Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Ravena
2010-09-16, 22:59
Polski webkomiks
Autor Wiadomość
jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-04-16, 12:20   Polski webkomiks

Ke?

Ke? - jak wszyscy wiemy, to jeden z najczęściej używanych zapytajników naszej Adminisi :)
Niedokońca jest jasna etymologia tegoż zawołania (badania w czołowych prosektoriach świata są prowadzone cały czas) - wiele jednak wskazuje na pochodzenie indyjsko-lubuskie... ;)

Obiecałem wczoraj na sb, że skorzystam z okazji i napiszę coś o komiksie odwołującym się do tego zawołania w tytule, to i piszę:

Ke?

Cytat:
- polski komiks internetowy tworzony przez Konrada kmh Hildebranda i Przemysława dr gonza Pawełka. Komiks ukazywał się od sierpnia 2004 roku do lipca 2006 roku, trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki.

Poszczególne odcinki to dialogi zazwyczaj dwóch postaci dotyczące środowiska komiksów wydawanych na papierze, filmów i innych elementów popkultury. Bohaterowie przedstawiani są jako frytki (określenie użyte przez autorów); dwie najczęściej pojawiające się postacie to sami twórcy komiksu. Grafika ma charakter minimalistyczny, w całości wykonana komputerowo.

Strona internetowa komiksu nie jest obecnie dostępna w sieci, jak podaje Polskie Centrum WebKomiksu - z przyczyn technicznych. Za zgodą autora PCWK umożliwiło pobranie wszystkich dotychczasowych odcinków.

Wiki
Pobierz

Przykładowe plansze:

P.S. - tytuł topiku jest roboczy; będę tutaj pisał bowiem i o innych polskich webkomiksach; także gdy dodam kolejny, to wtedy zmienię ;)

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2010-04-16, 14:58   

Jacuś - "ke?" ma korzenie Hiszpańskie :lol:

Nic nie jest wieczne, nawet śmierć.

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-04-16, 17:08   

tzn. jakie :?: - bo współcześni Hiszpanie mają wiele korzeni, a jęzor kastylijski wykształcił się ostatecznie w XIX wieku, natomiast "Ke" jest znacznie starsze :P :lol:

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2010-04-16, 17:28   

jacek napisał/a:
tzn. jakie

Wykształciło się na bazie telenowel hiszpańskich :lol:

Nic nie jest wieczne, nawet śmierć.

algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2010-04-16, 23:58   

que pasa czy cuś :?: ;)

karnol 
Przyjaciel forum
Pan Życia i Śmierci

Wysłany: 2010-04-18, 11:24   

weronik napisał/a:
Wykształciło się na bazie telenowel hiszpańskich :lol:

jaka potwarz skierowana w moją strone :lol:

A ja bede się bił o swoje :]

:) straszne rzeczy dzieją się na forum, widzicie, ile byście stracili gdyby nie ja? :) Zdradzając etymologie tego słowa, sam zapoczątkowałem używanie tego zwrotu na gg w 2006 r. pisząc z Weronik, która później niecnie przejęła mój zwrot :cry: nawet jeśli znała wcześniej to nie korzystała na taką skale :D

Wiadomo - Hiszpański - "qué" - "co" piękna kastylijska mowa :lol:

Pingwin to ptak nielot, karnol zaś jest gadem wysokich lotów

Nie widziałeś karnola? :shock:

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-04-20, 13:30   

no to następny webkomiks :)

CMD - Co mówiłem, durniu?

Jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych polskich webkomiksów ostatnich lat.

Cytat:
Autor: Godai

"Dziwny, ponoć, tak mówią ludzie. Mówią też, że przy pierwszym spotkaniu można go albo pokochać, albo znienawidzieć i to się już potem rzadko zmienia. Rozkład tych uczuć generalnie po połowie.

Rocznik '78, mąż Ali, ojciec Zuzy.

Z wykształcenia nauczyciel angielskiego, pracuje jako szef działu IT u producenta filmowo-telewizyjnego.

Rysuje od zawsze, ponoć zanim zaczął porządnie mówić, to mazał już kredkami po ścianach. Potem były kredki, długopisy, farby akwarelowe, teraz głównie używa komputera i tabletu chociaż nie wyłącznie.

