Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Film a książka
Autor Wiadomość
weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-05-01, 12:27   Film a książka

W końcu zakładam topik :]
Będziemy sobie tu pisać o tym co nam się podoba lepiej - obejrzany film, czy książka na której podstawie powstał :)

A i uwaga: będzie można tu spoilerować do woli :mrgreen:
Zaczynamy:

1. Slumdog film a książka.

Pisałam już, że książka jest całkiem inna. Bardziej rzeczywista choć przez to bardziej brutalna. Tak naprawdę oprócz wątku teleturnieju wszystko jest inne niż w filmie. Inne motywy głównego bohatera a przede wszystkim inne pytania w teleturnieju -> czyli zupełnie odmienne życie bohatera. Wątek miłosny pojawia się dopiero przy końcu i nie jest tak romantyczny. Jednak film na tyle mi się spodobał, że ja bym nic w nim nie zmieniała, żeby bardziej przypominał książkę. Także ostatecznie to i to na duży plus.

2. Powrót do Brideshead

Film miał swój klimat i piękne zdjęcia ale moim zdaniem za bardzo uprościł książkę, w której nic nie jest do końca ani białe ani czarne. Ale i tak polecam przeczytać i zobaczyć :)

Nic nie jest wieczne, nawet śmierć.

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2009-05-01, 12:53   

To może być ciekawy wątek. :) Daj go do Polecanek, W. :)

W tej chwili nie mam nic do powiedzenia, ale może wstawię krótką ściągę nt. wcześniejszych dyskusji na zbliżone do tego tematy, czyli z pogranicza literatury i filmu:
1. Co pierwsze - książka czy film?
2. Na jaką adaptację masz ochotę?
3. Książki nie do zekranizowania.

:)

Zaproszone osoby: 1

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-05-01, 13:21   

Nieznany napisał/a:
Daj go do Polecanek, W.

Miałam to zrobić ale poszłam odkurzyć :p :lol:
Nieznany napisał/a:
wcześniejszych dyskusji na zbliżone do tego tematy, czyli z pogranicza literatury i filmu:

Tutaj chciałam, żeby się nikt nie bał napisać spoilera i chlapnąć np: "Główny bohater Slumdoga zabił ... " a tego nie było w filmie :]

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2009-05-01, 15:19   

O! Właśnie! Tank ju wery macz, weronko za ten topic. :*

Moim zdaniem książka była ciekawsza. Film zrobił na mnie wrażenie, jako że oglądałam go w pierwszej kolejności, a dopiero potem zachęcona przez samą Założycielkę Co Ciekawszych Tematów, kupiłam powieść i przeczytałam w trzy wieczory.

Różnice, w sumie dość spore, nie wiem, czemu miały służyć.
W książce Salim jest przyjacielem Rama Mohammada Thomasa (filmowy Jamal), a w filmie jego bratem. W dodatku ciekawe imiona i nazwisko głównego bohatera w powieści są czasem przyczyną nietypowych sytuacji.
Bardzo interesująca wydała mi się postać Gudiy. W filmie postać adwokatki, której spowiada się Ram/Jamal zmieniona na policjanta. Pomysł na monetę też wydał mi fajnym szczegółem, który może nawet nauczyć nas czegoś o kierowaniu własnym życiem. A filmie pominięto to zupełnie. :(

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-05-01, 15:43   

Lean val Tirach napisał/a:
O! Właśnie! Tank ju wery macz, weronko za ten topic.

Proszę :*
W końcu mamy gdzie się wygadać :]
Moim zdaniem książka była ciekawsza. Film zrobił na mnie wrażenie, jako że oglądałam go w pierwszej kolejności,

Film rządzi się innymi prawami niż książka. Czasem trzeba coś pominąć uprościć, żeby wyszedł dobry film i wtedy niekoniecznie jest zgodny z książką.
Mnie film wprowadził w dobry nastrój <a potrzeba mi było tego> a książkę już czytało się zupełnie inaczej.
zachęcona przez samą Założycielkę Co Ciekawszych Tematów, kupiłam powieść i przeczytałam w trzy wieczory.

To o mnie? :lol:
Różnice, w sumie dość spore, nie wiem, czemu miały służyć.

Zrezygnowało w filmie z wątków gejowskich :]
Pomysł na monetę też wydał mi fajnym szczegółem, który może nawet nauczyć nas czegoś o kierowaniu własnym życiem. A filmie pominięto to zupełnie

Mi też szkoda, ale to co mnie zaskoczyło najbardziej w książce to główny powód występu Thomasa w Milionerach :lol:

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2009-05-01, 19:12   

weronik napisał/a:
Czasem trzeba coś pominąć uprościć, żeby wyszedł dobry film i wtedy niekoniecznie jest zgodny z książką.

