Przodownice pracy i wrogowie ludu! Zobacz kultowe plakaty PRL-u:

Cytat:
Polski plakat socrealistyczny 1949-1955:
Murarze, górnicy, traktorzystki i przodownice pracy, w fartuchach i kombinezonach, na traktorach, z kielnią w ręce, z wzrokiem zwróconym w stronę dymiących fabryk. Wszyscy piękni, uśmiechnięci, pełni wigoru i heroizmu. Prawdziwi bohaterowie. Obok nich bumelanci, lenie, bikiniarze, reakcjoniści i chłopi spóźniający się z obowiązkowymi dostawami płodów rolnych - brzydcy, mali i z wykrzywionymi twarzami. Wrogowie ludu, których powinno się nawracać. Tak wyglądały propagandowe plakaty socjalizmu, które dzisiaj już tylko mogą nas śmieszyć.
Cytat:
Plakaty mówiące o przyjaźni polsko - radzieckiej, nawołujące do realizacji założeń planu sześcioletniego, ostrzegające przed wrogą propagandą, zestawiające przodowników pracy z bumelantami - ich głównym zadaniem było propagowanie idei socjalizmu. Dla władzy komunistycznej były oczkiem w głowie. Swoją jaskrawą kolorystyką zakrywały pełne blizn mury szarych miast i dawały nadzieję na lepsze jutro. Czy faktycznie? Zobaczmy.


Mam kilkanaście takich plakatów w formacie A3 (z tamtych lat). Jako miniaturkę strzeliłem jeden z moich ulubionych: Magdalena Figur jako słynna traktorzystka :)

więcej

8)