Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Farmer Nancy "Szkoła Bardów"
Autor Wiadomość
Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2010-12-08, 15:16   [Fsy] Farmer Nancy "Szkoła Bardów"

Długi czas minął od momentu, gdy miałam w łapkach "Morze Trolli" oraz "Dziki ogień", poprzednie części cyklu, szczegóły fabularne zatarły się już w mojej pamięci, ale dość bezboleśnie wciągnęłam się w świat bardów. "Szkoła Bardów" okazała się zajmująca. Zresztą uważam, że poprzednie powieści bardzo korzystnie wyróżniały się na tle współczesnej literatury młodzieżowej. Farmer umiejętnie prowadzi wątki, wykorzystując mitologię celtycką i skandynawską, wplatając w fabułę legendy i opowieści, a czyni to w sposób tyleż umiejętny co przekonujący. Jej powieściowy świat potrafi wciągnąć, a przy okazji ma spore cechy poznawcze i sądzę, że może stać się przyczynkiem do rozwoju zainteresowań. Przy tym wszystkim nie traci podstawowych walorów dobrze napisanej przygodówki, z rozwijającą się akcją oraz świetnie nakreślonymi postaciami bohaterów. "Szkoła Bardów" trzyma poziom wcześniejszych części. Kolejny raz autorka wciąga czytelnika w krąg starych wierzeń i kultów, pokazując zamierzchły świat, w którym przenikają się religie, a chrześcijaństwo z wolna wypiera dawne wyznania, te jednak wciąż są jeszcze żywe i oddziaływają na ludzki świat. Pięknie mieszają się tu mitologie i kultury, to samo zdarzenie nabiera innego wytłumaczenia w świetle różnych wierzeń. Niebezpieczeństwo cyklu mieści się w tym, że formuła szybko może się wyczerpać, pomysły powielać, słowem zacznie wiać nudą. Cyklowi Farmer na razie to nie grozi, przynajmniej sądząc po "Szkole Bardów". Bohaterowie wciąż są interesujący: Jack - nieco zagubiony, choć utalentowany, Thorgil - ponura i waleczna, bard - mądry i tajemniczy. Odkrywany po kawałku świat Celtów i Wikingów wciąż jest w wydaniu Farmer atrakcyjny. Podobało mi się. Czekam na "Wyspę Syren" ^^

Odpowiedz do tematu