Akurat tej książki za bardzo upraszczać nie trzeba było, co innego gdy to 3-tomowy Tolkien, albo inne fantasy. Slumdog jest o życiu, ciężkim bardzo, dodajmy. Nie było w nim chyba nic, czego nie dałoby się przenieść na ekran.

weronik napisał/a:
Mnie film wprowadził w dobry nastrój

Weronko kochana, ale filmów nie robi się po to, żeby zmiękczać fabułę powieści. :)

weronik napisał/a:
To o mnie? :lol:

Si. :p

Cytat:
Zrezygnowało w filmie z wątków gejowskich :]

Dziwne, że stowarzyszenia walki o prawa gejów, jeszcze nie ruszyły o walki o pokazanie prawdy książkowej. :lol:
Niemniej, myślę, że ciekawszym problemem ukazanym w książce jest kwestia pedofilii. Na przykład ten aktor, jak mu tam... Ali, który przyszedł do kina i przytulał się do Salima. Byłam w szoku, chyba nie mniejszym niż Salim.

weronik napisał/a:
główny powód

Zabicie Prema? O tym myślisz? :)

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-05-01, 19:26   

Akurat tej książki za bardzo upraszczać nie trzeba było, co innego gdy to 3-tomowy Tolkien, albo inne fantasy. Slumdog jest o życiu, ciężkim bardzo, dodajmy. Nie było w nim chyba nic, czego nie dałoby się przenieść na ekran.

Racja, ale oryginalny tytuł książki brzmiał "Kto wygra milion" i film chyba nie miał być dokładną ekranizacją książki. Zaczerpnięto pomysł i to wszystko :)
Weronko kochana, ale filmów nie robi się po to, żeby zmiękczać fabułę powieści.

Serio? :lol:
Filmów też nie robi się po to tylko żeby przenieść książkę na ekran :p
Moim zdaniem wcale jej nie zmiękczyli, może trochę podkoloryzowali ale i tak losy bohatera filmowego były bardzo ciekawe.
Film to też zdjęcia, aktorzy, muzyka itd. i dlatego choć fabuła książki napewno bardziej interesująca film i tak jest bardzo dobry :)
Dziwne, że stowarzyszenia walki o prawa gejów, jeszcze nie ruszyły o walki o pokazanie prawdy książkowej.

Zaraz ruszam na miasto z protestem :hehe:
Na przykład ten aktor, jak mu tam... Ali, który przyszedł do kina i przytulał się do Salima. Byłam w szoku, chyba nie mniejszym niż Salim.

:lol:
Ja też 8)
Zabicie Prema? O tym myślisz?

Już trochę czasu minęło od przeczytania. Jeśli to prowadzący to tak :)

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2009-05-01, 19:58   

weronik napisał/a:
Zaczerpnięto pomysł i to wszystko

No to by tłumaczyło znione imiona postaci. (tylko Salim sie chyba pokrywa) Pominięto niektóre postaci całkowicie. (a były bardzo intrygujące - starzejąca się aktorka, czy ksiądz Timothy).

weronik napisał/a:
Filmów też nie robi się po to tylko żeby przenieść książkę na ekran

No, wiem, bo ekranizacja to nie była przecież. :)

weronik napisał/a:
trochę podkoloryzowali

W filmie jest dla mnie jakoś bardziej fajtłapowaty. Nie sądzisz? Przynajmniej z wyglądu.

weronik napisał/a:
Zaraz ruszam na miasto z protestem

Wiedziałam. :smiech:

weronik napisał/a:
Jeśli to prowadzący to tak

Mhm. Prem Kumar. Paskudny dziad.
Przy tym bardzo mi szkoda Neelity, tej starej aktorki. W interesujący sposób przedstawiono problem gwiazd, które nie chcą się starzeć, być wiecznie piękne i wciąż zaangażowane w filmową działalność. Chciała być zapamiętana jako piękna kobieta, a i tak ją znaleźli gnijącą po miesiącu od śmierci i takie zdjęcie zamieszczono w gazecie. Czyli tak ją zapamiętali czytelnicy. Straszne i smutne zarazem.

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-05-01, 20:06   

(a były bardzo intrygujące - starzejąca się aktorka, czy ksiądz Timothy).

Bardzo i rodzinka, którą tatuś szpiegował :]
Jeśli by tyle oddzielnych wątków chciano przenieś na ekran to chyba by musiano go zwiększyć czasowo jak bolly filmy :lol:
W filmie jest dla mnie jakoś bardziej fajtłapowaty. Nie sądzisz? Przynajmniej z wyglądu.

Główny aktor? Mnie bardzo się spodobał. Przystojny, wrażliwy ale wiedzący czego chce i dążący do celu :)
No ale w porównaniu z książką trochę za delikatny.
Wiedziałam

Czekam na Ciebie i pójdziemy razem :p
Przy tym bardzo mi szkoda Neelity, tej starej aktorki.

