Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] Sapkowski Andrzej - Narrenturm
Autor Wiadomość
andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-03-11, 16:19   

Znowu nie w tym wątku, ale nie mogę się powstrzymać by Ci nie odpowiedzieć. Co do nauczania fizyki to masz rację, sam uczyłem tego przedmiotu przez parę ładnych lat (teraz jestem bardzie informatykiem) i co tu dużo mówić, sporo zależy (zależało bo teraz jest reforma) od nauczyciela, nie chwaląc się mam ludzi, którzy pokończyli lub kończą kierunki techniczne i w rozmowach (wcale nie wymuszonych) stwierdzili, że ta dziedzina wiedzy (opanowana na podstawowym poziomie pod moim kierownictwem) bardzo im się przydała i dalej są nią zainteresowani. Oczywiście możesz mieć uraz szkolny i dla tego nie lubisz literatury "cuchnącej fizyką". Ja na szczęście nie mam takich uprzedzeń. Fantasy też lubię (acha Sapka przeczytałem wszystko co się ukzało - inaczej bym się w tym wątku nie odzywał) tylko tak jak pisałem wolę coś z pogranicza (co do tematu "fantasy" - to już się wypowiedziałem, reszta w drodze), czyli pewne żelazne granice w tym gatunku być muszą i coś ponad (np. Feist). O reszcie sobie mam nadzieję podyskutujemy w innym wątku.
Bo jak pisałem to nie ten temat i się nie zdziwię jak od WŁADZY dostanę bana, ale wtedy kto Ci będzie dokładał.

ja ;p 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-04-01, 15:47   

5 Tomów o Wiedzminie przeczytalem i bardzo mi sie podobaly, a na Narrateum czaje sie od paru tygodni, i z tego co tu wynika musi byc to bardzo ciekawa pozycja.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-04-01, 20:51   

Proponuję jednak przeczytać, chociaż w porównaniu z Wiedźminem (o ile to można porównywać) - przykładając tą samą miarkę można byc trochę zawiedziony. To jednak trochę inny gatunek fantasy (Shyderco nie obraź się). W sumie jednak warto, chociaż moim zdaniem (co już pisałem) to cykl "kwazihistoryczny" z elementami fanasy. Ale w sumie Autor totalnego bzdeta nie wypuścił (co innym - szczególnie filmowcom) się zdarzało.

ppek 
Magister
błazen

Wysłany: 2005-04-06, 23:54   

Narrenturm warto przeczytac, chociazby dla samego stylu Sapkowskiego. Przeczytalem wszystkie opowiadania i tomy sagi o Wiedzminie, przez co na poczatku lektury Narrenturma mialem mieszane uczucia, ale kiedy przestalem w nim szukac analogii do Wiedzmina i skoncentrowalem sie na samej ksiazce, nie moglem sie juz od niej oderwac. Teraz probuje od kogos pozyczyc Bozych Wojownikow i mysle, ze rowniez sie nie zawiode, choc jeszcze tego tytuly nie czytalem.

Co do literatury SF i nauki fizyki w szkolach, to SF obok Fantasy jest moim ulubionym dzialem, natomiast od szkoly podstawowej fizyki uczyli mnie tepi nauczyciele, ktorzy sami jej nie rozumieli, i jakby zabrac im zeszyt, z ktorego prowadzili lekcje, to wogole by nie ruszyli z materialem. Tylko jeden fizyk naprawde lubil to co robil, ale dla niego caly material byl tak oczywisty, ze nikt za nim nie nadazal. Teraz na studiach mam to samo... Wiec jesli o chodzi o fize - to jest ogolnie lipa :( .

