Leslie Nielsen nie żyje
Odpowiedz do tematu

: Leslie Nielsen nie żyje


Cytat:
W wieku 84 lat zmarł w niedzielę aktor filmowy Leslie Nielsen, znany głównie ze swych ról komediowych.

Nielsen zmarł w szpitalu w pobliżu jego domu w Fort Lauderdale, na Florydzie, gdzie znalazł się z powodu komplikacji wynikających z zapalenia płuc - powiedział jego agent John S. Kelly.


Cytat:
Kariera ekranowego weterana komedii Leslie Nielsena jest wyjątkowo nietypowa: aktor osiągnął sukces dopiero po sześćdziesiątce, po 30 latach występowania w filmach i telewizji, i to w niezbyt cenionym choć popularnym gatunku komedii slapstickowej, który uszlachetnił swoim talentem wypowiadania zupełnie absurdalnych kwestii z kamienną twarzą.

Leslie Nielsen studiował na Academy of Radio Arts w Toronto, a następnie aktorstwo w Neighborhood Playhouse w Nowym Jorku. Początkowo pracował jako lektor radiowy oraz d.j. Swoją karierę aktorską rozpoczął niekonwencjonalnie, jako narrator w filmie "The Battle of Gettysburg" (1955). Na srebrnym ekranie zadebiutował już we własnej osobie w klasycznym filmie science-fiction "Forbidden Planet" (1956) jako kapitan John J. Adams. Od tego momentu pracował nieustannie, pojawiając się w zapomnianych dzisiaj komediach i filmach obyczajowych, często w roli policjantów, lekarzy i adwokatów. Do jego bardziej pamiętnych ról należą postaci kapitana Harrisona w filmie katastroficznym "Tragedia Posejdona" (1972) i Vincenta Corbino w serialu telewizyjnym "Kung Fu" (1975). Był gościem niezliczonych popularnych seriali telewizyjnych, m.in. "Dr. Kildare", "Bonanza", "M*A*S*H", "Ulice San Francisco" czy "The Love Boat". W poważniejszym w tonie dramacie "Nuts" (1987) pojawił się w pamiętnej roli zamordowanego klienta luksusowej prostytutki, granej przez Barbrę Streisand. Zagrał też pragmatycznego Świętego Mikołaja w filmie dla dzieci "All I Want for Christmas" (1991) oraz czarny charakter w "Surf Ninjas" (1993).

Komediowa kariera Leslie Nielsena nabrała nowego rozmachu w 1980 roku, po roli doktora Rumacka w hitowej komedii "Airplane!", parodii filmu katastroficznego. Tego rodzaju bohater tak się spodobał aktorowi, że postanowił przyjąć podobną w charakterze rolę policjanta Franka Drebina w kultowym serialu telewizyjnym "Police Squad!" oraz w opartych na jego koncepcie filmach kinowych "Naga broń" (1988), "Naga broń 2 1/2" (1991) i "Naga broń 33 i 1/3" (1994), w których partnerowała mu dzielnie Priscilla Presley (!). W 1989 roku na ShoWest Convention przyznano aktorowi nagrodę specjalną dla najlepszego komediowego gwiazdora roku. Inne tytuły należące do tego prześmiewczego i pełnego gagów gatunku z Nielsenem w roli głównej to parodia "Egzorcysty", "Repossessed" (1990) z udziałem...Lindy Blair, filmu wampirycznego - "Dracula: Dead and Loving It" (1995) Mela Brooksa, Jamesa Bonda - "Spy Hard: Szklanką po łapkach" (1996), którego aktor również był producentem, "Mr. Magoo" (1997), oraz najnowszy projekt parodiujący filmy sci-fi "2001: A Space Travesty" (2000), do którego Nielsen napisał także scenariusz.


Za portalem onet.pl

:znicz:

"Masz styl i masz klasę, zostań moim przydupasem".
Stephen King "Ręka mistrza"
:
:znicz:

Spróbuj dotknąć przeszłości. Rozpraw się z nią. Bo to nieprawda, to tylko sen..

Nic nie jest wieczne, nawet śmierć.
:
buuu :cry:

:
szkoda... :znicz:

kot też człowiek tylko ma rozum, futerko i jest... mądrzejszy...

Nowalijka roku 2009
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.