Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ostatnio przeczytałem/am książkę i...
Autor Wiadomość
tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2013-12-25, 15:33   

simon sebag montefiore stalin dwór czerwonego cara
świetna biografia pokazująca stalina jako męża, ojca
przywódcę partii, narodu, tyrana , despotę i paranoika
ale także człowieka o przeciwstawnych cechach charakteru
barwna opowieść o stalinie i ludziach z jego otoczenia
od początku lat 30 tych do jego śmierci
żywy świetnie napisany kawał literatury
polecam
ale równie duże wrażenie wywarły na mnie
wspomnienia alberta speera nazistowskiego
ministra gospodarki bardzo ciekawe było opisanie
osoby adolfa hitlera i jego otoczenia(czyżby również można by go nazwać dworem)
choć speer skazany w procesie norymbergskim odsiedział swoje
we wspomnieniach odmalował siebie jako porządnego niemca
ale to nieprawda wiedział o obozach zagłady bo je wizytował
Ostatnio zmieniony przez tobe 2014-05-14, 14:28, w całości zmieniany 1 raz  

Diablica2 
Przedszkolak

Wysłany: 2014-03-04, 18:20   

to ja jestem w trakcie zapoznawania się z książką "tajemnica Niny " udało mi się tutaj znaleźć fragment książki /link usunięty/ i bardzo przekonał mnie do tego żeby dowiedzieć się o niej samej czegoś więcej. Dlatego też poczytałam kilka recenzji,to co inni o niej piszą jeszcze bardziej wzbudza moją ciekawość.Szczególowe opisy i dbałość i szczegóły,a to w książkach lubie.W ogóle okładka zapowiada się ciekawie, i sprawia że zaraz myśli się " co takiego jest w środku " dlatego ostro poszukuje jej w bibliotekach.
Ostatnio zmieniony przez geralt 2014-03-05, 21:10, w całości zmieniany 1 raz  

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2014-03-18, 22:08   

tobe napisał/a:
we wspomnieniach odmalował siebie jako porządnego niemca

ale to nieprawda wiedział o obozach zagłady bo je wizytował

A nie uderza cie , że to sympatyczny , fajny facet , ? W sumie Fajnie by było nawet wybrać sie na którąś z jego wycieczek w gory , czy na kajak.........

Nie był idiotą musiał wiedzieć wiele i więcej sie domyślać ... a jednak .......

Bardzo pouczająca lektura!

tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2014-03-20, 16:51   

pajk
wiesz we wspomnieniach można rożne rzeczy napisać aby dobrze wyglądało
szczególnie jak się siedzi w więzieniu za faszystowską działalność
(właśnie w więzieniu spisywał wspomnienia)
może i był fajny, sympatyczny a przede wszystkim jak mi się wydaję bardzo inteligentny
ale czemu cały naród był w stanie zahipnotyzować
jeden psychopata? hę?

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2014-03-20, 22:26   

no właśnie to jest fascynujące i troche dziwne , owszem można nakłamać do woli, o faktach i swoich działaniach , ale o sobie nie bardzo , o tym czy sie jest sympatycznym czy nie , to samo wyłazi miedzy wierszami .

To co nam wpierają w mediach i 'mądrych' dyrdymałach że Niemcy to nie faszyści itp to bzdura i kłamstwo !!!

Wszyscy Niemcy popierali Hitlera, od szczyla do dziadka !!!
Jeśli iluś tam było przeciw, to akurat z nieistotnych, czy samolubnych powodów , I wszyscy sie zgadzali na mordy , jeśli czegoś ie wiedzieli, to dla tego, że mocno nie chcieli wiedzieć.

podobni dziwne odczucia są przy lektórze rozmow z katem Moczarskiego .

Jurgem Strop , nie jest sympatyczny, to mały podły gnojek , ale jakiś normalny .... masę
takich i dziś dookoła .....
Ten to na sumieniu miał bezapelacyjnie podpisywał listy do rozwałki , które wisiały na mieście.

To własnie jest dość porażające , że to tacy 'zwykli ludzie' jeden sympatyczny drugi sukinsyn mały podły gnojek , ale żaden 'demon zła', psychopata. czy iny czubek , satanistyczny.....