Pozdrawiam.

shyderca 
Licealista

Wysłany: 2005-04-07, 01:04   

mały OT (off topic) - miło jest czasem zobaczyć kogoś nowego, kto pisze coś z sensem i wie o co mu chodzi. oby tak dalej... :wink:

ppek 
Magister
błazen

Wysłany: 2005-04-08, 00:44   

kontynuacja OT - dzieki za zachete i za wyjasnienie co to znaczy OT, bo nie moglem tego rozgryzc... ;) . Postaram sie nie zepsuc pierwszego dobrego wrazenia :D .

inna ania 
Pierwszak

Wysłany: 2005-06-02, 13:24   

dla mnie N. i B.W. to popis swietnego pisarstwa obie przeczytałam zaraz po wydaniu ale miesiąc temu wróciłam do nich tak z nudów akurat nie miałam nic nowego do czytania a mam obie na papierze
nawet nie liczyłam że bedę mieć ztego taka frajdę treść już załam więc nie spiesząc siąę mogłam delektować się stylem zwłaszcza w B.W. jest kilka smaczków jak ten początkowy monolog o świecie który jednocześnie urósł i zmalał pycha :D

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-06-02, 21:47   Nie mogę przejśc obojętnie.

Tylu tu entuzjastów i krytyków sie wypowiada. Są też szychy :) Bardzo mi się podoba rozmowa dwóch "mistrzów" he,he.
Kilka uwag. Wiele lat czytałem tylko hard fantastykę. Aż trafiłem na Tolkiena.Dziś nadal sądzę, że więcej różnorodnych pomysłów jest poza fantazy.Tradycyjny motyw wędrówki,dorastania bohaterów,czarodziejskich atrybutów; to wszystko jak w tyglu krąży po kolejnych "nowatorskich" autorach. Kilku z nich, tworzących coś co można nazwac kanonem(Tolkien,Williams,Pratchet,LeGuin,Piers) jest tak daleko przed konkurencją w swej inno-pomysłowosci(neologizm), że innym trudno uniknąc wtórności, a przy braku talentu robi się nudno.
Tacy mistrzowie jak wspomniany Clark czy Heinlein,Asimov,Herbert,Donaldson,Stephenson, Martin są w stanie mieszac style i wychodzic z tego zwycięsko.Moim zdaniem w nieskończonym kosmosie, nawet przemierzanym superhiperekstra pojazdem sztafaż technologiczy dobrze pomyślany nie tylko nie jest idiotyczny ale wręcz niezbędny dla walorów powieści (Vernor Vinge i jego "Ogień nad otchłanią" i "Otchłań w niebie" to dobry przykład).
Jeśli chodzi o główny temat to Sapek na polskim gruncie zabłysnął bo wprowadził elementy naszych legend (strzygi).Saga o Ciri była świetna choc polityki mogłoby byc mniej (jedynym doskonałym pisarzem potrafiącym przedstawic debatę polityczną tak, że się czyta jak supersensację jest Colleen McCullough). Narrenturm choc ciekawe nie jest już czymś nowym (takim czymś kiedyś była powiesc "Mistrz i Małgorzta" - a swoją drogą czym jest ? Fantazy czy nie? ) i mimo, że czyta się nieźle nie jest to "hicior"

gregoff 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-06-07, 19:08   

Tutaj Sapek wyraznie odpocząć. Ciężko coś napisać wielkiego skoro pisał długo całkowice inną powieść. Tutaj postawił na swój humor i bohaterów męskich. Bo kobiet tu praktycznie nie ma w wszystko się kręci wokół Rienmara.

piotrekmag 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-06-08, 16:52   

Greg-B, Jak mi pomogłeś koleś :shock: , bo pierwszy raz tu jestem i nie wiem. A jak ci czego trzeba to wal śmiało. :!:

Greg-B 
Pierwszak
FEF rulez !!

Wysłany: 2005-06-08, 23:41   

piotrekmag - a o co ci chodzi koles ??

bo ze jestes pierwszy raz to widze :D
ciezko nie zauwazyc koles ;)

piotrekmag 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-06-09, 16:46   

Sorki za bardzo wziełem do siebie twój podpis :oops:

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-06-09, 17:03   

Greg to jest OT, ale czy dalej musisz bawić się tym lustrem. Inni wiedzą a nowi?

Greg-B 
Pierwszak
FEF rulez !!

