Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Inna Skala
Autor Wiadomość
Sakitta 
Przedszkolak

Wysłany: 2013-07-22, 16:04   Inna Skala

Jestem początkującym pisarzem amatorem. To mój pierwszy utwór, który udostępniam za darmo. Nabieram dopiero doświadczenia i chciałbym zapoznać się z waszymi opiniami. Każda uwaga, zarówno negatywna jak i pozytywna zostanie przeze mnie odnotowana. Ma to służyć bym kolejne opowiadanie napisał lepiej, a może kiedyś i wydam książkę. Na razie: piszcie czy podoba się wam fabuła, styl, ilość szczegółów, ogólne odczucie i co wam tylko przyjdzie do głowy. Opinie negatywne jak i pozytywne cenię sobie na równi. Na razie zapraszam do lektury. Dodam jeszcze pokrótce, że możecie kopiować utwór by go rozpowszechnić, konwertować na inne formaty, jednak zabraniam wykorzystania go w celach zarobkowych i edycji tekstu bez mojej zgody. Postójcie poniżej. Pozdrawiam Sakitta!

Linki: (pierwszy na stronę, drugi do bezpośredniego pobrania - około 300 KB, ściąga się w kilka sekund)
http://przeklej.net/file_details/115457.html
http://przeklej.net/down/...67b4138768.html

Opowiadanie ma 57 stron pdf'u. Historia przedstawia przygody inspektora wojskowego i jego towarzyszy, którzy udają się na prowincję Królestwa Larari by przeprowadzić śledztwo dotyczące chłopów znikających w lesie oraz utraty kontaktu z jedną wioską. Żołnierze początkowo bagatelizują sprawę, jednak szybko okazuje się, iż jest o wiele poważniejsza i niebezpieczniejsza niż z początku mogłoby się wydawać. Zamieściłem mnóstwo humoru, swoją ideologię i kilka scen walki. Gdzieniegdzie mogą być przecinki widmo :)

Caroline* 
Towarzysz
Dumasoholiczka ;)

Wysłany: 2013-07-22, 17:47   

Ooo... kogo ja widzę?

Przywitałbyś się chociaż na FK i KGB :P

Widzę, że całość bez zmian... to i moja opinia bez zmian :P

Sakitta napisał/a:
To mój pierwszy utwór, który udostępniam za darmo.

Szczerze wątpię, żeby ktoś przeczytał opowiadanie początkującego pisarza samouka, gdyby jeszcze musiał za to zapłacić...

Sakitta napisał/a:
Jestem początkującym pisarzem amatorem

napisałeś jedno opowiadanie a już nazywasz się pisarzem :shock:

Może pozwól, by ktoś Cię tak nazwał?

I nie po jednym opowiadaniu!

Już w drugiej linijce piszesz:
Cytat:
Nie wątpliwym
:shock:
Wystrzegaj się ortografów, PISARZU
To jest jedno słowo
Cytat:

w królestwie szybko zapanował trend na centralizację.
:hehe:
jak to śmiesznie brzmi w stylizowanym tekście
Cytat:

Nikt nie chciał nawet słyszeć by wyjechać tam gdzie psy dupami szczekają.

:shock: :shock: :shock:
w jednym opowiadaniu splatasz archaizację i wyrażenia potoczne z mowy współczesnej :shock: :shock: :shock:
Zdecydowałbyś się...
skoro piszesz:
Cytat:
Królestwo Larari herbu białego lwa

wskazujesz, że wydarzenia nie mogą dziać się we współczesności

Ja wymiękam po kilku linijkach :(
Wierzymy w ekwiwalenty.
Nie będziemy się różnić.
Zjednoczymy się.
W końcu będziemy niewolnikami."

Rodrigo Garcia
GOLGOTA PICNIC

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2013-07-22, 19:35   

Po takim poście Caro, ulituję się i przeczytam. :)

Cytat:
Szczerze wątpię, żeby ktoś przeczytał opowiadanie początkującego pisarza samouka, gdyby jeszcze musiał za to zapłacić...

Oj, zdziwiłabyś się. ;) Za naszą szkolną gazetkę, w której swoje utwory zamieszczali poeci i pisarze, trzeba było wybulić 1 zeta. :P

Cytat:
napisałeś jedno opowiadanie a już nazywasz się pisarzem :shock:

A może ma więcej opowiadań, tylko w szufladzie?

Cytat:
Wystrzegaj się ortografów, PISARZU

Od tego w sumie jest korekta. A i tak zdarza się, że przy edytowaniu zdarzają się błędy, bo zamiast "chodź" ktoś napisał "choć", a żaden program nie wykryje błędu kontekstowego.

Caroline* napisał/a:
Cytat:
Królestwo Larari herbu białego lwa

wskazujesz, że wydarzenia nie mogą dziać się we współczesności

A niby czemu? W równoległym świecie nie może być podobnych określeń?

EDIT: Dotarłam do fragmentu, gdzie wspomniano o wydawaniu gazet i pojawił się rewolwer - więc chyba jednak nie jest stylizowane na średniowiecze...

Idę czytać... :)

EDIT : Oprócz kilku mniejszych uwag, dwie większe : Osobiście uważam, że za dużo tu słowa "stereotyp" - jeśli nie umiesz napisać, jak wyglądała wioska, to nie pisz, że wyglądała stereotypowo. Czytelnik uzna, że masz za małą wyobraźnię.
Druga uwaga - lepiej nie pisać, że jakaś postać powiedziała coś z domieszką humoru, albo że coś zabrzmiało ironicznie. Jeśli musisz podpowiadać takie rzeczy czytelnikowi, to znaczy, że dialog wypadł kiepsko.
Ostatnio zmieniony przez Lean val Tirach 2013-07-22, 20:09, w całości zmieniany 1 raz  

Caroline* 
Towarzysz
Dumasoholiczka ;)

Wysłany: 2013-07-22, 20:04   

Wiesz co, Lean?
Ty też mnie przekonałaś, przeczytam więcej ;)
Wierzymy w ekwiwalenty.
Nie będziemy się różnić.
Zjednoczymy się.

