Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Piekara Jacek, "Ani słowa prawdy"
Autor Wiadomość
algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2008-11-19, 16:04   [Fsy] Piekara Jacek, "Ani słowa prawdy"

10 opowiadań o magu z Wybrzeża Ariwaldzie. W końcu znalazłem jakiegoś normalnego maga, który nie wygląda jak starszy pan w szlafroku ze śmieszną czapką, któremiu albo ciężko sklecić jakieś składne zdanie, albo jest tak zarozumiały i "ważny", że się do nikogo nie odzywa. :)

Ariwald to mag samouk. Szwędał się z prawdziwym magiem, któremu się niestety zeszło z tego świata i pozostawił po sobie tylko księgę, magiczną kulę i różdżkę. Nasz bohater niewiele myśląc przywłaszczył je sobie i zaczął czytać do poduszki. A że status maga wyjątkowo mu pasował to okazało sięjeszcze, że potrAafi coś z tej księgi wyczytać i nauczyć się.

I tak się wszystko zaczyna. Nasz bohater to były najemnik i bard, więc nie dasobie wkaszę dmuchać. Wychodzi z założenia, że "magia to magia, a pięść to pięść" i tak idzie przez życie. Poza tym charakteryzuje się niebywałą siła i mocną głową, co pozwala mu na nawiązywanie różnych znajomośći w przyjemny sposób.

Książka podzielona na 10 opowiadań, które łączy nasz główny bohater. Czyta się bardzo dobrze. Ciekawy świat i bohaterowie. Magowie przedstawieni jak politycy, dużo mówić, mało robić nad wszystkim trzeba się zastanowić i najlepiej nigdzie nie wyjeżdżać. Nasz bohater odstaje od kanonu przez co zyskuje sympatię wielu ludzi, ale inie tylko. Krasnoludy, jak to krasnoludy - kopalnie złoto, topory i dobra gorzałka, standard. Elfy natomiast przedstawione są jako najgorsze istoty na ziemi. Okrutne zdradzieckie, i właściwie godne potępienia, gorsi od nich są chyba tylko wiedźmiarze. Poza tym spotykamy jeszcze koboldy i wiedźmy, które też nie cieszą się najlepszą opinią.

Książkę pochłonąłem, podobała mi sie bardzo, mimo tego iż pierwsze opowiadania są według mnie słabsze niż dalsze, które są bardziej dojrzałe, ale jednak jako całość Piekara trzyma poziom i można się wciągnąć.

Moja ocena 5/6
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 17:12, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu