Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
PLiO - znaki zapytania (dyskusja ze spoilerami)
Autor Wiadomość
geralt 
Prorektor

Wysłany: 2011-06-07, 23:18   PLiO - znaki zapytania (dyskusja ze spoilerami)

Żeby nie zepsuć ludziom czytania, wymyśliłem taki system: piszemy w spoilerach i przed spoilerem podajemy tytuł tomu, który lepiej przeczytać, zanim się zajrzy. Jeśli wam lektura miła, to absolutnie nie zaglądajcie! Zwłaszcza do pierwszego.

Nawałnica mieczy.
Spoiler:

Jak to jest z matką Jona? Pojawia się wzmianka, że ktoś podaje (chyba Aryi) imię kobiety, z którą Ned miał romans, i która miała urodzić Jona. Ale z drugiej strony jeszcze w Grze o tron pojawia się obietnica, którą Ned złożył Lyannie, a która była dla niego bardzo bolesna, a imienia matki Jona Ned nie był w stanie zdradzić nawet Robertowi. Co mógł Ned obiecać Lyannie? Może to, że wychowa jej syna, ratując przed pewną śmiercią? Jej i Targaryena, skąd by wynikało, że Dany jest dla Jona ciotką lub siostrą.

Druga sprawa - czy Jon odziedziczy Winterfell na mocy testamentu Robba? Bo Stannisowi odmówił.

Tyrion - krążą plotki, że miałby zostać namiestnikiem Daenerys :D Byłoby super ;)

Jorah, ciekawe co z nim dalej będzie. Czy w książkowej Grze o tron była wzmianka o tym, że uczestniczył w spisku przeciw Dany na początku? - bo w serialu tak, a w powieści przed Nawałnicą nie zwróciłem na to uwagi.

Czy Theon Greyjoy żyje? Bo nie ma jednoznacznej informacji o jego śmierci, a ktoś wspomina, że jest więziony.

A jak wygląda sytuacja z Gry o tron przy uwzględnieniu wiedzy z Nawałnicy? Littlefinger namawia Lysę do zabójstwa Jona Arryna i napisania do siostry. Joffrey wynajmuje zbira do dobicia Brana. Cat wpada w zasadzkę i załatwia przez to Neda.

PS. Najlepszy tekst powieści - "lord Tywin nie srał złotem" :lol:

Uczta dla wron.
Spoiler:

Czy Brienne żyje? Bo jej rozdział kończy się na tym, że "wypowiedziała słowo". Stawiam, że powiedziała "miecz".

Czy Jaime i Cersei są Lannisterami? Ciotka (chyba) powiedziała Królobójcy, że lord Tywin miał tylko jednego syna i był nim Tyrion.

Co z Aryą (i Nymerią, która gdzieś tam rządzi stadem)? Jej rozdział kończy się dziwnie.

I ciekawe co zrobią z Cersei. Bo Jaime spalił list.

Tego się dowiemy pewnie najwcześniej w 6 części.

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2011-06-08, 00:18   

Odpowiadam na pytanie numer jeden... znaczy tfu! Uczty dla wron jeszcze nie skończyłem (jestem w połowie drugiej części), więc do drugiego spoilera nie zaglądam póki co.

Nawałnica mieczy
Spoiler:

Nie mam pojęcia, jak jest z matką Jona, ale jak często w takich przypadkach pewnie jeszcze się w przyszłości pojawi, one się zawsze pojawiają. :lol:

Na mocy testamentu Robba Jon został uznany Starkiem, prawda? I uzyskał prawo dziedziczenia Winterfell. Nie sądzę jednak, by opuścił Mur, chyba, że po wojnie z Innymi, która pewnie wnet nastąpi, jak nic. A może Bran, gdy już zdobędzie magiczną wiedzę za Murem?

Nie wiem, co się dzieje z Tyrionem. I Varysem, bo przecież razem uszli (chyba?).

Jorah - w "Grze o tron" nie było, choć można było coś podejrzewać, kiedy uratował Dany przed trucizną, ale później, chyba w Nawałnicy, okazało się, że jest zdrajcą a prawą ręką khaleesi został Baristan Śmiały. Swoją drogą nie podoba mi się Wronie Oko, czy jak on się tam zwie, z tą jego trąbą ujarzmiającą smoki, tak przynajmniej o niej powiedział podczas wiecu wyborczego na pana żelaznego ludu. A co do Joraha, to przecież musi wrócić do Westeros i spotkać Sama, bo Sam ma mu przekazać, że ojciec (Stary Niedźwiedź) mu wybaczył, co nakazał Samowi ostatnim tchnieniem.

Co do Theona Greyjoya, to ponoć został zabity przez bękarta Boltona? Ale też mi się wydaje, że może żyć.