Rodrigo Garcia
GOLGOTA PICNIC

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2013-07-22, 21:04   

Cytat:
Były to po cztery torby na każdego wierzchowca. Brali po dwie za jednym razem na głowę, więc wracali się aż dziesięć razy.

Czy ja nie umiem liczyć? Skoro brali po "dwie", to czy nie powinni śmigać jedynie pięć razy? Dla osób "nie w temacie" - mamy pięć wierzchowców i dwóch żołnierzy noszących bagaże.

Właśnie natknęłam się na słowo "komandos" i trochę zwątpiłam w swoją zdolność ogarniania tematu. ;) . Teraz już nie wiem, co się dzieje. Mamy do czynienia z grupą ludzi którzy noszą moriony, pałasze, rewolwery. Niemniej gdzieś przewinął się RYCERZ w pełnej zbroi, a teraz komandosi. Wcześniej padło słowo "terroryści". Zgłupiałam. Celowo wymieszałeś różne epoki, czy po prostu nie miałeś pomysłu na nazwanie nietypowej, wyspecjalizowanej jednostki wojskowej?

Caroline* 
Towarzysz
Dumasoholiczka ;)

Wysłany: 2013-07-22, 21:31   

Cytat:
Państwa graniczące z ziemią niczyją także poszły w swoje strony.

Jak to państwa sobie poszły? :mysli:
Cytat:
Ryby, perły czy skorupiaki wydawały się nieograniczonym źródłem zapasów,

Gdyby tak mieć zapasową perłę :mysli: :roll:
albo cały zapas pereł :hehe:
Cytat:
Oni także nie widzieli sensu osiedlania się w dziczy.

Gdybyś tak jeszcze dodał, jacy oni...
Może te ryby, perły i skorupiaki? :hehe:

Falerianie?
Harnalanie?

heh... nawet nie wiem, jak ich nazwać :shock:

Domyślam się tylko, że chodzi Ci o mieszkańców któregoś z tych księstw...

Cytat:

Ziemia niczyja, którą później nazwano Wielkim Królestwem Bezludnym, nie posiadała nawet traktów, zatem chcąc przejść z jednego punkt do drugiego gdzie linia prosta pomiędzy nimi przechodziłaby centralnie przez WKB wolano po prostu obejść je dokoła.

Oo... znalazłam
Sakitta napisał/a:
przecinki widmo
:hehe:
a oprócz tego literówkę
Cytat:

cały występek uciekający przed prawem i sprawiedliwością

i tym oto sposobem uosobiłeś czyn :oops:
Cytat:
Występek – czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc (art. 7 § 3 Kodeksu karnego).

(Wikipedia)
Cytat:

Z tej oto prostej przyczyny każde z państw wysyłały tam ekspedycje karne, które regularnie szukały zbiegów

:shock:
Każde z państw wysyłało, albo też wszystkie państwa wysyłały...

Cytat:
pojawiło się kila nowych wiosek, które przełamały lody i stereotypy.

A wiesz chociaż, co oznaczają użyte przez Ciebie wyrażenia?

No i masz literówkę...

Cytat:
Wioski takie raz działały w zgodzie, raz się nienawidziły z błahych powodów jak np. nadmierne kłusownictwo jednej, przez co starczyło mniej dziczyzny dla drugiej.

Pomijając to, że u Ciebie działały wioski, a nie ludzie działali...
Jeśli dziczyzny starczyło, to jaki problem :?:

Cytat:
Zbójnictwo się tam szerzyło, co uniemożliwiało przyjechanie stereotypowego urzędnika

W tym punkcie zdecydowanie zgadzam się z Lean
Lean val Tirach napisał/a:
Osobiście uważam, że za dużo tu słowa "stereotyp" - jeśli nie umiesz napisać, jak wyglądała wioska, to nie pisz, że wyglądała stereotypowo.

W przypadku urzędnika lepiej po prostu daruj sobie to słowo.
To nawet nie jest śmieszne...

Przeczytałam pierwszą stronę i więcej nie jestem w stanie.
Mnie osobiście takie błędy nie bawią, lecz przerażają
Wierzymy w ekwiwalenty.
Nie będziemy się różnić.
Zjednoczymy się.

Rodrigo Garcia
GOLGOTA PICNIC

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2013-07-22, 21:37   

A ja dotarłam do 32 strony. :D Koniecznie skontaktuj się ze mną na pw, Sakitta. :) Albo odbierz maila.

Sakitta 
Przedszkolak

Wysłany: 2013-07-23, 15:37   

Wypadałoby by chociaż wyjaśnić sprawę czasu akcji. Z warstwy technologicznej mamy przełom XIX I XX wieku, jednak jest to fantasy i mogę trochę powymyślać. W wiedźminie też były pojęcia terroryzm czy komandosi (szczególnie w grze). Dobrze wiadomo o fakcie, że jeszcze za I wojny światowej niektórzy żołnierze nosili stalowe napierśniki a moriony są alternatywą do hełmów. Słowo rycerz było popularne jeszcze za czasów, gdy ,,rycerze" nie nosili zbroi... w sumie dalej jest.

Odpowiedz do tematu