Z komiksami związany odkąd pamięta - zgodnie ze słowami rodzicielki, to właśnie na nich nauczył się czytać.

Co mówiłem, durniu? to jego najdłużej prowadzony projekt; wiele innych można zobaczyć na stronie Gniazdo Światów , a kilka jest dopiero w przygotowaniu. Parę innych rzeczy można obejrzeć na jego profilu na DA: godie.deviantart.com. Aktualnie zmaga się z przeciwnościami pracy scenarzysty przy różnych komiksach oraz wydawcy magazynu komiksowego.

Lubi piwo i Jima Beama, słucha starego punka i Boba Marleya."

Komiks

"1. Czemu CMD?
CMD to skrót od "Co mówiłem, durniu?" chociaż geneza tej nazwy jest głębsza. Pierwotnie bohaterami komiksu miało być trzech facetów: Czarek, Marek i Darek - stąd skrót. Finalnie zamiast trzeciego durnia pojawiła się Lidka (tym lepiej) a ja czasem zastanawiam się, czy nazwa nie powinna brzmieć "Co mówiłam, durniu?".

2. Człowieku, grafika tragedia, lepiej nie umiesz?
Umiem, ale mi się nie chce. A nawet, jakby mi się chciało, to nie będzie to wiele lepiej. Tak czy owak, zrobienie jednego odcinka - wymyślenie gagu, szkic, narysowanie i wrzucenie do sieci - zajmuje kilka godzin. Mógłbym robić to lepiej, ale nie mam na to czasu.

3. Jak robisz odcinki?
W zasadzie prawie w całości elektronicznie. Prawie, bo pierwszy szkic najczęściej (w postaci zarysu i na sztukę wpisanych dialogów) robię długopisem w moim notatniku, jadąc gdzieś metrem. Stanowczo w autobusach szkicuje się dużo gorzej. Na tej podstawie przygotowuję potem szkic przy użyciu tabletu i obrabiam go w PhotoShopie - dodaję do obrysu tła, rastry i inne rzeczy. Tam też dodaję dymki dialogowe i całą resztę.

4. Dlaczego tak rzadko?
Bo mam życie.

5. Dlaczego w komiksie nie ma wyuzdanego seksu i nieskrępowanej przemocy?
Bo mnie to aż tak bardzo nie bawi. Są za to inne rzeczy, które mnie bawią. Nie mniej durne.

6. Dlaczego nie narysujesz gołej Lidki albo Liliany?
Bo Lidka to dama i nie zwykła świecić tyłkiem dla uciechy gawiedzi. Powstała jedna grafika Lidki z gołym tyłkiem, ale nie reklamuję jej jakoś publicznie. Niektórzy znaleźli, innym pomagać nie będę.
Lilka natomiast jest niepełnoletnia, i chociaż pojawia się czasem ubrana wyzywająco, tyłkiem świecić też nie będzie. Przynajmniej do osiemnastki, więc poczekacie sobie.

7. Czy naprawdę palisz skręty i jeździsz na wóżku? Czy popierasz ruchy gejowskie?
Stanowczo nie, ani pierwsze, ani drugie. Natomiast na pewno wolę dziewczynki. Nie mam nic przeciw ruchom gejowskim, o ile nie próbują nawracać mnie.

8. Czy przyjmujesz fanarty i gościnne odcinki?
Owszem. Nawet chętnie.

9. Czy rysujesz fanarty i gościnne odcinki?
Jak ktoś potrzebuje, ale nie gwarantuję spełnienia każdej prośby.

10. Czy jest możliwość dostać arty z komiksu, jakieś inne bonusy, wydruki, itp?
Jest :) Spotkania z czytelnikami już się zdarzały i zdarzać się będą. Nie odwiedzam jednak zbyt często konwentów, bo nie lubię fandomu i poza aglomeracją warszawską trudno na mnie liczyć. Za to jest sklep, jak ktoś coś chce i można w razie czego mailem zgłosić zapotrzebowanie (np. na specjalny T-shirt z konkretnym odcinkiem)."