Wysłany: 2005-06-09, 23:06   

A nowi nich sie ucza :D

ok - zmienie - bo faktycznie ludzie sa strrrrrasznie pozaskakiwani ;)

niech im tam ;)

* coby nie bylo, ze nie wiadomo o co chodzi - w podpisie mialem:

"NICK USERA pamietaj... jeżeli Ci pomogłem - nie zapomnij o mnie. (by I6)"
przy czym NICK USERA - to bylo lustro php :D

END OF OFF TOPIC

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-06-10, 10:57   

andy napisał/a:
Greg to jest OT, ale czy dalej musisz bawić się tym lustrem. Inni wiedzą a nowi?

Dlaczego zaraz kazac "Gregowi" to usowac, KUR%a, tylko sluszne i wlasciwe podpisy moga byc ? :evil: To nie jest Andy do Ciebie, ja zaras sobie zrobie taki podpis z lusterkiem , a co do niego(tego lusterka) to chyba nikogo to nie obrazilo, a moze zmusilo do zastanowienia? Ja sam pytalem Grega na pw w czym mi pomogl, mimo ze wiedzialem o "lusterku", takie podpisy moga niektore osoby "zachecic" do napisania czegokolwiek. Chodzi mi o zapytanie sie o cos, wziecie udzialu w dyskusji.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-06-10, 11:23   

Znowu OT
Dranio napisał/a:
Dlaczego zaraz kazac "Gregowi" to usowac, KUR%a, tylko sluszne i wlasciwe podpisy moga byc ?

Nie żebym miał coś przeciw, ale zauważyłem, ż jak ktoś jest tu pierwszy raz to lekko głupieje i zaczyna się w związku z tym burdel w tematach. Po co później ciąć te śmiecie :?:

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-06-10, 12:24   

andy napisał/a:
, ż jak ktoś jest tu pierwszy raz to lekko głupieje i zaczyna się w związku z tym burdel w tematach. Po co później ciąć te śmiecie Question

Ano Andy, fakt trzeba "ciac " smiecie, ale czasami maly "burdelik" moze niezle "rozruszac" dyskusje :twisted: .
Co do tematu Narrenturm, to czytalem tylko pierwsza czesc w ebooku. Bozych wojownikow niestety nie :cry: Narrenturm z poczatku nie podobal mi sie, nie wiem moze ze czytalem wieczorem, moze bylem "zly". Wlasciwie do kontunylowalem to czytanie poniewarz to "Sapkowski" napisal , a on przecie wielki PISARZ jest :twisted: Tak gdzies od polowy ksiazka zaczela mi sie "naprawde" podobac :) Jak bede w Krakowie to chyba kupie sobie je w papierze, albo pozycze od kolesia :twisted:

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-06-10, 19:50   

Ładnie poprosisz to dostaniesz odemnie ebooka :wink:

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-06-10, 23:58   Dranio, mój przyjacielu.

Widzę, że wziąłes sobie do serca to co powiedziałeś i zrobiłeś "lustro" :)
Muszę przyznac, że i ja wpadłem w pułapkę Grega-B, ale po krótkiej korespondencji na PW wszystko się wyjaśniło. Po chwili zaskoczenia skonstatowałem, że jest to zupełnie fajny pomysł na "ruch w interesie". Dowcipne i niespodziewane. Popieram. Wiem, że to OT ale co myślę o Temacie Głównym już mówiłem i chwilowo nic mądrego(i nowego) nie wymyślę :)

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-06-11, 00:07   

andrew napisał/a:
Muszę przyznac, że i ja wpadłem w pułapkę Grega-B, ale po krótkiej korespondencji na PW wszystko się wyjaśniło. Po chwili zaskoczenia skonstatowałem, że jest to zupełnie fajny pomysł na "ruch w interesie". Dowcipne i niespodziewane. Popieram

O i prosze kiedy to andrew, by napisal doGreg-B, a tak przez lusterko, "zaciesniaja " sie kontakty, a o to chyba przeciez chodzi
Tak Andy poprosze o Bozych Wojownikow :D

Odpowiedz do tematu