Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
słowniczek irytujących błędów
Autor Wiadomość
geralt 
Prorektor

Wysłany: 2010-05-21, 13:01   słowniczek irytujących błędów

No to zaczynam.

Mówione:
- włanczać
- wziąść

Pisane:
- poproszę kilo jakiś cukierków - to prawdziwa plaga w artykułach na wielu portalach, a ostatnio nawet wyczaiłem na slajdach pani doktor z uczelni (i to humanistki) - pozostaje mieć nadzieję (choć wątpliwą), że to tylko literówka

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2010-05-21, 18:01   

geralt napisał/a:
poproszę kilo

To już było dawno. "Jenzyk" się ponoć zmienia. A wagę to nie w "kilach" czy innych kg się powinno mierzyć, ale w niutonach (N). Ale kto to pojmie?

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-21, 18:31   

andy napisał/a:
To już było dawno. "Jenzyk" się ponoć zmienia. A wagę to nie w "kilach" czy innych kg się powinno mierzyć, ale w niutonach (N). Ale kto to pojmie?

ja na pewno nie - i nawet nie myślę pojmować: "poproszę pół newtona perełki - pliss" - widzisz kotzur - lepiej od barmanki szmatą po pysku nie obrywać :P :lol: 8) choćby to nie wiem jak niezła d... była :shock: :D i który meteorolog to pojmie :mysli:

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2010-05-21, 19:31   

Hmm... a teraz prosisz o pół kilo perełki? :shock: Boć przecie Kotzur o kilogramach pisał. :>

Zaproszone osoby: 1

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-22, 05:15   

a co to kilogram :?: :shock: :lol:

tygryska 
Towarzysz

Wysłany: 2010-05-22, 16:01   

to samo co kilo... ;)

Nowalijka roku 2009

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2010-05-22, 16:28   

jacek napisał/a:
co to kilogram :?: :shock: :lol:
Waga dwóch kufli Perły, jej wzorzec przechowywany jest w Świątyni Sybilli w Puławach. :hehe:

Tifa Lockhart 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-22, 16:40   

bląd
huźdać się- nie cierpię jak ktoś tak mówi,ale samej też mi się zdarza :lol:

Lena 
Przyjaciel forum
Panna Nikt

Wysłany: 2010-05-22, 19:00   

trafia mnie coś, jak widzę kwiatki typu "pojedyńczy" albo jak w słowie mówionym słyszy się "z mamom" itp., czy to tak trudno wymówić "ą"?
Lecz biedny jestem: me skarby - w marzeniach,
Więc ci rzuciłem marzenia pod stopy;
Stąpaj ostrożnie, stąpasz po marzeniach.

W.B.Yeats

tygryska 
Towarzysz

Wysłany: 2010-05-22, 19:43   

za ile te jablka/kielbasa/bulki... furii dostaje ;)

na szczescie powiedzenie "za czym pani stoi" wymarlo bo kolejek nie ma ;)

Nowalijka roku 2009

Nikolai 
Pierwszak
Strzelec

Wysłany: 2010-05-22, 21:20   

Fajny słowniczek, tylko przy błędach powinniście podawać jeszcze poprawną formę. A nuż ktoś czegoś nowego się nauczy. Na przykład ja :p

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2010-05-22, 22:24   

Nie wato język (polski) ponoć płynny jest i szanuje poglądy imć Darwina

Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2010-05-23, 15:08   

Błędy językowe są też charakterystyczne dla danego regionu. U nas nagminne jest "ta litra", "pół litry" zamiast "Ten litr" :roll: Podobnie jak skracanie "Czego chcesz to zrobić" :D zamiast "dlaczego".
Lena napisał/a:
albo jak w słowie mówionym słyszy się "z mamom" itp., czy to tak trudno wymówić "ą"?

A mnie bardziej chyba wkurza to przesadzone "ę", "ą" na końcu, hiperpoprawność przyprawia mnie o ciarki bardziej niż to "om" w końcówce ^^
Często też słyszę "chłopacy" (chłopcy), "pierszy" (pierwszy), "wziąść" (wziąć), "półtorej kilo", "swetr" (sweter), "ścielać łóżko" etc
Że nie wspomnę o tak powszechnych, najczęściej słyszanych jak: "cofnij się do tyłu", "tylko i wyłącznie" (sama tego wyrażenia używam ^^'), "fakt autentyczny".
Do szału natomiast doprowadzają mnie formy "szłem", "umią" i "lubieją" zamiast szedłem, umieją, lubią.

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-23, 18:55   

Ravena napisał/a:
"cofnij się do tyłu", "tylko i wyłącznie"

Hmmmmm a ja w sumie, uwielbiam błędy :) ale te co ciekawsze i te , które maja dodatkowa wartość znaczeniową , ale to inna bajka .