Przykładowe plansze:

Na "Co mówiłem, durniu?" składają się cztery albumy, wydane również w formie papierowej:

01 - Sezon I, 02 - Aniołki Godai'ego, 03 - Happy Together, 04 - Reloaded

wszystko, a nawet więcej dostępne na stronie:

CMD

burli 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-04-21, 13:01   

hahaha podoba mi się :mrgreen:

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-12, 09:10   

Amen

autorzy: Submarine & Cathro

Cytat:
Komiks o epickiej wyprawie czterech irlandzkich księży, którzy muszą powstrzymać niecne zapędy papieża, snującego demoniczne plany w podziemiach Watykanu.

Forma: Fabuła, Work in Progress.

Nagrody: Złoty Nast 2007 – Najlepszy polski komiks on-line

Przykładowe plansze:

amen

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-16, 07:47   

Kolejny, zakończony projekt to:

1.000.000 Miles Away

Autor: Reaven

Cytat:
Narysowany w technice 3D komiks o piątce kosmicznych łowców nagród. Historia nie posiada absolutnie żadnej oryginalności, ale czyta się bardzo przyjemnie. Obecnie zakończony.

Cytat:
Witam serdecznie :)

Właśnie natrafiliście na tworzony przeze mnie komiks "1.000.000 Miles Away" - mam nadzieję, że poświęcicie chociaż chwilkę na przeczytanie kilku słów ode mnie.. oraz, że zainteresuje Was sam komiks i będziecie powracać na te strony w poszukiwaniu dalszych części.

Założenia są proste: chcę za pomocą obrazów przedstawić pewną historię. Nie będąc w stanie narysować wszystkiego ręcznie, postanowiłem wykorzystać możliwości grafiki trójwymiarowej, w której, zanim zacząłem ten projekt, byłem zupełnie zielony.. Stąd też nie spodziewajcie się niesamowitych efektów - komiks bazuje na wielu różnych uproszczeniach, chociaż oczywiście staram się, na miarę swoich możliwości, by przedstawione w scenach sytuacje i obiekty były przejrzyste i rozpoznawalne. Liczę na to, iż mimo takiej formy - a może właśnie dzięki niej? - miło spędzicie czas poznając przygody głównych bohaterów.

[od odcinku 7. zamierzam także wprowadzać modele przedmiotów znalezione w internecie - głównie domy, samochody, roślinność]

Nowe epizody pojawiać się będą w miare ich tworzenia, ale mam nadzieję, iż przynajmniej raz w tygodniu będzie tu można zastać nowy epizod. Plany planami - zobaczymy, jak to wszystko wyjdzie.

Pozostaje mi już tylko zaprosić do czytania :)

- Reaven -

Przykładowe plansze (niestety nie najlepsza rozdzielczość):

MMA

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-17, 11:04   

A teraz jeden z najbardziej kultowych polskich webkomiksów lat ostatnich czyli Chomiks :) 8)

Autor: Artur Kurasiński

Cytat:
Bracia Kaczyńscy jako chomiki? A czemu nie! Bieżący, cięty i trafny komentarz polskiego życia politycznego w latach 2005-2007. Zakończony ze względu na wynik wyborów 2007...
:?

czytaj w archiwum gazeta.pl

Zakończony... NIE - Kurasiński, jako rasowy prześmiewca pewnych hmm... zjawisk polskiej sceny politycznej właśnie powrócił :brawo:

Przykładowe plansze z lat 2005 - 2007:

oraz z powrotu - 2010:

Chomiks

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2010-05-17, 12:50   

A, to znam, Chomiki są świetne. :lol: :ok: Dzięki za info o powrocie. :D

Zaproszone osoby: 1

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-18, 13:54   

Nieznany napisał/a:
A, to znam, Chomiki są świetne. :lol: :ok:

no... ba 8)

Kolejny mocny webkomiks to Menele

Autor: Jarek Szczepanik

Cytat:
Menelski punkt widzenia. Trafniejszy, niż by się zdawało. I śmieszny, wbrew otaczającej porażce.

Całkowicie się z tą opinią zgadzam - menele dyskutują o życiu, o polityce, o dupie Maryni, o wszystkim co meneli, i nie tylko meneli dotyczyć może; humor mocny, ale często celny i prawdziwy :)

Przykładowe plansze:

menele.com

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2010-05-18, 14:26   

Rzeczywiście Menele dają czadu :lol:

szamas 
Przedszkolak

Wysłany: 2010-05-18, 17:31   

Do chomiksa już się przekonałem ;) resztę sobie też posprawdzam :)

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-27, 05:33   

następny webkomiks warty uwagi to Gustaw Biurowy

autor: Jarek Szczepanik - 32 lata. Od mniej więcej dziesięciu zajmuje się rysunkiem humorystycznym i paskiem komiksowym. Kilka tysięcy publikacji w prasie ogólnopolskiej.