Co do sytuacji z "Gry" w aspekcie "Nawałnicy", to doszedłem do identycznych wniosków. Swoją drogą Littlefinger chyba chce zostać królem, bo kombinuje na prawo i lewo, cwaniak jeden. :lol:

A teraz ja mam jedną kwestię - czerwony kapłan Berica Dondarriona wskrzesił Cat, prawda? Moim zdaniem niepotrzebnie, teraz łazi po świecie taka, z podciętym gardłem. :śmierć: Raczej byśmy nie chcieli, żeby jej dzieci zobaczyły ją w takim stanie. :twisted:

Zaproszone osoby: 1

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2011-06-08, 15:45   

Nawałnica
Spoiler:
Nie sądzę, żeby Tyrion i Varys ruszyli gdzieś razem.

A motyw z Kaśką całkiem fajny :D Na pewno zaskakujący - kiedy mówiłem o 4 bombach w książce, miałem na myśli 2 wesela, scenę Tyrion-Tywin i właśnie Catelyn na końcu.

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2011-06-10, 16:45   

Skończyłem "Ucztę" (niby w dużej większości raczej nudna, ale końcówka... Martin rules!), więc odpowiadam. :)

Uczta
Spoiler:
Jestem spokojny, że Brienne żyje, a słowem, które wypowiedziała było "Arya", bo przecież dowiedziała się od mnicha, że Ogar podróżował z Aryą i ona nadal żyje. Pewnie więc wyruszy tym razem na zlecenie Cat w poszukiwaniu młodszej córki.

Czy Jaime i Cerseri są Lannisterami? Byłoby zabawnie i w stylu Martina, gdyby nie byli. :lol: No ale nie wiem. :)

Myślę, że ten starzec ukarał tylko Aryę, z końcówki rozdziału wynika, że oślepła, pewnie będzie nadal przebywać w świątyni... albo ją wyrzucą na ulicę oślepioną i będzie musiała jakoś przeżyć. No i przecież musi jeszcze kiedyś spotkać swoją Nymerię. :)

Cóż, Cersei raczej nie zostanie zgładzona, ale co się z nią stanie? Nie wiem, ale chętnie się dowiem. :D

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2011-06-11, 00:08   

Nieznany napisał/a:
Skończyłem "Ucztę" (niby w dużej większości raczej nudna, ale końcówka... Martin rules!), więc odpowiadam. :)

Jeśli brakuje Tyriona, Dany i Jona (spoko, żyją, tylko będą w 5 części), to nawet Arya sama nie da rady, choć Jaime trochę pomaga. Uczta jest jak Gra o tron - masa nowych wątków i postaci, przez co słabo się rozkręca, ale mocno rozbudowuje świat, co może zaprocentować w przyszłości.

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2011-06-11, 08:21   

Ja również tak uważam, że autor wprowadza tu masę nowych bohaterów, którzy będą ważni dla przebiegu kolejnych tomów, dlatego też nie stara się równocześnie podgrzewać akcji - żeby czytelnicy przełknęli tę naprawdę sporą dawkę nowych graczy w nieustającej grze o tron.

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2011-06-21, 19:10   

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. :cry:
Spoiler:
Właśnie zabili Robba i Catelyn.

Mam nadzieję, że Freyowie odpowiedzą straszliwe za tę zbrodnię. Szału można z nimi dostać.

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2011-06-21, 19:32   

O, Lineczka trafiła na nasze ulubione miejsce, Geri. :lol: A bądź pewna, że to nie koniec ciekawych momentów w tym tomie. :twisted:

Lean val Tirach napisał/a:
Mam nadzieję, że Freyowie odpowiedzą straszliwe za tę zbrodnię. Szału można z nimi dostać.
Jak do tej pory, czyli końca Uczty dla wron - nie bardzo. :nie:

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2011-06-21, 19:36   

Shit :/ W końcu sprawiedliwości stanie się zadość. Prawo gościnności - mówię wam. Rozwalił mnie wybór małżonka dla Sansy tak swoją drogą, jeśli już mowa o lekkich szokach z "Nawałnicy mieczy". :lol: Aczkolwiek z tego się raczej uśmiałam.

