fajnie się czyta (w ogóle któreś książki Pilipiuka źle się czyta? ) ale jest gorzej, ale i tak zabieram się za Dziedziczki.
A najfajniejsze z całego cyklu Było opowiadanie które dało początek całemu cyklowi.

Odpowiedz do tematu