Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
In vitro
Autor Wiadomość
Tifa Lockhart 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-28, 22:53   

Hmm ja do in vitro mam mieszane uczucia. Bo z jednej strony to wspaniale,że można mieć dziecko mimo różnych biologicznych przeszkód. Ale też to jest niszczenie innych komórek bo przecież kobieta jedno dziecko chce mieć. Ogółem nie potrafię opowiedzieć się konkretnie za czy przeciw.

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-29, 03:14   

burli napisał/a:
ale czy nie byłoby łatwiej gdybyśmy wszyscy mieli ten sam start? bez problemów zdrowotnych i psychicznych?

ładni mili i jednakowi....... :)
Pewnie!!!!!......- Twoj chołp, jak bys wyjechała na kurs garncarstwa, :) poszedł by do sąsiadki i nawet nie zauwazył by roznicy i nie czuł by sie samotny taki .........................

:)

burli 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-05-29, 23:17   

pajk napisał/a:
burli napisał/a:
ale czy nie byłoby łatwiej gdybyśmy wszyscy mieli ten sam start? bez problemów zdrowotnych i psychicznych?

ładni mili i jednakowi....... :)
Pewnie!!!!!......- Twoj chołp, jak bys wyjechała na kurs garncarstwa, :) poszedł by do sąsiadki i nawet nie zauwazył by roznicy i nie czuł by sie samotny taki .........................

:)

dlaczego nie przeczyałeś reszty? nie 'ładny' i 'miły'. tylko bez skłonności do alkoholizmu, samobójstwa i raka. a to czy będzie lepił garnki, grał na gitarze czy kosił trawniki to już jego brocha

Konwi 
Towarzysz
jendza

Wysłany: 2010-05-30, 10:50   

@pajk jako rasowy menszczyzna nie czyta do konca ani zadnej reszty.. po co?.. kobieta i tak brzeczy po swojemu i malozrozumiale :P .. (jako i nam kobietom zdarza sie pominac czesc meskiej przemowy zwlaszcza gdy emocje sie naprezaja)..
najbardziej mnie zlosci, ze 'ladny i mily' to w jego ustach jak obelga, a przeciez obelga byc nie powinno..
ladny i mily to tylko skroty zawierajace w sobie cala game cech zewnetrznych i charakterologicznych.. i dla kazdej kobiety znaczy zupelnie cos innego :)

Caroline* 
Towarzysz
Dumasoholiczka ;)

Wysłany: 2013-05-24, 22:45   

Tifa Lockhart napisał/a:
Hmm ja do in vitro mam mieszane uczucia. Bo z jednej strony to wspaniale,że można mieć dziecko mimo różnych biologicznych przeszkód. Ale też to jest niszczenie innych komórek bo przecież kobieta jedno dziecko chce mieć. Ogółem nie potrafię opowiedzieć się konkretnie za czy przeciw.

Ja też mam mieszane uczucia.
Sama bym się nie zdecydowała, ale uważam, że bezpłodne pary powinny mieć prawo i możliwość skorzystania z tej metody, kiedy inne zawiodą.

Niszczenie innych komórek?
W naturze większość komórek rozrodczych żeńskich i męskich ginie, bo nie dochodzi do zapłodnienia. To nie powinno być argumentem przeciwko in vitro.
Wierzymy w ekwiwalenty.
Nie będziemy się różnić.
Zjednoczymy się.
W końcu będziemy niewolnikami."

Rodrigo Garcia
GOLGOTA PICNIC

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2013-05-25, 18:10   

Caroline* napisał/a:
większość komórek rozrodczych żeńskich i męskich ginie

Mowa o niszczeniu komórek zapłodnionych, które są w laboratorium. To coś zupełnie innego niż "obumieranie" komórek w organizmach kobiety i mężczyzny.

Caroline* 
Towarzysz
Dumasoholiczka ;)

Wysłany: 2013-05-25, 19:00   

Lean val Tirach napisał/a:
Caroline* napisał/a:
większość komórek rozrodczych żeńskich i męskich ginie

Mowa o niszczeniu komórek zapłodnionych, które są w laboratorium. To coś zupełnie innego niż "obumieranie" komórek w organizmach kobiety i mężczyzny.

W naturze dochodzi też do poronień.
Czy w naturze, czy w laboratorium... nie da się uniknąć śmierci zarodków :(
Jeśli kobieta kilkakrotnie poroniła, ma problemy z zajściem w ciążę, nie oznacza, że powinna przestać starać się o dziecko, bo kolejny płód może zginąć...
Analogicznie uważam, że nie powinno się odmawiać bezdzietnym małżeństwom prawa do in vitro, bo giną zarodki...
Wierzymy w ekwiwalenty.
Nie będziemy się różnić.
Zjednoczymy się.
W końcu będziemy niewolnikami."

Rodrigo Garcia
GOLGOTA PICNIC

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2013-05-25, 19:05   

Caroline* napisał/a:
bo giną zarodki...

One nie giną - są niszczone - zwykle na życzenie lub za zgodą rodziców. Jest spora różnica jednak.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2013-05-25, 19:55   

Lean val Tirach napisał/a:
One nie giną - są niszczone - zwykle na życzenie lub za zgodą rodziców. Jest spora różnica jednak.

Uff. miałem skomentować, ale w sumie nie będę. Tylko jedno Linka te zarodki poza macicą lub komorą krio by przeżyły?

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2013-05-25, 23:07   

andy napisał/a:
Tylko jedno Linka te zarodki poza macicą lub komorą krio by przeżyły?

Oczywiście, że nie. Co to ma do rzeczy?