Princessa 
Przedszkolak
Princessa

Wysłany: 2014-04-28, 19:22   

Ja ostatnio przeczytałam książkę pt.: "Tajemnica bransoletki" Margo Seila.Książka bardzo mi się spodobała, bo fajnie się ją czytało i przede wszystkim tematyka, która idealnie była dopasowana do mnie. Nigdy nie przypuszczałam, że ktoś potrafi tak trafnie opisać klimaty panujące w gimnazjum. Jestem pełna podziwu dla autorki tej książki. Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2014-04-28, 22:06   

A ja ostatnio czytałem "Seryjnego mordercę Thomasa Quicka" Hannesa Rastama - świetna książka, choć w swojej wymowie dość dołująca...

Cytat:
Jak stworzyć potwora, czyli największy skandal sądowy w historii szwedzkiej kryminalistyki.

Zastanawiam się, co byście o mnie pomyśleli, gdybym powiedział, że zrobiłem coś naprawdę strasznego…
Tak zaczynają się wyznania Thomasa Quicka – najokrutniejszego seryjnego mordercy w szwedzkiej historii.

W 1992 roku przebywający w klinice psychiatrycznej Thomas Quick oświadcza, że dwanaście lat wcześniej zamordował nastoletniego chłopca. Na przestrzeni kolejnych dziewięciu lat Quick przyznaje się do ponad trzydziestu nierozwiązanych zbrodni – morderstw, okaleczeń, gwałtów, a nawet kanibalizmu.
Jego sprawa przyciąga zainteresowanie mediów. Hannes Råstam, dociekliwy dziennikarz śledczy, studiuje protokoły przesłuchań, czyta wyroki sądu, ogląda wizje lokalne. Ma też dostęp do wielu wcześniej nieznanych dokumentów – kart pacjenta prowadzonych w szpitalu w Säter, zapisków policjantów i niepublikowanych raportów śledczych. W trakcie lektury narastają w nim wątpliwości.

Wiosną 2008 roku Råstam składa Quickowi pierwszą wizytę. Odpowiedź na jego pytania okazuje się znacznie bardziej przerażająca niż sam seryjny morderca…

Jest to książka, która opowiada, jak doszło do tego, że szwedzka policja, prokuratorzy, adwokaci i sędziowie – przy łaskawym wsparciu lekarzy, psychiatrów, psychologów, tak zwanych ekspertów od pamięci, wielu dziennikarzy i przedstawicieli świata kultury – zrobili z psychicznie chorego człowieka „najstraszniejszego seryjnego mordercę w historii kryminalistyki”.
Leif GW Persson (ze Wstępu)

Hannes Råstam (1956–2012) był dziennikarzem śledczym w szwedzkiej telewizji publicznej. Za swoją pracę otrzymał wiele nagród, między innymi: Golden Spade, Great Journalist Award, Prix Italia, Golden Nymph I FIPA d’Or. Zmarł na raka tuż przed publikacją książki. W Szwecji „Seryjny morderca Thomas Quick” osiągnął status bestsellera.

:ok:

Zaproszone osoby: 1

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2014-05-13, 22:30   

"Brudne ulice nieba" Tada Wiliamsa - średnie czytadło, chwilami nawet zabawne, ale nie powala. Niebo jako biurokratyczna machina, w której aniołowie wyższych rzędów rozgrywają swoje cyniczne gierki... a do tego anioł - adwokat, raczej szaraczek niebiański, adwokat ludzkich dusz, ale raczej w stylu Philipa Marlowe'a, który ląduje w środku piekielno-niebiańskiej intrygi... wszystko to już kiedyś było :evil:

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2014-05-21, 10:46   

Chciałem napisać recenzję, ale ostatnio nie mam Weny...

