Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] Pilpiuk Andrzej-norweski dziennik
Autor Wiadomość
Tifa Lockhart 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-01-22, 20:02   [Fan] Pilpiuk Andrzej-norweski dziennik

Norweski dziennik .
Przez ostatnie dni poczytywałam sobie tą że powieść Pilipiuka.
Opowiadana ona o losach Pawła Koćko vel Tomasza Paczenko jak kto woli. Nie pamięta on nic oprócz 4 ostatnich lat życia ponieważ cierpi na amnezję pourazową. Zjawiają się po niego agenci KGB, inna organizacja go odbija i wysyła do Norwegii.I tu praktycznie kończy się cała akcja. Jak ktoś ma skłonności masochistyczne to proponuję ,aby czytał dalej.

Muszę przyznać , że dawno nie zawiodłam się tak na żadnej książce. Autor pisał to jak był w 6 klasie podstawówki. Ale wydał ją całkiem niedawno bo w 2005 roku więc nie usprawiedliwia to tego grafomaństwa.
Fabuła została podzielona na 3 tomy, co zresztą nie było dobrym pomysłem.
Akcji w zasadzie nie było żadnej.Przez cały cykl, troszkę w pierwszym i na zakończenie trzeciego. Najgorszy był drugi, w którym nie było nawet zalążka jakichś emocji albo wydarzeń. Królowały za to zdania i opisy w stylu:,, Na obiad zjadł leczo z puszki’’ czy też ,,Cały dzień odrywali spróchniałe deski z podłogi’. Mimo ten monotonności czytało się to lekko i szybko.
Głupim pomysłem było też stworzenie rasy: Equidae Edoni. Koniowaci ludzie . Za bardzo niemożliwe i absurdalne się to mi wydaje. A pod koniec Pilipiuk tak z tym namieszał. Cóż nic na to nie poradzę.

Sam główny bohater był delikatnie mówiąc koszmarny. Taki nierealny zupełnie . Bo według autora każdy 16 latek pamiętający tylko 4 ostatnie lata życia leci spokojnie do obcego kraju, gdzie sobie radośnie i prawie bezproblemowo żyje. A, bo przecież mieszkańców ani opieki społecznej nie dziwi fakt, że nieletni sam mieszka w zrujnowanym domu. Ach to przecież codzienność. Tomasz jest dziwny. Ma jakieś przebłyski pamięci, ale skoro wszyscy mu mówią, że ma sobie sam przypomnieć, to sobie grzecznie na to czeka. W sumie to, co go ma interesować poprzednie życie. Po co komu rodzina.

Reszta postaci też nie jest lepsza. Mdli, zlewają się w jedno wielkie szare tło. Nie pomogła nawet familia Wędrowyczów. Maciek wnuczek egzorcysty –amatora był jednym z najlepszych przyjaciół Tomasza. Pilipiuk spaskudził też Jakuba robiąc z niego wiejskiego przygłup .
Podsumowując było okropnie. Myślę, że wydano tą książkę dla samej chęci zysku. Bez przemyślenia tego czy jest dobra i czy nie zniechęci czytelnika do innych pozycji autora. W mojej ocenie 1/6 tylko dlatego, że nigdy nie daje 0.

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2010-01-22, 20:41   

Tifa Lockhart napisał/a:
W mojej ocenie 1/6 tylko dlatego, że nigdy nie daje 0.

Jesteś wspaniałomyślna. "Mniej niż zero", to chyba najwłaściwsza ocena.

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2010-01-22, 21:47   

Zdradzam się z przedpiścami. Zero absolutne zostało wymyślone, by nagrodzić nim Pilipiuka za tę książkę. :? Żenada, brr... :/

Zaproszone osoby: 1

karla616 
Dziekan
z Podmroku

Wysłany: 2010-01-23, 08:33   

Pamiętam, że kiedy zabrałam się za pierwszy tom, liczyłam na dobre czytadło. I zaczęło się nie najgorzej. Ale potem to już na łeb, na szyję. Drugi tom przeczytałam, sama nie wiem dlaczego. Może miałam nadzieję, że coś się jednak ruszy? Trzeci ominęłam szerokim i tak już zostanie.

tygryska 
Towarzysz

Wysłany: 2010-01-23, 12:20   

ja przeczytalam polowe pierwszego tomu i dalej nie mialam sily sie nad soba znecac ;) uznalam ze jest jeszcze tyle ksiazek do przeczytania ze tę to ja sobie daruje :)

Nowalijka roku 2009

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2010-01-23, 20:10   

Zdaje się, że dotychczasowa ogólna ocena forumkowa pretenduje tę książką do zajęcia pierwszego miejsca w prestiżowym rankingu na SZAJS - Specjalnie Zaaranżowane Aby Jaźnie Skołowaciały

meeneque 
Student
świńskaruraniemiś

Wysłany: 2010-02-07, 15:23   

Och, brzmi to tak źle, że muszę to przeczytać :D

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2010-02-07, 15:27   

Masochista :smiech:

Mnie się w ogóle nie podobała ta powieść. Choć przyznam, że czytałam stosunkowo dawno i tylko pierwszy tom. Pilipiuka cenię tylko za cykl o Jakubie. Na razie niczym innym mnie nie zachwycił. :)

tygryska 
Towarzysz

Wysłany: 2010-02-07, 20:59   

pierwszy tom przebrnelam do polowy... wlasnie sie zastanawiam czy nie sprezentowac bibliotece tego ;) bo niestety mam toto zakupione

Nowalijka roku 2009

Odpowiedz do tematu