Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[POb] Bojaszew Ilja "Wędrówka Murriego"
Autor Wiadomość
Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2009-10-08, 17:47   [POb] Bojaszew Ilja "Wędrówka Murriego"

Autor: Ilja Bojaszow
Tytuł: Wędrówka Murriego
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009

Murri to arogancki kocur z bośniackiej wioski, którego świat ogranicza się do miejsca obok fotela, ciepłego kąta i miski pełnej mleka. Wszystko to wali się pewnego dnia, wraz z wybuchem wojny. Kot pozbawiony rzeczy, które wedle kociego rozumowania słusznie mu się należą, postanawia odzyskać swoje miejsce i służących wygodzie kota ludzi. Wyrusza więc na długą wędrówkę, na której spotyka przedstawicieli różnych narodów i kultur: muzułmanów, chrześcijan, Żydów. A ponieważ koty dostrzegają również to, czego nie są w stanie zobaczyć dwunożni, karty książki zapełniają tez duchy, domowe skrzaty, anioły i demony, a powieść nabiera magicznego charakteru. Po przeczytaniu tej niedużej objętościowo książeczki poczułam niedosyt z rodzaju „A mogło być tak pięknie!” ”Wędrówka Murriego”, która mieni się być powiastką filozoficzną, niebezpiecznie blisko ociera się o literacki kicz i pod wieloma względami przypomina mi prozę Coelho czy ostatnie opowiadania Schmitta, a nie jest to dla mnie dobra rekomendacja. Niemniej czyta się książkę Bojaszowa dosyć przyjemnie. Jest alegoryczną opowieścią o poszukiwaniu siebie, swojego miejsca, przybliża czytelnikowi motyw podróży, opowiada o pokonywaniu lęków i potrzebie zmiany. Niestety, z takim tematycznym potencjałem, mogła to być rzecz dużo, dużo lepsza. Wyszła książeczka przeciętna, a ratuje ją jedynie... kot. Murri jest jedynym powodem, dla którego po książkę rosyjskiego pisarza można sięgnąć.

tygryska 
Towarzysz

Wysłany: 2009-10-09, 23:42   

wszystko na barkach jednego kota... no dobrze ze przynajmniej on autorowi wyszedl ;)
a ogolnie to takie powiesci bedace jednoczesnie podroza glownego bohatera w przestrzeni i czasie rzadko wychodza...

Nowalijka roku 2009

Odpowiedz do tematu