KJ Parker "Składany nóż"

Książka będąca dość lekko, ale naprawdę dobrze napisanym studium machinacji i polityczno-ekonomicznych zakulisowych rozgrywek ludzi władzy w pewnym quasiantycznym kraju, czy raczej państwie-mieście. Głównym bohaterem jest Basso, którego poznajemy jako dzieciaka z arystokratycznego rodu, który z biegiem czasu staje się władcą tego państwa, sprawującym władzę w zasadzie absolutną, bo jednocześnie był Pierwszym Obywatelem i właścicielem największego banku (który udziela liczbych kredytów rządowi, a którego czele stoi on sam). Książkę czyta się świetnie, mnie osobiście podobało się to, że wraz z rozwojem fabuły poznawałem coraz lepiej tło zdarzeń - począwszy od prywatnego świata młodego Basso, jego rodziny i znajomych, jego miasta... a skończywszy na otoczeniu całego kraju, charakterystyce jego sąsiadów. I pomimo kilku małych zgrzytów (zwłaszcza irytującej pod wieloma względami siostry głównego bohatera) bardzo polecam tę książkę. :)

Saule 
Towarzysz

Wysłany: 2014-08-14, 22:53   

Martin Fritz, Yoko Kobayashi "Księżniczka Masako - uwięziony motyl" - interesująca lektura. Autorzy z reporterską dokładnością przedstawiają chronologię wydarzeń, nakreślają nastroje panujące w Japonii i w samej rodzinie cesarskiej. Przybliżają również historię i tradycję Japonii, która bardzo mocno wpływa na teraźniejszość. To wszystko sprawia, że z łatwością można wczuć się w sytuację księżniczki Masako. Trochę brakowało mi jedynie jakiś fotografii, które sprawiłyby, że historia byłaby bardziej "żywa".

Wit Szostak "Sto dni bez słońca" - początkowo powieść jest zabawna, trudno powstrzymać uśmiech. Jednak z upływem czytania coraz częściej odczuwałam raczej litość, rozdrażnienie, zażenowanie. Ta różnorodność wzbudzanych uczuć jest, przede wszystkim, zasługą głównego bohatera - Lesława. Jest to osoba totalnie oderwana od rzeczywistości, niesamowicie zadufana w sobie, niezachwianie przekonana o swojej wspaniałości. Lesław jest wykładowcą akademickim, i m.in. to właśnie środowisko, w sposób prześmiewczy, ironiczny, pokazane jest w tej powieści. Nie ma tu napięcia, zawrotnej akcji, ale jest satyra i jakiś smutek. Powieść napisana jest w niezwykle przyjemnym, dopracowanym stylu.

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2014-09-11, 16:41   

Słyszałem sporo o osobie Michała Witkowskiego i jego książkach a co osoba to inna opinia, więc postanowiłem się z nimi zapoznać. Są bardzo różnorodne, ale wszystkie napisane są ze specyficznym poczuciem humoru, które wyczuwa się również we wypowiedziach samego autora. "Drwal" i "Zbrodniarz i dziewczyna", czyli najnowsze książki, to coś w rodzaju kryminału z dużym przymrużeniem oka, dość zabawne i na sporym luzie. Słynne już "Lubiewo" (osobiście czytałem "Lubiewo bez cenzury" a zatem nieco upgrade'owaną wersję "Lubiewa") to - że tak napiszę - obraz pedalstwa czasów PRL, "powieść przygodowa z życia ciot". IMO bynajmniej nie jest to lektura obowiązkowa... Co do "Margot" i "Barbary Radziwiłłówny z Jaworzna-Szczakowej", to osobiście najsłabiej je oceniam, kompletnie mi nie zagrały...

Innych książek nie pamiętam, za wszystkie serdecznie ża... a nie, to już grali. Podsumowując jednak: można. Ale po co? :nie:

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2014-10-16, 16:49   

Brandon Sanderson "Droga królów"

LC napisał/a:
Chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie od niepamiętnych czasów. Skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Oszust, młoda kobieta, skrywająca za płaszczem z kłamstw swoją prawdziwą naturę. Arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi. Świat może się zmienić. Ta czwórka jest kluczem do przyszłości. Jeden z nich może przynieść zbawienie. Drugi doprowadzi do zagłady.