Cytat:
Humorystyczne przygody pracowników biurowych.

Gustaw Biurowy to bohater! Komiksu. Pojawia się w każdy poniedziałek i żyje własnym życiem w różnych serwisach internetowych.
Jest sumienny, dyspozycyjny oraz pracowity - tak przynajmniej napisał
w swoim CV.
Uwielbia pracę, a zwłaszcza przerwy
na kawę...

Przykładowe plansze:

Gustaw Biurowy

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-06-01, 11:54   

kolejny komiks to: Dżizaz vs Tejlkat

Autor: Skoczek

Cytat:
Paski w obsadzie klasycznej, czyli facet + jego kot, obaj gadający. Czasem o życiu, czasem nie, często śmiesznie. Przyjemne dla oka.

Przykładowe plansze:

Dżizas

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-06-14, 10:12   

Polska KrasnoLudowa

Autor: Lonstar

Cytat:
Bohaterami tego komiksu są krasnoludki żyjące w Polsce KrasnoLudowej. Świetna satyra na ustrój i obyczaje w Polsce, zarówno teraźniejsze, jak i niegdysiejsze. Wykonanie proste, ale estetyczne.

Komiks ukazywał się w latach 2008 - 2009.

Przykładowe plansze:

Polska KrasnoLudowa

:D

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-08-05, 12:02   

Hell Hotel

odpowiedzialnymi za ten komiks są:

Cytat:
Maciej “Sir Artmac” Łazowski - zwany “Dzieciożercą” w rodzinnym mieście. Kiedy nie rabuje grobów zajmuje się wymyślaniem i rysowaniem nowych odcinków. Zamiast tuszu używa krwi dziecięcej wymieszanej ze smołą. W nocy lubi słuchać dźwięków, jakie wydają sowy.

Bartosz “Von Templer” Szymkiewicz - porzucił rzucanie nożami w cyrku na rzecz wymyślania i kolorowania komiksów. Legenda głosi, że za każdym razem, kiedy pomaluje jakiś kadr umiera jeden króliczek. Jest dumny ze swojej kolekcji zabawek, które ukradł z sierocińca.

ten krótki rys autorów od razu przybliża charakter komiksu 8)

Głownymi postaciami są:

Cytat:
Damian - syn Szatana, dyrektor hotelu. Uważa ciężką pracę za statę czasu, który woli wykorzystywać bardziej produktywnie np na granie w gry video i czytanie komiksów. Krępuje go diabelskie pochodzenie i nie lubi korzystać z przywilejów z nim związanych.

Cytat:
Wioletta - pokojówka o prawdopodobnie francuskich korzeniach. Ona i Damian czuli do siebie pewną miętę, niestety po kłopotliwym incydencie ich stosunki uległy znacznemu ochłodzeniu. Ze wszystkich rzeczy na świecie najbardziej brzydzi się Dr. Steina

Cytat:
Dr Stein - dziedzina, w której zdobył doktorat pozostaje nieznana. Znane są natomiast jego prace naukowe, jak toksyczny szampon dla kotów, czy robot do, ekhm, dymania. Ludzie czują się przy nim nieswojo. Jest fanem Elvisa.

Cytat:
Hank - woźny i złota rączka. Weteran wojenny, zostawił sporo ołowiu na niejednym polu bitwy. Przynajmniej tak twierdzi. Ale na ile można ufać komuś skrywającemu mroczny sekret?

Cytat:
Bobby - boy hotelowy. Byłby z niego do rany przyłóż człowiek, gdyby nie był taki cholernie irytujący. Boi się własnego cienia tak bardzo, że nie spuszcza go z oka. Autor oficjalnej witryny internetowej hotelu.