Jakiej starej? Chyba była po 40 :lol:
W interesujący sposób przedstawiono problem gwiazd, które nie chcą się starzeć,

Nie tylko gwiazd :/ Ja też się starzeje :cry:
:lol:

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2009-05-02, 23:44   

weronik napisał/a:
tyle oddzielnych wątków chciano przenieś na ekran

Ooo, niekoniecznie. Wystarczyło chociażby trzymać się pomysłu na adwokatkę. Myślę, że jej historię przyjaźni z Ramem, można było ukazać w jakieś 20 minutowej scenie. Film jakoś by się chyba nie przedłużył...

weronik napisał/a:
No ale w porównaniu z książką trochę za delikatny.

I o to mi chodzi właśnie. A dorosły Salim? Fakt jego historia w książce ma zupełnie inne zakończenie. Jak myślisz, co chciał oddać w filmie poprzez wrzucenie tych pieniędzy do wanny? Chciał się kąpać w pieniądzach?
Trochę to do mnie nie trafiło. Myślałam, że je podpali albo co...

Cytat:
Czekam na Ciebie i pójdziemy razem :p

Ja już smaruję kredkami transparent. :p

weronik napisał/a:
Jakiej starej? Chyba była po 40 :lol:

Kilkunastoletniemu Ramowi musiała się wydawać stara. Jakieś takie odniosłam wrażenie - wiem, że nie była staruszką, ale proponowano jej role matek, chyba nawet babci kiedyś... Nie pamiętam. W każdym bądź razie tymi swoimi zabiegami wszystkimi sprawiała wrażenie, że jest na krawędzi swoich możliwości wiekowych. Nie wiem, czy mnie rozumiesz...

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-05-02, 23:50   

Ooo, niekoniecznie. Wystarczyło chociażby trzymać się pomysłu na adwokatkę.

Tak byś Ty pewnie zrobiła, ale reżyser miał inną wizję. W końcu film zdobył rozgłos i uznanie czyli wizja musiała się podobać :)
Jak myślisz, co chciał oddać w filmie poprzez wrzucenie tych pieniędzy do wanny? Chciał się kąpać w pieniądzach?
Trochę to do mnie nie trafiło. Myślałam, że je podpali albo co...

Chciał umrzeć bogaty? :lol:
Do mnie też nie, ale nie zastanawiało mnie to jakoś szczególnie.
Nie wiem, czy mnie rozumiesz...

Spoko rozumiem :)

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2009-05-02, 23:55   

weronik napisał/a:
ale reżyser miał inną wizję.

Dzięki temu są dyskusje. :) :p

weronik napisał/a:
rozgłos i uznanie czyli wizja musiała się podobać

No, ja nie mówię, że nie. Ciekawa jestem tylko, ile osób tak jak my porównało książkę z filmem. :)

weronik napisał/a:
Chciał umrzeć bogaty? :lol:

Może - jak dla mnie więcej by miało sensu, gdyby je spalił. A tak ktoś inny potem je zgarnął i znów obracał na niekorzyść biednych pewnie.

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2009-05-03, 00:43   

Kuna sledze co piszecie ........... i coraz mniej mam ochote i na film i na ksiązke ?
miałem w reku nawet .... potrzymalem, nawet mi sie okładki nie chciało otworzyc, ni skrzydełka odwinąc, przeczytać kawałek ... no nie chciało sie i juz odłozyłem.

---czemu?

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-05-03, 14:11   

pajk napisał/a:
i coraz mniej mam ochote i na film i na ksiązke ?

Nie uwierzę, że kiedykolwiek miałeś na te pozycje ochotę :lol:
pajk napisał/a:
---czemu?

Boś głupiś :hehe:
Tu miały być dyskusje dla tych co już widzieli i przeczytali :lol:
Jak by mi ktoś opowiedział film i książkę też by mi się odechciało :p

Wieczór
Film był bardzo klimatyczny, ładnie zrobiony i naprawdę świetnie zagrany, ale .... zostawia pewne pytania bez odpowiedzi <dlaczego główną bohaterkę zostawiła miłość jej życia np. > Książka jest bardziej szczera ale równocześnie bardziej życiowa <facet lubił kobiety - wszystkie :lol: >. Książka napisana jest tak, że czasem nie wiemy czy to teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Wszystko zlewa się ze sobą co dla mnie było dodatkową zaletą w rozszyfrowywaniu stanu umysłu umierającej bohaterki.

