Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Briggs Patricia "Zew księżyca"
Autor Wiadomość
karla616 
Dziekan
z Podmroku

Wysłany: 2009-02-07, 19:56   [Fsy] Briggs Patricia "Zew księżyca"

Wampiry, wilkołaki, elfy, gremliny...
Wszystko to jest nam bardzo dobrze znane, czasem wydaje się nawet, że w tej tematyce nie można stworzyć już nic nowego. Może faktycznie jest to prawda, ale nawet ze znanych i oklepanych elementów można stworzyć interesującą fabułę. Udowadnia to właśnie Patricia Briggs w swojej powieści "Zew księżyca".
Główna bohaterka - Mercedes Thompson jest kobietą niezwykłą. Jest pół-indianką, która zajmuje się... mechaniką samochodową. Ale to i tak nic w porównaniu z jej innymi umiejętnościami - po swoich rdzennych przodkach odziedziczyła zdolność zmieniania się w kojota. Natura obdarzyła ją również niezwykle wyczulonymi zmysłami - ma nie tylko znakomity słuch, ale i węch, dzięki czemu potrafi rozpoznać innych "nieludzi".
I tak się właśnie rozpoczyna historia - Mercedes "wywąchuje" w młodym chłopaku proszącym ją o pracę wilkołaka. Biorąc pod uwagę, że jej sąsiadem jest Wilkołak Alfa miejscowego stada, a wilki jak wiadomo nie lubią na swoim terytorium konkurencji, zgoda nie jest najlepszą, ani najbezpieczniejszą decyzją... Ale Mercy zawsze była uparta, przekorna i nieznosząca się podporządkowywać. Dzięki temu jej z pozoru niewinna decyzja wplątuje ją w spisek, którego wynik może zadecydować o "być albo nie być" amerykańskich wilkołaków. A jaką rolę odegra ten samotny kojot? Przekonajcie się sami :)
Książkę czyta się naprawdę szybko i lekko. Bohaterowie nie są płytcy, ani nudni, a sposób w jaki autorka zaprezentowała sposób życia w wilkołaczej watasze jest naprawdę interesujący. Dochodzi do tego fabuła - niezbyt rozbudowana, oparta właściwie na jednym, głównym wątku - ale wcale nie nudna. Zakończenie mnie nieco zaskoczyło, gdyż nie udało mi się odgadnąć kto jest czarnym charakterem, ale to dobrze - lubię być zaskakiwana :)
Mimo tych zalet, książka pozostawia pewien niedosyt. Ciężko to sprecyzować, ale zabrakło mi tego CZEGOŚ, co sprawia, że książka zapada w pamięć na długie lata. Bo ta na pewno nie zapadnie. Spędziłam nad nią kilka miłych godzin i tyle. Jest po prostu dobra i taką właśnie wystawiam jej ocenę: 4/6
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 11:10, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu