Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[PHs] Follett Ken "Filary ziemi"
Autor Wiadomość
Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2009-08-25, 20:17   [PHs] Follett Ken "Filary ziemi"

Niedawno skończyłem książkę "Filary ziemi" Kena Foletta. Przyznaję, że polowałem na tę pozycję od dłuższego czasu, bo słyszałem o niej wiele dobrego. I nie zawiodłem się. Interesująca historyczna saga opowiadająca o powstaniu wyimaginowanej przez autora katedry w Kingsbridge. Powieść umiejscowiona w Anglii XII wieku a na kartach książki mieszają się wątki historyczne z sensacyjnymi, teologiczne z miłosnymi. Głównym bohaterem książki jest kościół, katedra mająca powstać w miasteczku Kingsbridge, gdzie swój klasztor mają ojcowie zakonni. Mamy tu również nie mniejszych boaheterów, pozytywnych i negatywnych: Tom Budowniczy i jego rodzina, uznawana za wiedźmę Ellen i jej syn Jack, przeor Philip i Wiliam Hamleight i wielu innych.

Przypomina mi się, kiedy pierwszy raz przeczytałem o "Filarach ziemi" - na okładce "Katedry w Barcelonie" Falconesa. I choć powieść Falconesa może się zdawać być nieco wtórna, skoro powstała wiele lat po wydaniu "Filarów ziemi" a część wątków na swój sposób się powtarza, to ja uznaję "Katedrę w Barcelonie" za stukroć ciekawszą, bo powieść Falconesa opowiada o prawdziwej budowie, wspomina prawdziwych twórców i prawdziwy trud tragarzy, którzy nosili cieżkie kamienie, by powstał dom dla ich Marii del Mar.

Mimo to warto było przeczytać "Filary ziemi". Moja ocena: 5/6

Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 12:37, w całości zmieniany 1 raz  

Zaproszone osoby: 1

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2009-08-25, 20:43   

Hm...
Czytałem obie wymienione książki i.....

Mimo świetnego czytadła, powieść Folleta jest po prostu fajnie opowiedzianą historią o wielokrotnych wzlotach i upadkach, zdradach i nadziejach, zakłamaniu i prawości. Prosty, nieskomplikowany język ( nie powiem, mnie też się się to dobrze czytało ) oraz czarno-białe charaktery ( w "Świecie bez końca " jeszcze bardziej ta cecha się uwidacznia) ułatwiają odbiór. Czy zasługuje ta powieść na 5/6 ? Moim zdaniem nie, ale mocną czwórkę bym dał.

Nieznany napisał/a:
uznaję "Katedrę w Barcelonie" za stukroć ciekawszą

I tu się diametralnie różnimy bo dla mnie "Katedra..." była owszem historią, ale bardzo naiwną i strasznie spłyconą. To, krótko mówiąc - cieniarstwo.

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2009-08-25, 21:28   

Piątkę dałem trochę na wyrost, chyba głównie za tło historyczne, może nie powalająca, ale poprawiające notowania. :)

A co do "Katedry", to rzeczywiście mamy zupełnie odmienne odczucia, pamiętałem o tym jeszcze z czasu, gdy rozmawialiśmy nt. tamtej książki, bodaj na superbii. :)

Zaproszone osoby: 1

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2009-08-25, 22:40   

Nieznany napisał/a:
rzeczywiście mamy zupełnie odmienne odczucia, pamiętałem o tym jeszcze z czasu, gdy rozmawialiśmy nt. tamtej książki, bodaj na superbii.

Ano :)
I, jak widzę, zachowaliśmy nienaruszone, odmienne poglądy :)

Kama 
Towarzysz

Wysłany: 2009-09-24, 11:00   

Czytałam Filary ziemi nie tak dawno, bo parę miesięcy temu. Ja jestem tą książka oczarowana.
Bardzo mi się podobała. Chciałabym teraz przeczytać ciąg dalszy, czyli Świat bez końca, choć słyszałam, że jest dużo gorsza. Ktoś czytał?
I Porównując ja do Katedry w Barcelonie, dla mnie dużo ciekawsza, choć nie oceniłabym jej tak nisko jak andrew :)

Odpowiedz do tematu