Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[POb] Llosa Mario Vargas "Ciotka Julia i skryba"
Autor Wiadomość
Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2010-02-28, 17:36   [POb] Llosa Mario Vargas "Ciotka Julia i skryba"

Swoją przygodę z proza Mario Vargasa LLosy zacząłem kilka lat temu od jego debiutanckiej powieści "Miasto i psy". Ostatnio dane mi było ją kontynuować dzięki książce "Ciotka Julia i skryba". Pierwsze, na co zwróciłem uwagę, to świetna okładka nowego wydania tej pozycji, wznowionej przez Wydawnictwo Znak. A później zabrałem się za to, co było między okładkami...

Bohaterem tej powieści jest Mario, osiemnastoletni chłopak, student prawa i pracownik radia, mieszkający w stolicy Peru, Limie, obdarzony dużą rodziną i talentem pisarskim. Pewnego dnia w mieście zjawia się szwagierka jego wuja, trzydziestodwuletnia rozwódka z Boliwii, która przyjechała do Peru szukać męża - tytułowa ciotka Julia. Początkowo Mario nie cierpi tej odnoszącej się do niego kpiąco i żartującej z jego młodości kobiety, ale z czasem zaczyna się między nimi nawiązywać nić porozumienia, która z czasem przeradza się w romans, który muszą ukrywać w tajemnicy przed całą resztą rodziny (a reszta ta jest całkiem spora, pelna nieznanej ilości wujków, ciotek i kuzynostwa). Zaś czas przekształca ten romans w uczucie.

Opowieść o perypetiach Julii i Mario przeplatana jest innymi historiami, które początkowo zdają się być odpryskami jednej historii, które się na końcu zespolą, a z czasem okazują się być jedynie powieściami tworzonymi przez boliwijskiego radiowca i przyjaciela Mario, Pedra Camacho. Opowieści te stają się z rozdziału na rozdział coraz bardziej zawiłe i pokręcone, autor, powoli wpadający w obłęd, myli bohaterów, przemienia ich nazwiska, wstawia postacie z innych opowieści do kolejnych scen... A wszystko to jest przeplatane historią romansu głównych bohaterów. W ten sposób Mario Vargas Llosa wciąga nas w wir, gdzie zmieszana jest prawda z fałszem, rzeczywistość z iluzją... Wspaniała jest ta umiejętność żąglowania historiami przez autora "Ciotki Julii i skryby".

Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić te książkę wszystkim, którzy chcą przeżyć niemałą przygodę czytelniczą. Warto!

Moja ocena: 5+/6

Zaproszone osoby: 1

Odpowiedz do tematu