Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
KROKI W NIEZNANE
Autor Wiadomość
andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2010-10-24, 20:42   KROKI W NIEZNANE

To ma być, w założeniu, taka krótka niby-recenzja bez żadnych aspiracji. Mam nadzieję, że Wasze wrażenia z czytania przyczynią się do wielu konstruktywnych ( lub też nie ) wniosków, przekształconych w konkretne posty.
Jestem wieloletnim czytaczem „Kroków w Nieznane”. Od zawsze można powiedzieć.

Pierwsze tomy odkryłem w biblioteczce mego Ojca....i potem już poleciało. Lech Jęczmyk jako redaktor Antologii, wybierał to co najlepsze, rozwojowe, najbardziej niesamowite i jednocześnie inteligentne, było też szokujące, frapujące i dające do myślenia.
Mam je wszystkie.

Potem nastała pustka........i trwała dłuuuuuuuugo.

Wiele, wiele lat później wydawnictwo Solaris postanowiło reaktywować tę kultową serię.
Miało być wspaniale, cudownie i w ogóle – super.

Tyle, że nie było.

Nowość w myśleniu ( ? ) czyli innowacyjność w przekazywaniu treści, przekształciła się pod wodzą redaktora naczelnego Kroków ( 2005, 2006, 2007 ) Konrada Walewskiego w COŚ.
To „coś” nadawało się do czytania tylko pod wpływem sporych ilości powszechnie znanych środków poprawiających nastrój, a kilka opowiadań na tom, które sprawiały przyjemność czytania i pozostawały w pamięci nie zmienia ogólnego odbioru jako hm...hermetycznego
( jak dla mnie po prostu fatalnego ).

I nastał wiek złoty... coś mi Owidiuszem zaleciało – zmieniono redaktora odpowiedzialnego za wybór opowiadań.
2008 – Kroki w Nieznane po redakcja Mirka Obarskiego.
To przełomowy, mam nadzieje, moment. Mirek Obarski przyznaje, że Lech Jęczmyk i Jego odczucie fantastyki jest zbliżone do tego co sam czuje.
Super !
To widać.
W Krokach w Nieznane 2008, przeczytałem - bez masochistycznej destrukcji - wszystkie opowiadania.
I wszystkie sprawiły mi większą, lub też mniejszą przyjemność ( do tych najlepszych zaliczam opowiadania : „Śmiercionauci” Teda Kosmatki, „Poza Konstelacją Orła” A. Reynoldsa i świetne „Memorare” G. Wolfa.
Nawet „Ostatni Winnebago” C. Willis mi się podobało, co nie jest takie oczywiste, bo akurat ta autorka (mimo wielu nagród ) do moich ulubionych nie należy.
Słowem, bardzo dobry, lechojęczmykowy tom.

Gratulacje !

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2010-10-27, 19:24   

andrew Hmm, bracie trudno recenzować bo to przecie z założenia miał być zbior opowiadań. I na początku wydawania tego cyklu to w Pol..(PRL) byl to jeden z niewielu wydań co przelazły przez cenzurę i mogły zaszczepić w ludziach to coś, co prezentowała SF. Nie tylko z resztą ta z tego ówcześnie zachodu.
Jak Ci się chce to możemy poszczególne tomy opisać. Jesteś w tym lepszy, ale mogę się postarać

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2010-10-29, 20:54   

andy napisał/a:
Jak Ci się chce to możemy poszczególne tomy opisać

To dość karkołomne zajęcie. W najbliższym czasie nie nastawiam się na ponowne przeczytanie wszystkich "starych" tomów ale z drugiej strony nie sadzę, aby było to warunkiem koniecznym. Być może wystarczą zwykłe, czasem ulotne, wrażenia i kilka słów o tym czy o tamtym opowiadaniu.
Jak by na to nie spojrzeć, jest to już klasyka ( nie wiem dlaczego, ale mi się nasunęła tu jako przykład trylogia Borunia i Trepki - kto z dzisiejszej, szeroko pojętej, młodzieży czytał "Proximę" czy "Kosmicznych Braci " - a to przecież taki poziom, który w anglosaskich krajach zasługiwałby wtedy na najwyższe nagrody ) i chyba faktycznie warto przypomnieć, ze coś takiego się w Polsce wydawało.
Ostatnio zmieniony przez andrew 2010-10-30, 19:43, w całości zmieniany 1 raz  

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2010-10-30, 16:09   

andrew napisał/a:
kto z dzisiejszej, szeroko pojętej, młodzieży czytał "Prximę" czy "Kosmicznych Braci "

No i Zagubioną przyszłość. Pierwszej wersji chyba z 1957. Ups sprawdziłem. Pierwsze było w 1954 drugie jak pisałem, A ja mam to z 1986 wzorowane na tym drugim. Kosmicznych braci mam pierwsze i chyba poźniej nie było wznawiane. Proxima była chyba w latach też 80-tych

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2010-10-30, 19:42   

andy zasugerował, więc dlaczego nie.