'Cofanie do tyłu ' mnie rozczula i traktuje je jak idiom o zabarwieniu ironicznym , aczkolwiek użyte na poważnie może załamać psychicznie, fakt :)

Natomiast
Cytat:
"tylko i wyłącznie"
to czepialstwo !!! literalnie jest to błąd , lecz najczęściej , świadomy , dla szczególnego podkreślenia. Może zastąpić na przykład wstęp jakiego użyło by sie kiedyś: 'Po trzykroć, ci powtarzam durniu, jeden....tylko, to!' :)

No co? nie? :)

Mnie kiedyś dobijało gdy pytałem : Jakie ma pani sery i słyszałem w odpowiedzi: 'na 21 , i na 13' w domyśle złotych.

Ale tu współgrało ' NA ' ze znajomością gatunków i przywiązywana do tego wagą .

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2010-05-23, 19:27   

Mnie błędy językowe zazwyczaj nie irytują, co najwyżej lekko drażnią. Nie pasuje mi na przykład wspomniana tu hiperpoprawność wypowiadanych końcówek "ą", "ę". Przecież w słowie mówionym jest miejsce na pewne lenistwo językowe i nie zawsze trzeba wyartykułować "mówię ci", zazwyczaj wystarczy "mówie ci"! Oczywiście nie we wszystkich przypadkach i bez przesady, ale jednak. A co do błędów, na które zwracam uwagę, to sam siebie muszę niejednokrotnie strofować, kiedy mówię lub piszę, że (przykładowo) czytam "tą książkę" a nie "tę książkę". Drugi przypadek, to casus lat następujących po roku dwutysięcznym, które powinno się artykułować "rok dwa tysiące ... " a niejednokrotnie czytam lub słyszę o roku np. "dwutysięcznym dziesiątym".

A co do tego, co wspomniał pajk, że niektóre błędy go śmieszą, to mam to samo. Sam lubię zabawę słowem i usłyszane (bo rzadziej przeczytane) lapsusy językowe zdają mi się często być podstawą do uśmiechu, a nie krytyki. :)

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2010-05-23, 23:59   

Nieznany napisał/a:
sam siebie muszę niejednokrotnie strofować, kiedy mówię lub piszę, że (przykładowo) czytam "tą książkę" a nie "tę książkę"

Jak trzeba oficjalnie, to napiszę "tę", ale jakoś mnie to zawsze drażni i z premedytacją bojkotuję często tą odmianę :p

Antonina 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-25, 09:31   

uwielbiam przejęzyczenia, neologizmy :lol:
ale nie swego rodzaju "bełkotliwość"

Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2010-05-25, 21:02   

pajk napisał/a:
to czepialstwo !!! literalnie jest to błąd , lecz najczęściej , świadomy , dla szczególnego podkreślenia. Może zastąpić na przykład wstęp jakiego użyło by sie kiedyś: 'Po trzykroć, ci powtarzam durniu, jeden....tylko, to!'

Być może i czepialstwo, bo sama często używam w podobnym znaczeniu, które podałeś, choć bez takiego zabarwienia. Czepiać się można wielu rzeczy tego typu, jak choćby wyrażenia "dzielić coś na dwie równe połówki". A sentyment mam do powiedzenia, które często słyszałam od uczniów - "większa połowa i mniejsza połowa" :p
geralt napisał/a:
Jak trzeba oficjalnie, to napiszę "tę", ale jakoś mnie to zawsze drażni i z premedytacją bojkotuję często tą odmianę

Jakoś rzadko zwracam na tę, tą uwagę. Pewnie niejeden raz zastosowałam błędnie, pewnie i na forum, ale nie mogę się wyuczyć w tym przypadku "właściwego" zaimka, chociaż od dłuższego czasu, na moje szczęście, odchodzi się od sztywnego "tę" w języku mówionym. Napisać trzeba "tę książkę", ale już można powiedzieć "tą książkę".
Nieznany napisał/a:
Drugi przypadek, to casus lat następujących po roku dwutysięcznym, które powinno się artykułować "rok dwa tysiące ... " a niejednokrotnie czytam lub słyszę o roku np. "dwutysięcznym dziesiątym".

Wiem, że to błąd, ale z lubością używam "w roku dwutysięcznym dziesiątym! 8)

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2010-05-26, 11:14   

Lena napisał/a:
albo jak w słowie mówionym słyszy się "z mamom" itp., czy to tak trudno wymówić "ą"?

niektórzy idą w drugą stronę i mówię "rozumięęęęęęęęęęę"

Bruixa 
Licealista

Wysłany: 2010-06-04, 19:51   

Do szału mnie doprowadza użycie zaimku te zamiast to: te państwo, te prawo... I owy (np. owy człowiek) zamiast ów, coraz częściej się z tym spotykam.

Odpowiedz do tematu