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2013-05-28, 14:18   

pajk napisał/a:
ale czy kiedykolwiek w histori ktos przestrzegał wszystkich przykazań bez przerwy ?

Z przerwami też nie chyba? :p :oops:

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2013-05-29, 23:41   

Byłoby sympatyczniej w polityce z większą ilością kobiet. Ale rzecz nie w tym, że się nie nadają - po prostu nie chcą. Gdyby chciały - dysponują większością w wyborach. Wprowadzenie parytetów byłoby działaniem wbrew woli większości kobiet.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2013-05-30, 21:33   

Nie wydaje się Wam, że odchodzicie od tematu? O wyższości płci niech jaki litościwy mod założy inny watek. W sumie mógłbym i ja, ale obiecałem, że nie po to jeszcze mam jakieś uprawnienia co by cuś ciąć i przenosić. No chyba, że będą sytuacje drastyczne

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2013-05-31, 00:37   

andy napisał/a:
Nie wydaje się Wam, że odchodzicie od tematu?

Odchodziliśmy, odchodzimy i będziemy odchodzić. Bez luzu i otwartości na forum zostaną same przywitania i całuski z krzykacza plus sucha lista tytułów przeczytanych książek.

Konwi 
Towarzysz
jendza

Wysłany: 2013-05-31, 11:01   

a ja sie boje ze in vitro w polskim wydaniu bedzie pomieszaniem etykiet na pojemnikach z zawartoscia... nie bede opisywala co podsuwa mi wyobraznia.. ale uwazam, ze to jest powod do zmartwienia..

emeryt 
Magister
Wino jest mlekiem starców

Wysłany: 2013-05-31, 14:06   

racja :?
ja uważam, że in vitro jest świetnym rozwiązaniem - mam przypadek zrealizowany i starający się w rodzinie

ale uważam że najlepsze in vitro jest te z kawału o BELMONDO :D

i me obawy z polskim NFZ-tem raczej by były skierowane w tą stronę
tanio nie trzeba przechowywać, a co najważniejsze - skuteczne :lol:

"Zbyt mądrzy by zająć się polityką - są skazani na rządy głupców." PLATON !!!

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2013-06-01, 00:22   

Dla pewności można zrobić test DNA, choć wtedy już za późno. Gdyby takie testy robić standardowo, to wyniki mogłyby okazać się przerażające dla wielu tatusiów i bardzo kłopotliwe dla mamusiek lubiących przygody poza łożem małżeńskim. A wystarczy rzucić okiem na pierwsze lepsze anonimowe forum pod artykułami na poczytnych portalach, żeby odnieść wrażenie, że problem niekoniecznie musi być marginalny.

Można mówić o patriarchalnym społeczeństwie, ale przez tysiąclecia to tylko kobiety mogły mieć pewność, że wychowują swoje własne dzieci. To właściwie od żony króla zależało czyj syn zasiądzie na tronie ;)

Saule 
Towarzysz

Wysłany: 2013-06-01, 11:08   

geralt napisał/a:
Można mówić o patriarchalnym społeczeństwie, ale przez tysiąclecia to tylko kobiety mogły mieć pewność, że wychowują swoje własne dzieci. To właściwie od żony króla zależało czyj syn zasiądzie na tronie ;)

To prawda, kobieta ma zawsze pewność, że wychowuje swoje dziecko. Ale niekoniecznie może mieć pewność kto jest jego ojcem. Kiedy, dla przykładu, ma dwóch partnerów i z każdym regularnie, że tak się wyrażę, oddaje się przyjemnościom cielesnym.
W sprzyjających warunkach plemnik trochę w tej pochwie pożyć może. Mogłoby dojść np. do takiej hipotetycznej sytuacji, w której w pochwie byłyby plemniki dwóch panów - i wtedy wygrywa silniejszy :) Jak dziecko by było starsze to może po jakiś cechach w wyglądzie by się domyśliła ojcostwa. :) No, ale takie sytuacje są raczej marginalne. Tak mi się przynajmniej wydaje. :)

emeryt 
Magister
Wino jest mlekiem starców

Wysłany: 2013-06-01, 14:01   

kobieta też nie może być pewna że to jej dziecko,
nie raz się zdarzyło że na porodówce zamienili oseski, a potem po 20 latach okazało się, że wychowywała nie swoje dziecko :cry:

"Zbyt mądrzy by zająć się polityką - są skazani na rządy głupców." PLATON !!!

Saule 
Towarzysz

Wysłany: 2013-06-02, 19:40   

Wychodzi na to, że tak naprawdę nikt nie może być pewny czy to dziecko, które jest w domu, rzeczywiście jest jej/jego dzieckiem. Może być podmienione w szpitalu, mogą być podmienione probówki, może być wynikiem zdrady. Jeśli prawda nie wyjdzie na jaw, wszystko jest w porządku - kocha się je, troszczy się o nie, poświęca mu się czas, toczy się szczęśliwe życie. Dramat zaczyna się, kiedy okaże się, że to jednak nie jest biologiczne dziecko. I nie jest to tylko tragedia rodzica (bo wychowywało nie swoje dziecko), ale i samego dziecka. Zdecydowanie jest to bardzo ciężka, trudna sytuacja dla wszystkich. Wychodzi na to, że nie zna się w ogóle swojego spłodzonego dziecka. Ale za to zna się to, które miało się w domu, patrzyło się jak dorasta, poznało się jego wady i zalety. Tak się zastanawiam, co ma większe znaczenie - biologiczne więzy krwi czy silna emocjonalna więź? Czasem biologiczna rodzina potrafi być okrutna, a więcej dobrego można dostać od całkiem obcych ludzi. Więc chyba same więzy krwi nie zawsze są wystarczające.

Odpowiedz do tematu