Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] Jabłoński Witold "Cykl o Witelonie"
Autor Wiadomość
shimatta 
Docent
Już mgr inż.!

Wysłany: 2009-11-13, 13:03   [Fan] Jabłoński Witold "Cykl o Witelonie"

Cytat:
Oto sensacyjny czternastowieczny manuskrypt. Dzieło odkryte w podziemiach klasztoru w Tyńcu i na polski przełożone. Jego autorem jest Witelon: astronom, astrolog, alchemik, mag i truciciel. Osaczony przez wrogów, w chwili śmiertelnego zagrożenia opisuje świat swojego dzieciństwa i młodości. Świat spod znaku jego mrocznej gwiazdy: pięknej pani Wenus, dumnego Lucyfera. Wychowany przez wiedźmę doświadcza, czym jest polowanie na czarownice i piekielna satysfakcja bycia bękartem. Jest świadkiem bitwy pod Legnicą, para się czarną magią i wraz ze swym mistrzem usiłuje przemienić ołów w złoto. Na studiach w Paryżu zażywa zakazanych rozkoszy i z poduszczenia templariuszy pluje na krzyż i zaprzedaje duszę Szatanowi. Jego barwny żywot jest jak pięknie iluminowana księga, której przeniknięte jadem karty przewraca się z niesłabnącą ciekawością. Do końca nie wiedząc: prawda to, czy szatański apokryf?

Cykl czterech książek o średniowiecznym, autentycznym uczonym Witelonie. Historia jego życia, na tle intryg dworów książęcych i rozbicia dzielnicowego Polski. Powieść jawnie szydząca z kleryków i stylu życia średniowiecznych ludzi. Witelon, jako czarnoksiężnik, zwiedza kraje, zdobywa wiedzę i władze. Przypadkowe zdarzenie sprawia, że jego życie toczy się tak a nie inaczej, za co jest w sumie wdzięczny - uzyskaną wolność wykorzystuje do osiągnięcia własnych celów.
Książka łączy historię rzeczywistą kraju i Witelo, oraz fantasy (stąd tak otagowałam). Dzięki takiej mieszance, człowiek zaciekawia się tematem rozbicia dzielnicowego oraz samym bohaterem (wiem, z własnego doświadczenia) oraz Wrocławiem - miastem Witelo.
Mimo, że nie przeczytałam jeszcze czwartego tomu to i mogę serdecznie polecić ta pozycję.
Ocena: 5/6

Odpowiedz do tematu