Bardzo dobrze napisane heroic fantasy, bohaterowie są może nieco prostolinijni, ale można ich polubić albo znienawidzić. ;) Jest to pierwszy tom trylogii "Z mgły zrodzony". Czyta się świetnie i koniecznie muszę nadrobić inne pozycje tego autora :)

No i dodatkowy atut: 960 stron :ok: Dobrze było czuć ten ciężar na kolanach :D Dobre 4,5/6

------------

Przeczytałem też kryminały Simona Becketta o doktorze Davidzie Hunterze, antropologu sądowym. Cztery sztuki, a każda jedna przewidywalna i niezbyt porywająca. Słabizna, za całą serię daję autorowi najwyżej 2,5/6

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2014-11-06, 19:51   

Orson Scott Card "Tropiciel"

Sięgnąłem po tę książkę, bo znałem autora a leżała na półce w bibliotece. Jest to kolaż dwóch opowieści. Jedna, to czegoś w rodzaju powieści fantasy o chłopaku, któremu umiera ojciec i który nagle dowiaduje się o sobie wiele nowych rzeczy i oczywiście wyrusza w podróż, by odnaleźć rodzinę, o której istnieniu nie miał pojęcia i zdobyć wiedzę o tym, co było przed nim ukryte. Z drugiej strony każdy rozdział rozpoczyna się fragmentem czegoś w rodzaju space opery lub hard SF, o statku kolonizatorskim, który wyruszył z Ziemi i miał przekroczyć "zagięcie", które miało mu pozwolić przeskoczyć dziewięćdziesiąt lat świetlnych i znaleźć się w okolicy możliwej do zamieszkania planety. Okazuje się, że obie te opowieści mają ze sobą wiele wspólnego... Książkę czyta się dobrze, jest to początek nowej serii autora "Gry Endera", książka powstała w 2010 roku a do tej pory powstały jej dwie kontynuacje, w tym jedna została już przetłumaczona na język polski. Nie powiem, że to rewelacja, ale chyba warto spróbować, obaczymy, co będzie dalej. W końcu to Card, potrafi pisać. ;)

Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2014-11-18, 16:58   

Drugi tom to "Ruiny", stoi u mnie na półce i cierpliwie czeka aż zechcę mu poświęcić uwagę :D Jakbyś czuł potrzebę zapoznania się z dalszymi losami bohaterów, a nie miał dostępu do ksiażki, to podeślę, za jeden uśmiech ;)
Mnie się "Tropiciel" podobał, wciągnęło mnie. Fajne połączenie fantasy i sf. Tylko główny bohater tak bardzo-bardzo kojarzył mi się z Enderem właśnie. Jakby kopia postaci.

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2014-11-19, 15:28   

Udało mi się znaleźć książkę w bibliotece :) Dzięki za propozycję :* :D

Ad rem:

Ostatnio przeczytałem parę sympatycznych kryminałków:

1. "Kto zabił panią Skrof" i "Błąd komisarza Palmu" to całkiem dobrze napisane i wciągające książki Miki Waltari, autora znanego raczej ze swoich świetnych powieści historycznych, m.in. "Egipcjanina Sinuhe" i powieści należących do trylogii rzymskiej. Głównym bohaterem przeczytanych przeze mnie książek jest pracujący w Helsinkach inteligentny, ale sarkastyczny w swoich wypowiedziach, komisarz kryminalny Palmu, obie pozycje są wciągające i trzymają w napięciu do ostatnich stron. Jeśli ktoś szuka dobrego, ale dość lekkiego (w przeciwieństwie do książek współczesnych autorów skandynawskich) kryminału na wieczór niech sięgnie po tego autora. Cała seria liczy trzy tomy, więc już dziś zaczynam się rozglądać za ostatnim. :)

2. "Gdzie mól i rdza" Pawła Pollaka, to kolejny polski kryminał, którego akcja ma miejsce we Wrocławiu, tym razem współcześnie. Bohaterem jest komisarz Marek Przygodny z Komendy Wojewódzkiej Policji, starający się rozwikłać sprawę seryjnego mordercy emerytów. Książka... da się czytać, jeśli ktoś szuka całkiem lekkiej lektury, to może sięgnąć, ale jakoś specjalnie nie polecam, w przeciwieństwie do Waltariego.

