Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Malinowska Elena "Taniec nad przepaścią"
Autor Wiadomość
algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2008-12-10, 15:54   [Fsy] Malinowska Elena "Taniec nad przepaścią"

I rozbłysła na niebie czerwona gwiazda, pojawiła się nagle i przyćmiła swoim blaskiem wszystko inne na nieboskłonie, w tym momencie usłyszano płacz dziecka... matka jednak nie przeżyła....

Na Lazurze życie toczy się ustalonym rytmem, ludzie są nieprzyzwyczajeni do żadnych anomalii, a tutaj nagle ich życie przewróciło się do góry nogami. Sierota z krwawo czerwonymi błyskami w oczach przerażała wszyystkich i wszyscy się od niej odwrócili, wszyscy poza starą czarodziejką która wzięła ją pod opiekę.

I gdy już się wszystko miało ku lepszemu pojawili się piraci, którzy rozniecili na nowo czerwone błyski w oczach dziewczynki. Dopiero potem gdy przyszła pomoc i dziewczynka dostała się do Akademii magii pod kuratelę imperatora mieszkańcy Lazuru odetchnęli z ulgą.

Dla naszej bohaterki jedbnak historia dopiero się rozpoczyna, wkracza ona bowiem w świat którego nie rozumie, i w którym nawet rodzina może okazać się największym wrogiem.

Książka napisana świetnie. Bardzo ciekawa i i ntrygująca z zakończeniem pozostawiającym duż niedopowiedzianych faktów, które dają nadzieję na kolejne części.

Nie jest to cukierkowe fantasy, a mroczna opowieść o rodzinie, zdradzie i czającym się niebezpieczeństwie na każdym kroku. Nigdy niwe waidomo czego się spodziewać i komu można zaufać. Nawet Bogowie z zainteresowaniem spoglądają na to co się dzieje na ziemi, co i m się zdarza niezmiernie rzadko.

Kawał dobrej literatury, jak dla mnie 6/6
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 15:59, w całości zmieniany 1 raz  

Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2009-11-11, 15:04   

A ja takiej wysokiej noty nie dam :)
Książka czyta się przyjemnie, ale nie jest szczególnie oryginalna. Mamy dziecko z Darem, które jest równocześnie Przekleństwem. Przy czym przez większość powieści Ewelina nic z tym rzeczonym darem nie robi, tylko daje się prowadzić jak cielątko to w jedną to w drugą stronę. (Nie mogłam się przy okazji opędzić od porównań z Cirillą z cyklu wiedźmińskiego). Nie, żeby nie było to w jakiś sposób uzasadnione, co dziewczyna wychowana na wsi, z dala od intryg może wiedzieć o manipulacji? Ale mimo wszystko denerwowała mnie jej bierność. Troszkę zabrakło mi wielowątkowości, tego typu powieść aż się o to prosi, tymczasem wszystko rozgrywa się wokół Eweliny i z jej punktu widzenia. Opis na okładce obiecywał rozbudowaną intrygę, ale pod tym względem czytelnik otrzymuje prosty schemat, zmierzający do określonego zakończenia.
Szkoła magii została dość nietypowo zarysowana, trochę przypomina tę z cyklu Canavan, ale jest o wiele brutalniejsza, no i sposób inicjacji - trochę mnie to zaskoczyło :p Postaci - tutaj trochę lepiej, ale też bez rewelacji, wiele z ich aż się prosiło o lepszą charakterystykę i więcej "czasu antenowego", niestety ^^ Najlepiej przy tym wszystkim wypada imperator, Ewelina to dojrzewające cielątko, Ronnie tchórz, obydwie babki są zbyt słabo zarysowane, żeby powiedzieć o nich coś więcej, dobrze zapowiadała się Renija (prawie na pewno przekręciłam to imię ^^'), ale ostatecznie autorka nie dała jej szansy. Bohaterowie nie ewoluują, każde twardo trzyma się swojej ścieżki i swoich wyborów, są tacy statyczni. Szkoda też, że autorka nie pokusiła się o szersze przedstawienie świata w którym rozgrywa się akcja. Jest Lazur, jest Imperium i gdzieś w tle Zakazane Wyspy. Wzajemne relacje państw przedstawione są dość mgliście, toczy się konflikt, imperium stara się utrzymać kontrolę, nad czym i dlaczego? Trochę tu niedopowiedzeń.
Mimo tych wad (dla mnie wady, dla kogoś innego zalety, rzecz gustu 8) ) powieść to kawałek dobrze napisanej fantasy. Czyta się lekko, historia wciąga.
Zakończenie wskazuje, że będzie jakiś ciąg dalszy i z przyjemnością sięgnęłabym po drugą część, gdyby takowa się ukazała.
A jeśli już mam się pokusić o ocenę, co robię rzadko, to byłoby to +4/6 :p

Odpowiedz do tematu