Cytat:
Mruczek – tak na prawdę Astaro- smodeucaymdeumoseurynomemolochnaberius Trzeci. Sługa samego Szatana, na którego rozkaz szpieguje Damiana i stara się nawrócić go na słuszną dla syna piekła drogę. Marne skutki jego działań ukarane zostały przydługim pobytem w najokropniejszym miejscu we wszechświecie. W wolnych chwilach pomaga Krukowi w pisaniu książki. Interesuje się numizmatyką.

Cytat:
Kruk – naczelny narrator komiksu. Jego aspiracją jest napisać wybitne dzieło literatury. Dotychczasowych prób osiągnięcia celu nie można jednak zaliczyć do udanych. Zgryźliwy charakter prawdopodobnie zawdzięcza pewnej ułomności.

Cytat:
Adrian Shell - były właściciel hotelu, zmarły w niewyjaśnionych okolicznościach tuż przed przybyciem Damiana. Niewiele możemy powiedzieć na temat jego osoby jednak to co wiemy nie buduje zbyt pozytywnego obrazu.

Przykładowe plansze:

Hell Hotel

8)

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2011-11-24, 14:23   

Skoro jest Hell Hotel, to czemu nie wspomnieć o Bug City? Czyli wcześniejszym dziele tych samych szaleńców, co powyżej. ;) Nie ma to, jak spora dawka wulgaryzmów i humoru. :P

Postacie:

Cytat:
Motyl - to typowy alfons, mentalnie i z zawodu. Łatwo go wyprowadzić z równowagi, a gdy to już nastąpi lepiej nie stawać mu na drodze lub... w jego tunelu powietrznym. Jego styl ubierania się jest bardzo glamour.

Cytat:
Biedron - prosty chłopak o móżdżku wielkości orzeszka i mięśniach wielkości.. np. kokosa, albo arbuza. Jego hobby to siłka i menedżering dzwonków polifonicznych w swojej komórze. Nie wiadomo czy potrafi policzyć do pięciu, ale na pewno potrafi połamać ci kości.

Cytat:
Osa - Twarda dziewczyna ulicy, której instynkt podpowiada, że sposobem na przetrwanie w tym brutalnym mieście jest chociażby puszczanie się za pieniądze, co Osa namiętnie praktykuje (to jak bardzo "namiętnie" zależy oczywiście od kwoty).

Cytat:
Patyczak - raczej cichy typ, mistrz wtapiania się w otoczenie. Osoba, której nie zauważasz na imprezach. Jest poważnie zestresowany 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Krążą ploty, że wciąga amfę.

Cytat:
Pająk - powiedzieć o nim, że lubi zaglądać do kieliszka to jakby powiedzieć o Hitlerze, że był niemiłym facetem. Jest alkoholikiem pełną gębą, ledwo chodzi, ale w mordę potrafi dać, jak trzeba.

Cytat:
Pasikonik - jego artystyczno - poetycka dusza wyróżnia się na tle Bug City jak "tarantula na biszkoptowym cieście". Indywiduum to pała werterowską (raczej, nie jesteśmy do końca pewni co to znaczy) miłością do niejakiej Osy.

Cytat:
Mrówki - ziomy, których życie toczy się w rytmie hip-hopu, a wychowuje ich ulica. Niepoprawni praktykanci szybkiej nawijki fristajlowej, cokolwiek to znaczy. Modlitwy i zielonego dymku nigdy nie odmawiają.

Cytat:
Żaba - on w spokojnie zaciśnietej dłoni trzyma całe Bug City. W życiu widział już wszystko, teraz ogląda glównie pieniądze z haraczy. Gdyby Vito Corleone był zwierzęciem niewątpliwie byłaby to żaba.

Cytat:
Żuk - to niewidomy jazzman przygrywający na fortepianie w knajpie "Pod Sikającym Psem". Ma już swoje lata i zbyt chętnie dzieli się zdobytymi doświadczeniami z młodzieżą. Jest sąsiadem Patyczaka.

Cytat:
Karaluch- jeśli masz na twarzy czerwoną kropkę, a nie jesteś hinduską kobietą, prawdopodobnie został wydany na ciebie wyrok, a Karaluch jest jego wykonawcą. Ten robak to cyngiel, przy którym Leon zawodowiec wydaje się być ciotą. Niektórzy jednak mówią, że jedzie na opinii. Fan cappucino.

Przykładowy odcinek:

Bug City

:devil2:

Odpowiedz do tematu