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2011-06-22, 16:15   

Spoilerujecie :P A poza tym, NN nie do końca ma rację. Może i "nie bardzo", ale jednak "trochę" i to dość widowiskowo :lol:

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2011-06-23, 00:47   

No to dobrze. Śliwkowa Twarz też mi się podobała. :twisted:

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2011-06-23, 00:47   

No to dobrze. Śliwkowa Twarz też mi się podobała. :twisted:

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2011-07-08, 12:31   

Na blogu wydawnictwa Tor Books można przeczytać pozbawioną spoilerów recenzję "A Dance With Dragons" autorstwa pisarki Jo Walton (oczywiście in english): http://www.tor.com/blogs/...ns-spoiler-free

burli 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2011-09-09, 16:09   

Kończe pierwszy tom Uczty dla wron i tak się zastanawiam:
Spoiler:
kto do ch*** pana zabił Joffa? czy to była Królowa Cierni? (Littelfinger tak sugerował ale może czegoś nie zrozumiałam)

Ostatnio zmieniony przez geralt 2011-09-09, 17:02, w całości zmieniany 2 razy  

Jareth 
Towarzysz

Wysłany: 2011-09-09, 16:48   

Spoiler:
Najpewniej była to właśnie ona. Petyr to sugerował, a i zachowanie staruszki w trakcie uczty(troska o włosy Sansy) może wskazywać na babinkę.
Ostatnio zmieniony przez geralt 2011-09-09, 17:01, w całości zmieniany 1 raz  

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2011-09-09, 17:16   

Mała prośba - używajmy poniższych znaczników, żeby przypadkiem ktoś, kto jeszcze czyta się za dużo nie dowiedział. I piszemy z jakiego tomu spoiler.
Kod:
[spoiler]Tajny ukryty tekst.[/spoiler]

Owszem, jest ostrzeżenie o spoilerach, ale ktoś np. mógłby chcieć pogadać o Nawałnicy mieczy przed przeczytaniem późniejszych tomów.

Co do pytania - zgadzam się z Wami, że na to wygląda, ale Martin wiele razy już pokazał, że nie zawsze jest tak, jak na to wygląda ;) W Tańcu ze smokami nie ma niczego o Littlefingerze ani o Sansie. Poza tym występują prawie wszystkie liczące się postacie i pojawia się część odpowiedzi na pytania, które sam zadałem na początku tematu.

burli 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2011-09-10, 01:26   

no właśnie. u Martina jest często tak, że jeśli ktoś umarł to najpewniej wcale tak nie jest, ale przyznam się, że kiedy (to było chyba w Nawałnicy)
Spoiler:
powiedzieli, że Bran i Rickon zginęli musiałam przekartkować trochę książki żeby znaleźć rozdział pt Bran :D

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2012-01-02, 20:55   

Mój post będzie cokolwiek dziwaczny. :lol:
Spoiler:
Targaryen??? Jeszcze jeden? Gdzieżesz on się uchował? I Theon - biedny Greyjoy - baaaardzo jestem ciekawa, czy serial dotrwa do momentów w Dreadfort. Muszę tez zobaczyć chorych na szarą łuszczycę. I fajnie się rozwinął epizod z Branem - zarośnie jak zielony jasnowidz?

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2012-01-05, 02:08   

Spoiler:
A na czym się urywa? W którym miejscu jest Tyrion? Były już rozdziały Melisandre, Aryi i Cersei? Bo już nie pamiętam jak to dokładnie szło, strasznie dużo rzeczy dzieje się tam jednocześnie.

Ten Aegon nie wiem po co, to się już tak rozrasta, że jeśli Martin chce to skończyć na siedmiu (myśli nad ośmioma) częściach, to chyba bez brutalnego kończenia wątków się nie obejdzie, tyle tych postaci namnożył.

Theon jest w Tańcu jedną z ciekawszych postaci aż do końca całej części. W sumie to druga połowa jest dużo lepsza.

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2012-03-10, 14:03   

Doczytałam II tom do końca. Jak zwykle pospoileruję, ale dla wścibskich i tak napiszę szyfrem. :P

Spoiler:
1) "Sztylety w ciemności" :shock: W życiu bym się nie spodziewała. Mam nadzieję, że i tak jakoś z tego się wyliże.
2) Ser Kevan Lannister - zastanawiałam się komu będzie przeszkadzać powoli uspokajające się państwo. Niemniej i tak na końcu epilogu zagryzałam usta.
3) Pomysł na rozgrzeszenie królowej jest baaaardzo fajny - uśmiałam się trochę, ale biorąc pod uwagę pewne wydarzenia, to Cersei niedługo będzie się śmiała. :twisted:
4) Nie wierzę w słowa listu Boltona - mógł wyłapać szpiegów - i tak plan się posypał, ale nie daję wiary w śmierć wiadomo kogo. :suchy: Choć z drugiej strony nie takie dobrze zapowiadające się postaci umierały. :]
5) Mam nadzieję, że Daenerys trochę zmądrzeje i wreszcie użyje "dzieci" tak, jak powinna. :twisted:
6) Czekam też z niecierpliwością na koleje losu Tyriona - nieco nudnawo w tym tomie, choć miło, że ma sentyment do "niedźwiedzia" - też go lubię.
7) No i Greyjowie - wesoła ta rodzina i byłoby smutno, gdyby część na zawsze pozostała w okolicach Winterfell.

Uff, chyba na razie tyle. :)

Odpowiedz do tematu