Envie 
Student

Wysłany: 2009-05-07, 08:28   

"Zmierzch" Stephenie Meyer...co by tu pisać. Po przeczytaniu pierwszego tomu film wypada raczej blado. W czasie lektury prześladowały mnie sceny z filmu, które w książce nie miały miejsca albo wyglądały zupełnie inaczej. Wiem, że adaptacje filmowe literatury rządzą się swoimi prawami, ale miałam wrażenie, że scenarzystka chciała napisać historię po swojemu i prawie od nowa. A jak na filmwebie przeczytałam, że w zamierzeniu miał to być film akcji a Bella stać się gwiazdą to prawie zwątpiłam. Swoją drogą wypatrzyłam special appearance Stephenie Meyer w filmie, zwłaszcza, że nie miała grzywki z tylnej okładki.
Odnośnie książki to nie jest proza wysokich lotów, ale wciąga. Chwilami burczałam pod nosem "ale to głupie", lub "co za naiwność", a gdzieś po 150 stronach "tak, wiem...Edward jest piękny i jego uroda zapiera dech w piersiach, nie musisz tego powtarzać dziewczyno". W ten sposób minęły mi trzy wieczory i mam nadzieję, że moja przełożona skończyła czytać dwójkę i da mi dzisiaj jak obiecała 8)

Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2009-05-07, 11:38   

Kolejna zacullenowana :lol: To dziwne, chyba musze obejrzeć jeszcze raz film, bo wydawało mi się, że w miarę wiernie trzyma się fabuły książkowej :?

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-05-07, 16:26   

Envie napisał/a:
Odnośnie książki to nie jest proza wysokich lotów, ale wciąga.

W któryś programie kinomaniak czytał fragmenty i jakoś mi ochota odeszła :]

Może ktoś z was czytał Skafandra i motyla oraz oglądał Motyla i skafandra ?
Tu naprawdę do niczego przyczepić się nie można choć książka różni się od filmu. Jedno jest jakoby uzupełnieniem drugiego -polecam :)

Najbardziej chyba zawiodłam się na książce Angielski pacjent. Film mnie oczarował a książka wydała mi się taka bezduszna :lol:

Ciekawi mnie jak byście ocenili Władcę pierścieni bo pewnie większość i czytała i oglądała :)

Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2009-05-07, 16:35   

weronik napisał/a:
Ciekawi mnie jak byście ocenili Władcę pierścieni bo pewnie większość i czytała i oglądała

Jedyny film, który podobał mi się bardziej niż książka. Głównie jest to zasługa naprawdę fenomenalnych zdjęć i przestrzeni. Ale ja nie jestem ortodoksyjną fanką WP, więc nie przeszkadzały mi pominięte wątki i przeinaczenia fabuły. Uważam, że został zrealizowany naprawdę dobrze a niektóre sceny są... ach! :roll: Jeden z tych filmów, które możemy z przyjaciółką oglądać po 10 razy :)

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2009-05-07, 17:00   

weronik napisał/a:
Najbardziej chyba zawiodłam się na książce Angielski pacjent. Film mnie oczarował a książka wydała mi się taka bezduszna :lol:

Jak dla mnie film ciągnął się niemiłosiernie, a książkę omijałam długo z daleka. Kiedy w końcu po nią sięgnęłam, co prawda nie oczarowała mnie fabułą, ale zachwyciły mnie opisy.

weronik napisał/a:
Ciekawi mnie jak byście ocenili Władcę pierścieni bo pewnie większość i czytała i oglądała :)

Książka - jako trzytomowa powieść nudziła mnie i przyznam, że przeleciałam większość opisów. A już podziału drugiego tomu na 1-przygody Froda i Sama, 2-Aragorn i spółka zdzierżyć nie mogłam. Opowieści, o przygodach dwóch hobbitów nawet nie pamiętam. Za to film był dla mnie bardzo ciekawym obrazem. Zarówno pod względem tempa wydarzeń, zachowaniem równowagi pomiędzy nudnymi gadkami, a wartką akcją, kostiumami itd. itd. Uważam, że film jest o wiele lepszy dla odbiorcy niż książka.

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2009-05-07, 20:36   

Jak dla mnie film ciągnął się niemiłosiernie,

ja widziałam film kilka razy i mam do niego duży sentyment :) zresztą przed samą projekcją śniła mi się pewna scena z filmu :lol:
Ravena napisał/a:
Jedyny film, który podobał mi się bardziej niż książka.

Może bardziej nie, ale dla mnie to były podobne wrażenia. Jedyny film, który choć różni się od książki jest zrobiony fenomenalnie :) Mi trochę szkoda tylko Toma Bombadila. A ucieszyłam się widząc ostatnio rozszerzoną 3 cześć - Aragorn - ręce, które leczą :hyhy:
Uważam, że film jest o wiele lepszy dla odbiorcy niż książka.

Znudził? :shock:
Hm, ja się oderwać od czytania nie mogłam.

Odpowiedz do tematu