Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[PHs] Remarque Erich Maria - "Na zachodzie bez zmian&qu
Autor Wiadomość
burli 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2009-11-25, 22:52   [PHs] Remarque Erich Maria - "Na zachodzie bez zmian&qu

Książka moim zdaniem bardzo dobra. Napisana prostym językiem choć dlatego, że po raz pierwszy została wydana 1929 (u nas bodajże w 1931) język ten zdaje się być i tak wyniosłym, a niektóre słowa nie do końca są zrozumiałe.

Opowiada o życiu 19 letniego Niemca (choć nie jestem pewna czy nie był to Austriak). Razem z kolegami zaraz po ukończeniu szkoły średniej zaciągają się do wojska, myśląc o chwale, bohaterstwie i chęci walki za ojczyznę. Z czasem główny bohater zdaje sobie sprawę, że jego przeciwnicy nie różnią się niczym od niego i jego kolegów. Walczą bo ktoś wysoko postawiony powiedział wszystko co skłoniło by ich do walki. Autor nie oszczędza czytelnika błahymi opowiastkami o bohaterskiej śmierci, poświęceniu i innych ideałach. Jadąc ostatnio tramwajem do pracy, i czytając rzecz jasna, niewiele brakowało bym zwróciła kolację. Nie byłam nigdy na wojnie i nie wiem jak wygląda - tak na prawdę nikt kto tego nie przeżył tego nie wie ale książka zdaje się obrazować ją jak najlepiej jest to możliwe. Front i wszystko co z nim związane. Śmierć, postrzały, strach, gaz, granaty, odłamki, głód, wszy. Minimum wygody i komfortu, któremu każdej istocie się należy ale żołnierzowi - nie . Zdarzyło mi się płakać gdy bohater wyjeżdża do domu na urlop i nie jest w stanie wejść do domu, a kiedy wraca na front ma wyrzuty sumienia, że wyjechał, bo jego koledzy tu zostali i narażali życie. Każe się więc idąc na ochotnika, na zwiad. Kompletnie skrzywiony system wartości i pogłębiająca się nieumiejętność życia w świecie innym niż wojenny. Gdy przestajesz potrafić rozmawiać z kimś innym niż z kolegą z frontu. Wszystko to jest w tej książce. Opisuje dzieci - chłopców, bo kim oni są? Ja czuje się jeszcze dzieckiem! Problemów mam tyle co nic praktycznie. Im natomiast ktoś kazał zabijać i żyć w warunkach fizycznie ale przede wszystkim psychicznie nie do zaakceptowania. Czytasz i chcesz im pomóc. Zabrać ich gdzieś gdzie jest cicho, gdzie nie ma ludzi, kazać im krzyczeć tak długo, aż wszystko co mają w sercu zeszło z nich w końcu. Cała ta śmierć, bród i kłamstwa. Chcesz ich przytulić i płakać razem z nimi. Wojna wypaliła ich do końca. Unicestwiła każde dobro, które w sobie mieli, które zbierali od dnia narodzin.

Potwornie się rozpisałam. Przepraszam. Książka jest na prawdę dobra. Pokazuje prawdziwe realia wojny i co ważniejsze to co dzieje się w głowie 20letniego żołnierza.

Jak dla mnie 6/6

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2009-11-26, 15:56   

Zgadzam się z opinią burli - wspaniała książka, genialnie opisana groza i bezsensowność wojny, kiedy na śmierć i zabijać idą... chłopcy, niemalże dzieciaki, jeszcze wczoraj robiące psoty w klasie a dziś muszące kryć się przed ostrzałem wroga! Powieść Remarque'a należy do pozycji, który wywarły na mnie największe wrażenie w całym moim czytelniczym życiu. 6/6 - bez wątpliwości.

Zaproszone osoby: 1

Odpowiedz do tematu