Poza tym przeczytałem "Tajne państwo" Jana Karskiego - dla osób interesujących się historią II wojny światowej albo generalnie dla fanów dobrej, historycznej literatury faktu pozycja raczej obowiązkowa - to autobiografia Jana Karskiego, który był oficerem i kurierem AK oraz łącznikiem struktur krajowych z władzami na uchodźstwie, w Paryżu i Londynie. Książka powstała ze wspomnień autora wnet po jego wylądowaniu w USA. Warto przeczytać.

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2014-12-01, 18:01   

Orson Scott Card - Tropiciel 02 - "Ruiny"

Drugi tom trylogii Carda jest odmienny od pierwszego, ta część to bardziej fantasy niż SF, choć jest tu też mowa o nauce. Większość książki przeczytałem bez przyjemności, z rozpędu, w końcówce robi się ciekawiej i pewnie przeczytam ostatni tom. :?

Brandon Sanderson - Trylogia Waxa i Wayne'a 01 - "Stop prawa"

To sequel Trylogii Zrodzonego z Mgły tego autora, która to trylogia to był kawał świetnie napisanego fantasy, bardzo godny polecenia. Akcja wspominanej książki dzieje się trzy stulecia po zakończeniu "Bohatera wieków", czyta się toto całkiem przyjemnie, ale to już nie ten ciężar gatunkowy co "Mistborn". No ale całkiem przyjemnie się czyta, lektura to dość lekka. Uwaga - żeby pojąć świat opisywany, a zwłaszcza magię tego świata i odniesienia do religii, konieczne jest zapoznanie się z kanoniczna trylogią.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2014-12-10, 21:15   

Czytam t4 Bahzella - Wybór wojowniczki Webera

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2014-12-12, 18:28   

Zacząłem czytać kryminały autorstwa Lincolna Childa i Douglasa Prestona o agencie federalnym nazwiskiem Pendergast, w tej chwili czytam czwartą. Książki czyta się świetmie, agent specjalny Pendergast to współczesny Sherlock Holmes, bardzo inteligentny, oczytany i... skryty człowiek. Akcja pierwszych trzech tomów ma miejsce w Nowym Jorku, a przede wszystkim w nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej. Twórczość tych panów czyta się świetnie, książki są bardzo wciągające, więc nie radzę zaczynać późnym wieczorem bo nie tylko nie będziecie mogli się oderwać ale również będziecie bali się zasnąć... :twisted:

Fajeczka 
Przedszkolak

Wysłany: 2015-01-07, 14:18   

Właśnie przeczytałam "Paradyzję" Zajdla i mogę szczerze polecić. Może nie powala na kolana, ale mimo wszystko jest to kawał dobrego science-fiction. Wszystko jest logiczne i trzyma się kupy. Językowo także w porządku. Polecam!

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2015-01-07, 18:24   

O tak, to kawał dobrze napisanej fantastyki socjologicznej, czyta się niemal jednym tchem, to już klasyka polskiej domeny fantastycznej, że tak to określę :) W tym roku mija właśnie 30 lat, kiedy Zajdel został pierwszym laureatem polskiej nagrody dla autora dzieła z zakresu fantastyki właśnie za "Paradyzję", przyznana wtedy nagroda nazywała się Sfinks a ponieważ Zajdel zmarł w tym samym roku (1985) kolegium nagrody postanowiło zmienić jego nazwę na Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, czyli popularny "Zajdel", przyznawany nadal co roku za najlepszą książkę i opowiadanie na rokrocznych Polconach.

Natomiast ja czytam 4. tom "Pomnika cesarzowej Achai" Ziemiańskiego (na marginesie dwukrotnie nagrodzonego "Zajdlem", polecam zwłaszcza opowiadanie "Autobahn nach Poznań", generalnie opowiadania Ziemiańskiego są zazwyczaj lepsze od jego książek ;) ) i "Na własne oczy" Linwood Barclay i 7. tom zapierających dech w piersi przygód agenta FBI Aloysiusa Pendergasta autorstwa Douglasa Prestona i Lincolna Childa czyli "Księgę umarłych". Acha, zbliżam się też do końca przesłuchiwania w formie a-booka "Gargantui i Pantagruela". :)

Odpowiedz do tematu