Kroki w Nieznane, tom 1

Dymitr Bilenkin „Dlaczego?”
Ryszard Sawwa „Lot dalekosiężny”
Frederic Brown „Ostatni Marsjanin”
Adriana Gromowa „Bardzo dziwny świat”
Clfford D. Simak „Cienie”
Ilia Warszawski „Kaczka w śmietanie”
Stanisław Lem „Opowiadanie Pirxa”
Fritz Leiber „Człowiek, który zaprzyjaźnił się z elektrycznością”
Arkadij i Borys Strugaccy „Stan alarmowy”
Frederic Brown „Przedstawienie kukiełkowe”
Frederic Brown „Mąż opatrznościowy”
Mark Clifton „Hańba wandalom”
Andrzej Czechowski „Wieczorne niebo”
Władimir Szczerbakow „Żuk”
Arkadij i Borys Strugaccy „Spotkanie”
Władimir Grigoriew „Własne drogi ku Słońcu”
Władimir Grigoriew „Zgodnie z prawami nauk nieścisłych”
Zenna Henderson „Podkomitet”
Konrad Fiałkowski „Wróble Galaktyki”
Harry Harrison „Stragan z zabawkami”
Aleksander Szalimow „Koncentrator grawitacji”
Gerald Kersh „Niebezpieczny sejf”
Dymitr Bilenkin „Dzień w którym zjawiła się żyrafa”
R.A. Lafferty „Siedem dni strachu”
Ł. Mogilew „Okno w przeszłość”
Anatolij Dnieprow „Otchłań”
Roman Jarow „Drugie stadium”

To co pamiętam :
Frederic Brown - mistrz krótkiej formy, niespodziewana puenta, kpina."Przedstawienie Kukiełkowe" do dziś mi się pozytywnie kojarzy, a "Mąż Opatrznościowy" szyderstwo pierwszej klasy _ można przeczytać tu :
http://docs5.chomikuj.pl/...trznosciowy.doc

"Podkomitet" to była taka trochę family s-f - sympatyczne
"Wróble Galaktyki" - świetne, klasyczne opowiadanie

andy napisał/a:
Proxima była chyba w latach też 80-tych

Nie wiem ile było wydań, natomiast pamiętam, że w Proximie było coś czego chyba nikt nigdy ( przynajmniej ja nic na ten temat nie wiem ) w podobny sposób nie przedstawił.
Był to podziemny pojazd eksploracyjny czyli Dżdżownica - fajna rzecz :)

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2010-11-09, 18:41   

andrew napisał/a:
Nie wiem ile było wydań, natomiast pamiętam, że w Proximie było coś czego chyba nikt nigdy ( przynajmniej ja nic na ten temat nie wiem ) w podobny sposób nie przedstawił.
Był to podziemny pojazd eksploracyjny czyli Dżdżownica - fajna rzecz

Później było w jakimś opowiadaniu (tytułu i autora na razie nie pomnę - Może to było w zbiorkach Rakietowe szlaki? - sprawdzę). No i był "wspaniały" film u nas chyba nazwany Jądro Ziemi co w telewizorni też leciał. A andrew, bierzesz się za t2 Kroków czy ja mam to zrobić?

PS. Ano i znalazłem. To Rakietowe szlaki t2 B. Baley - Rejs po promieniu :)

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2010-11-09, 22:04   

andy napisał/a:
A andrew, bierzesz się za t2 Kroków czy ja mam to zrobić?

To może machnij ten drugi, a ja wezmę się za trzeci. OK ?

andy napisał/a:
To Rakietowe szlaki t2 B. Baley - Rejs po promieniu

Nic mi się nie kojarzy - w najbliższej wolnej chwili sięgnę po RS ( T2 ) i przypomnę sobie o czym to było - muszę się tylko do tego dokopać .

Odpowiedz do tematu