Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: weronik
2008-03-01, 22:58
Saga Hellraiser
Autor Wiadomość
borewicz
Gość
Wysłany: 2004-11-03, 14:11   Saga Hellraiser

Długo podhodziłem do tego cyklu jak do jeża, ale w końcu się przekonałem.
Kogośmoże zrazić że jest aż 6 "części" wysłannika piekieł co zapewne sugeruje tylko dążenie do tłuczenia kasy i niezłą szmirę w wyższych "odcinkach".
Zapewniam że tak nie jest!
Piewsza "część" była nowatorska i odświezyłą gatunek. Duża w tym zasługa Clive'a Bakera. Jak na film gore to sporo tu było pewnego rodzaji "mistycyzmu" co dawało fajny klimacik. To był pierwszy Hellraiser jakiego wodziałem, jeszcze z VHSa pirackiego we wczesnym liceum.
Niestety kontymuacja była już parodią i nie warto o niej wspominać. Potem bylo juz znacznie lepiej.
Tym co natomiast warte jest uwagi to ewolucja cyklu. Od horroru gore do (hm aż boję się użyć tego określenia) psychologicznego kina grozy ;) .
Dla mnie osobiście najlepsze są Inferno (V) i Hellseeker (VI). nie ma tu już fajerwerków z flakami i posoką. Cenobitów też jak na lekarstwo. Pinhead pojawia się gościnnie. Ale jest fajny klimat intryga i napradę dobre aktorstwo.
Jeżeli miałbym proponować kolejność oglądania to najlepiej zacząć od jedyneczki oczywiście, potem przesiąść sie na IV (tu jest wyjaśniona histokia pudełka), potem już od razu V, a za nią szóstka, a na deserek jako retrospekcja III. II można sobie darować. No chyba że ktoś złapie bakcyla i ciekawość go pokona, a dokąd pierwszym krokiem jest ciekawość to już spytajcie Douga Bradley'a ....

Zachęcam do obejżenia sagi i wymiany opinii

scarlet witch
Gość
Wysłany: 2004-11-04, 12:59   

kocham pierwsza czesc, ale dalszych nie widzialam :? jedynka byla swego czasu dostepna na dvd wraz z gazeta "kino domowe", wiec musialam kupic :wink: polecam za to komiks hellraisera, to dopiero sa fajne historyjki :twisted:

Pan Dzikus
Gość
Wysłany: 2005-01-04, 11:43   

Oglądałem pierwszą część a potem nie mogłem zasnąć i bałem się własnego cienia.
Ale to było dawno temu, gdy byłem jeszcze mały.
Nie sądzę by teraz zdołał mnie przerazić, na pewno nie dłużej niż czas trwania.

Odpowiedz do tematu