Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interstellar
Autor Wiadomość
geralt 
Prorektor

Wysłany: 2015-02-08, 00:41   Interstellar

Po obejrzeniu trailera spodziewałem się typowej banalnej "superprodukcji" o ratowaniu ludzkości. A tu niespodzianka, bo tak dobrego filmu nie widziałem od lat! Coś na miarę "Kontaktu". Coś, co zostaje w głowie. Nie tylko dla fanów fantastyki naukowej.

Owieczka 
Pierwszak

Wysłany: 2015-02-11, 15:31   

Ten film jest tak inny od wszystkich.
Bałam się, że będzie nijaki.
Miłe zaskoczenie.
W głowie zostaje, na dodatek, mój Boże daje do myślenia...
Żywo-nieżywe moje ciało"

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2015-02-11, 22:41   

Owieczka napisał/a:
Bałam się, że będzie nijaki.

Bo streszczenie scenariusza brzmi nijako. Czego można się spodziewać po filmie o pełzającym końcu świata i szukaniu nowych planet w innej galaktyce? To brzmi kretyńsko. Trailer też słaby. Możliwe, że bym Interstellara w ogóle nie obejrzał, gdyby nie został mi bezpośrednio i zdecydowanie zarekomendowany. A wielkość tego filmu tkwi w szczegółach.

Owieczka napisał/a:
Ten film jest tak inny od wszystkich.

Bo jest kompletny - tzn. zapomina o sztucznym podziale na sztukę i naukę, na "humanistów" i "ścisłowców". Przemycenie wielowymiarowej rozkminy w nieundergroundowym filmie przywraca mi wiarę, że nasza cywilizacja się mimo wszystko rozwija. To jedno z tych dzieł, które poważnie i bardzo pozytywnie namiesza w milionach głów :)

Owieczka napisał/a:
W głowie zostaje, na dodatek, mój Boże daje do myślenia...

Właśnie - film jest filozoficzny, emocjonalny, "uduchowiony" - a to wszystko bez słowa o Bogu ;) Znaczy rozwala zakorzenione w głowach myślenie zgodne z "zakładem Pascala" - czyli, że albo jest Bóg, który nagradza za posłuszeństwo i kasę rzuconą na tacę kapłanów, albo nie ma niczego i wszyscy zagłębimy się w czeluściach nicości :D

A jak się jeszcze doda, że...

Spoiler:
baba miała rację :)

... to już w ogóle apokalipsa :p

Owieczka 
Pierwszak

Wysłany: 2015-02-12, 12:23   

geralt napisał/a:
gdyby nie został mi bezpośrednio i zdecydowanie zarekomendowany

Mnie również. Rekomendacja od bardzo, bardzo młodej osóbki, która powiedziała, że "wbiło ją w fotel i w nocy myślała i myślała - to musisz to obejrzeć!" Jak nie obejrzeć? :lol: Bo przyznaję, że ani obsada (z wyjątkiem Michaela Caine) to jakoś dla mnie też niespecjalnie przemawiała, a już opis z Filmweb tym bardziej.
geralt napisał/a:

To jedno z tych dzieł, które poważnie i bardzo pozytywnie namiesza w milionach głów

Oby, oby :) bo czytałam, że jest stekiem bzdur totalnych i kupy się nie trzyma - jak dla kogo. Dla mnie bardzo dobry, film, który jest przecież utrzymany w konwencji S-F czyli może się w nim zdarzyć wszystko, i nie trzeba niczego udowadniać po prostu jest tak i nie inaczej. Film, fikcja - bo chyba na tym polega ten gatunek - chyba, że coś się ostatnio zmieniło, przez moje 2 lata do tyłu z filmami i książkami.

geralt napisał/a:
wszystko bez słowa o Bogu

I tutaj ogromny szacun za to, że się tak pięknie udało, bo przez chwilę bałam się, że jednak, że boska ingerencja może wszystko zepsuć 8)

geralt napisał/a:
to już w ogóle apokalipsa

Jak żyć? :D
Żywo-nieżywe moje ciało"

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2015-02-12, 20:42   

Owieczka napisał/a:
geralt napisał/a:

To jedno z tych dzieł, które poważnie i bardzo pozytywnie namiesza w milionach głów

Oby, oby :) bo czytałam, że jest stekiem bzdur totalnych i kupy się nie trzyma - jak dla kogo.

No jak dla kogo ;) Jak ktoś ma ukształtowany światopogląd, który jest zaburzany przez luźną wizję reżysera - powie, że to stek bzdur. Jak ktoś się nigdy nie zastanawiał, co się dzieje poza Ziemią, zanudzi się przeokropnie. Feministki też się zirytują, że gupia baba buja w obłokach i myśli o gupotach, miast walczyć o poważne sprawy. Większość nie zrozumie Interstellara. Reszta będzie w większości zachwycona. To jest film dla naukowców, filozofów, poetów, marzycieli, pijaków i wariatów (przepraszam, jeśli kogoś pominąłem) :)

I właśnie się trzyma kupy, chociaż w pale się nie mieści, że to jest możliwe. Kupy nie trzyma się zupełnie takie Elizjum - do dzisiaj przecieram oczy, co w tak głupim (może nie całkiem, ale jednak) filmie robi Jodie Foster. Jeżeli ten sam redaktor filmwebu ocenia Elizjum na 7, a Interstellar na 5...
http://www.filmweb.pl/rev...iż+w+raju-14625
http://www.filmweb.pl/rev...ami+pilot-16644
... to naprawdę szkoda czasu na dyskusje. Dla mnie Interstellar jest fajnym wyznacznikiem, czy jest sens, żeby z kimś gadać (przynajmniej o pewnych sprawach) :D To dużo lepszy wyznacznik od tytułu naukowego, bo znam ludzi po zawodówkach, których intuicja znacznie przewyższa profesorskie, ale wciąż pod wieloma względami tępe głowy.

Owieczka 
Pierwszak

Wysłany: 2015-02-13, 11:32   

Chyba Elizjum nie widziałam, nie umiem sobie przypomnieć.
Nie wiem, czy autor może nosić nazwę "redaktora" ale śmiem twierdzić, że już od dawna ten serwis nie wyznacza moich gustów filmowych swoimi gwiazdkami i recenzjami. Nie miej jednak zaglądam czasem z ciekawości, jak w tym wypadku.

geralt napisał/a:
To jest film dla naukowców, filozofów, poetów, marzycieli, pijaków i wariatów (przepraszam, jeśli kogoś pominąłem)

matek łaknących intelektualnej pożywki. I tego się będę trzymać. Bo mój umysł został nasycony 8)
Żywo-nieżywe moje ciało"

Odpowiedz do tematu